stat

Sygnalizatory gotowe, ale nie działają od roku

15 października 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

Sygnalizatory na al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdyni w pobliżu wysepki w Orłowie zobacz na mapie Gdyni, gdzie znajduje się stary, nieco zapomniany cmentarz, stoją od grudnia. Pozostają wyłączone, bo jak tłumaczą urzędnicy, zezwolenia na zmiany w organizacji ruchu nie wydał wciąż wojewoda.Na cmentarzu znajdującym się na pasie rozdziału na al. Zwycięstwa w Gdyni, na wysokości Kolibek, do lat 50. pochowanych zostało ok. 300 osób, w tym wiele dzieci. Pogrzeby odbywały się od początku XX wieku do końca lat 40. Swoje miejsce spoczynku znalazły tu także m.in. ofiary walk o wyzwolenie Gdyni z marca 1945 roku.

Społecznikom opiekującym się zapomnianą przez lata nekropolią udało się przekonać urzędników, że warto ułatwić dojście do cmentarza poprzez budowę przejścia dla pieszych z sygnalizacją. Sygnalizatory stanęły w grudniu. Na ich montaż oraz wykonanie dokumentacji projektowej Gdynia wydała blisko 29 tys. zł.

Bez zmian od miesięcy

W marcu urzędnicy informowali, że jak tylko warunki atmosferyczne będą sprzyjały, przejście zostanie wyznaczone, a sygnalizacja uruchomiona. Miała działać na przycisk, by nie tamować niepotrzebnie ruchu, gdy nie ma chętnych do przejścia.

Zbliża się święto Wszystkich Świętych, tymczasem na drodze do dziś nie zaszły żadne zmiany.

Jak tłumaczą przedstawiciele gdyńskiego magistratu, na przeszkodzie stanął brak zgody wojewody, który w przypadku drogi wojewódzkiej, jaką jest al. Zwycięstwa, musi pozytywnie zaopiniować wszystkie korekty.

Urzędnicy: wojewoda nie wydał zgody

Stosowne dokumenty miały zostać złożone latem. Wśród pozwoleń niezbędna okazała się zgoda konserwatora zabytków.

- Wojewódzki konserwator zabytków wydał opinię. To zakwestionował wojewoda, oczekując zgody. W związku z czym cała procedura musiała zostać powtórzona i dokumenty ponownie trafiły do Urzędu Wojewódzkiego. Nie mamy wpływu na czas rozpatrywania wniosków przez wojewodę - wyjaśnia Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni.
Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni zapewniają jednak, że przed 1 listopada światła zaczną działać.

- Sygnalizacja świetlna będzie włączona przed 1 listopada. Będziemy czynić starania, aby do tego czasu powstało również oznakowanie poziome i pionowe związane z przejściem dla pieszych - mówi Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Czy to oznacza, że sygnalizator będzie pulsował żółtym światłem, czy zacznie działać według normalnego cyklu, mimo braku pozostałych znaków? Tego nie udało się nam się od dyrekcji ZDiZ dowiedzieć.

Koszt docelowego oznakowania nowego przejścia dla pieszych, utwardzenia dojść i zmian obejmujących korektę istniejącego chodnika wyniesie ok. 20 tys. zł.
Jak oceniasz liczbę przejść dla pieszych na al. Zwycięstwa w Gdyni?
43%

jest ich zbyt wiele

32%

jest ich odpowiednia liczba

25%

jest ich za mało

zakończona

łącznie głosów: 395