Symbol gdańskiej Polonii wraca po 80 latach do dawnego gimnazjum

14 lutego 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

Do remontowanego za blisko 11 mln zł historycznego budynku Gimnazjum Polskiego przy ul. Augustyńskiego 1 zobacz na mapie Gdańska w marcu zaczną się wprowadzać pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, dotąd porozrzucani po kilku budynkach w Gdańsku. Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, w ramach remontu budynku odtworzono ogromne malowidło "Niebo polskie", które zniszczyli Niemcy we wrześniu 1939 roku.Budynek przy ul. Augustyńskiego zbudowano pod koniec XIX wieku, pierwotnie na potrzeby wojska. Po I wojnie światowej gmach trafił w ręce gdańskiej Polonii i utworzono w nim Gimnazjum Polskie (od 1935 roku im. Józefa Piłsudskiego) w Wolnym Mieście Gdańsku. Dla gdańskich Polaków gimnazjum było symbolem patriotyzmu.

Odtwarzany jest symbol Polonii w Wolnym Mieście GdańskuNiedługo przed wybuchem II wojny światowej, na suficie i ścianach auli gimnazjum pojawiło się malowidło "Niebo polskie", które Niemcy we wrześniu 1939 roku dosłownie rozstrzelali i tym samym zniszczyli.

Czytaj także: Rozstrzelane malowidła czekają na odtworzenie

Autorami fresku "Niebo polskie" byli Bolesław Cybis (1895-1957), Jan Zamoyski (1901-1986) oraz Stefan Płużański (1906-1970) z grupy malarskiej Bractwo św. Łukasza. Centralnym punktem dzieła o imponującej powierzchni 108 m kw. była alegoryczna postać Polonii, otoczona innymi symbolicznymi figurami. Symboliczne przedstawienia znajdowały się także na ścianach auli.

Obecnie w auli trwają prace związane z odtworzeniem "Nieba Polskiego". Kieruje nimi prof. Jacek Zdybel, a pod jego okiem renowacji dokonują studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Realizacja tej pracy związana jest z obchodzonym w tym roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Planujemy odsłonięcie malowidła w kwietniu tego roku, w ramach programu Pomorskie drogi do Niepodległej - zapowiada Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Aula będzie powszechnie dostępna, będą ją mogli podziwiać wszyscy chętni. Zgromadzimy w niej pamiątki związane z funkcjonującym tu przed wojną gimnazjum oraz z powojennym technikum mechaniczno-elektrycznym.
Malowidło jest odtwarzane w skali 1:1. Podjęto się tego zadania na podstawie 17 zachowanych zdjęć. Prace nie są łatwe, dużą trudność sprawi odpowiednie dobranie kolorów i proporcji. Najtrudniej było odtworzyć kolor sinoniebieski. Na suficie kopiowane są już pierwsze elementy malowidła.

Nowe biura dla kilkuset urzędników marszałkaNiedawno informowaliśmy o sprzedaży za 49 mln zł dziesięciu kamienic przy ul. Długi Targ 1-10, w których prywatny właściciel urządzi w najbliższych latach hotel. W kamienicach obecnie w dużej mierze mieszczą się biura niektórych departamentów Urzędu Marszałkowskiego, które będą się musiały stamtąd wyprowadzić do jesieni. Trafią właśnie do budynku dawnego gimnazjum, które remontowane jest od 2015 r.

- Niedawno zaczęły się odbiory prac w remontowanym budynku. Chcielibyśmy w marcu rozpocząć proces przeprowadzki, a będzie to złożona operacja, gdyż niektórych pracowników trzeba będzie przenieść w miejsce innych, a ci przeprowadzą się do nowych biur - wyjaśnia Michał Piotrowski.


Do obiektu trafi około 300 urzędników z trzech departamentów unijnych: Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Programów Regionalnych oraz Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego. Obecnie mieszczą się one w dawnym budynku Unimoru i są rozrzucone na różnych piętrach. Do Unimoru trafią z kolei departamenty, które są zlokalizowane m.in. przy ul. Długiej, Rzeźnickiej i Równej. Roczny koszt wynajmowania lokali w różnych punktach miasta to ponad 2 mln zł.

Czytaj także: Wyremontują budynek dla urzędników marszałka

Prace adaptacyjno-remontowe w budynku o powierzchni 6 tys. m kw. wykonała firma MAZ za blisko 11 mln zł. Marszałek kupił budynek od miasta za jedną trzecią wartości. Miasto zdecydowało się go sprzedać w trybie bezprzetargowym z bonifikatą, za 7,5 mln zł, mimo że jego wartość rynkową oszacowano na blisko 20 mln zł.
Czy wybierzesz się, by zobaczyć odtworzone malowidło?
59%

tak, jestem ciekawy(a) efektu

28%

może kiedyś

13%

nie, nie interesuje mnie tego typu twórczość

zakończona

łącznie głosów: 493