Szczątki 203 osób ekshumowano w Trójmieście w tym roku

1 listopada 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

W całym Trójmieście od początku tego roku wykonano 203 ekshumacje - najwięcej, bo aż 171, w Gdańsku, 24 w Gdyni i 8 w Sopocie. Przeniesienie ciała bliskich na inny cmentarz to koszt sięgający kilku tysięcy złotych.Zobacz też materiał: kremacja czy tradycyjny pochówek?
Ekshumacja zwłok to wciąż drażliwy temat, wiele osób wychodzi z założenia, że nie powinno się "zakłócać spokoju zmarłych." Niektórzy jednak podejmują trudną decyzję o przeniesieniu szczątków zmarłych bliskich na inny cmentarz, który jest bliżej ich miejsca zamieszkania tak, by móc opiekować się grobem.

- Niedawno postanowiliśmy o przeniesieniu szczątów trzech osób z mojej rodziny z południa województwa w nasze okolice, tak by nie trzeba było dojeżdżać na ich groby. Ostatecznie w poniedziałek, jeszcze przed Dniem Wszystkich Świętych, udało nam się je sprowadzić - mówi pani Marta z Gdańska. - Okazało się jednak, że to skomplikowany i dość kosztowny proces, ale dziś, kiedy jest już po wszystkim, myślę, że było warto.

Przygotowania do ekshumacji trzeba zacząć od uzyskania zgody najbliższej rodziny zmarłego. Wystarczy, by jedna osoba się nie zgodziła, a decyzję o tym trzeba będzie pozostawić sądowi. Mając oświadczenia rodziny (lub orzeczenie sądu) można udać się do Sanepidu, gdyż to on ostatecznie wydaje pozwolenie na przeprowadzenie ekshumacji.

- Ze zgodą rodziny czy orzeczeniem sądu, decyzję o przeprowadzeniu ekshumacji wydajemy praktycznie od ręki. Nie pobieramy też za nią żadnej opłaty- mówi Marian Piaskowski, rzecznik Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gdyni. - Trzeba też pamiętać, że ekshumacji można dokonać ze względów sanitarnych tylko w określonym czasie, kiedy nie jest zbyt ciepło. Ustawa wskazuje, że może się ona odbyć między 16 października a 16 kwietnia.

Sprawdź naszą bazę zakładów pogrzebowych.

Cały proces możemy przeprowadzić sami (jest to bardziej czasochłonne, ale tańsze), albo organizację zostawić wynajętej firmie pogrzebowej, która ma zezwolenie na ekshumacje od inspektora sanitarnego. Dużo zależy od tego z jakiego (komunalnego czy parafialnego) cmentarza zwłoki zabieramy i na jaki chcemy je przenieść. W przypadku cmentarzy komunalnych, jeśli jeszcze są wolne miejsca, problemów być nie powinno. W przypadku cmentarzy parafialnych, dużo zależy od duchownego.

Sprawdź dokładną lokalizację wszystkich cmentarzy w Trójmieście.

Ostatecznie z pismem od zarządcy cmentarza, ustaloną datą ekshumacji i informacją, kto jest dysponentem grobu można przystąpić do najważniejszej rzeczy, czyli wydobycia szczątków i ich transportu. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Pierwsza to fakt, że zgodnie z przepisami zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne nie mogą być ekshumowane przed upływem dwóch lat od dnia zgonu. Druga, że w przypadku tzw. ekshumacji z dochowaniem, można starać się o przeprowadzenie jej w innym terminie niż ustawowy.

- Ekshumacja z dochowaniem polega na dodaniu do grobu, w ramach jednego cmentarza, kolejnych zwłok lub urny z prochami. W tym celu trzeba jednak dokonać ekshumacji złożonych już zwłok, pogłębić grób, włożyć je z powrotem, zasypać ziemią i dopiero wówczas można dodać kolejne - wyjaśnia rzecznik PPIS. - Co ważne, ekshumację można wykonać tylko wtedy, gdy jest możliwość wydobycia szczątków wraz z trumną. Zgodnie z przepisami, jeśli po trumnie nic nie zostało, zwłoki można ekshumować dopiero po 20 latach od złożenia w grobie.

Jeśli jednak chcemy przetransportować szczątki na inną nekropolię, musimy zaopatrzyć się w specjalną trumnę, zwykle mniejszą niż tradycyjna, bądź w specjalną kapsułę.

- Ze względu na zagrożenie sanitarne, skrzynia ze szczątkami musi zostać przewieziona przez firmę pogrzebową, która ma zgodę inspektora sanitarnego - informuje rzecznik PPIS. - Natomiast jeśli szczątki poddamy kremacji, urnę możemy przewieźć nawet własnym samochodem.

Choć przepisy dotyczące ekshumacji są jednakowe dla pochówku z trumną jak i z urną, ceny diametralnie się różnią. Odchodzi bowiem koszt trumny, czy choćby transportu, często też przewiezienia nagrobku, który potrafi znacznie podnieść koszty całej operacji, a złożenie urny zwykle jest o połowę tańsze niż trumny.

Sprawdź cennik opłat na cmentarzach komunalnych w Gdańsku.

Ile więc kosztuje ekshumacja z transportem? - Koszty zależą od konkretnego przypadku. Sama usługa ekshumacji szczątków pochowanych ponad 10 lat temu to koszt 690 zł, poniżej 10 lat - 790 zł - wyjaśnia Beata Bukowska z Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Usługowego Zieleń w Gdańsku. - Do tego dochodzi kwestia odległości, na jaką szczątki mamy przetransportować oraz tzw. opłata funeralna (czyli opłata eksploatacyjna na utrzymanie cmentarza), która w Gdańsku wynosi ok. 1,6 tys. zł [w Sopocie 1,4 tys. zł, a w Gdyni 760 zł - przyp. red.],koszt kwatery, jeśli ta nie była wykupiona (wówczas też koszt wykopania grobu), koszt pogrzebu, koszt demontażu nagrobka i ponownego montażu w nowym miejscu. Przykładowo kompleksowa usługa ekshumacji wraz z transportem z Kwidzyna do Gdańska wyniosłaby łącznie ok. 5 tys. zł ze wszystkimi opłatami.

Cennik opłat na cmentarzach komunalnych w Gdyni.

Nieco mniejszy koszt podaje zakład pogrzebowy Obol z Sopotu, gdzie podobną trasę wyceniono na blisko 3,5 tys. zł, przy czym największym kosztem był demontaż, transport i montaż nagrobka.

Informacje na temat cmentarza komunalnego w Sopocie.

O tym, czy warto decydować się na ekshumację bliskich nam osób, by mieć bliżej ich groby każdy musi zdecydować sam. I choć w Trójmieście od początku tego roku wykonano ją 200 razy, większość dotyczyła nie zmiany cmentarza, ale właśnie dochowania.
Czy ktoś w Twojej rodzinie zlecał ekshumację?
13%

tak, moja rodzina zdecydowała się na przeniesienie grobu bliskich do Trójmiasta

10%

tak, zdecydowaliśmy się na ekshumację z dochowaniem

10%

nie, ale słyszałem(łam), że tak zrobili moi znajomi

67%

nie, nie spotkałem(łam) się z tym

zakończona

łącznie głosów: 507