stat

Szklana fasada Dworca Morskiego w Gdyni

16 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Stenka i Więckiewicz na 85. urodzinach Dworca Morskiego w Gdyni

W styczniu 2013 roku ma się rozpocząć rozbudowa i przebudowa Dworca Morskiego oraz magazynu tranzytowego, niezbędna do rozpoczęcia działalności Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 zobacz na mapie Gdyni. Wewnątrz odnowione zostaną korytarze oraz klatki schodowe, natomiast budynek od strony Nabrzeża Francuskiego będzie okalała przeszklona fasada.- Remont planujemy zakończyć w ciągu roku. Potem przyjdzie czas na adaptowanie przestrzeni wystawienniczej. Mamy nadzieję, że w 2014 roku Muzeum Emigracji rozpocznie działalność - deklaruje Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji.

Do ekspozycji stałej ma zostać zaadaptowany magazyn tranzytowy, który nie był remontowany od 1933 roku. To tam mają pojawić się eksponaty wystawiennicze. Zanim jednak obok nich pojawią się multimedialne prezentacje, trzeba uporać się z bardziej prozaicznymi problemami..

- Choćby z przeciekającym dachem. W planach jest symboliczne nawiązanie od czasów, gdy na statek ludzie wchodzili przez trap. Jego symboliczna replika będzie przeszklona i będzie odchodziła do ściany magazynu jako wyjątkowy korytarz - dodaje Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji.

Pracownicy Muzeum Emigracji chcą się pokusić także o odtworzenie - najnowszymi technikami rekonstrukcyjnymi - wybranych wnętrz ówczesnych statków pasażerskich, a więc kabin, jadalni czy fragmentów pokładu. Powstać ma także sala odpraw paszportowo-bagażowych, która działała na terenie dworca.

Ze szkła - oprócz trapu - ma być także zrobiona fasada budynku Dworca Morskiego znajdująca się przy Nabrzeżu Francuskim. Budynek Dworca ma tętnić życiem dłużej niż Magazyn Tranzytowy oraz skupiać innego rodzaju działalność.

- W planach jest stworzenie tam kawiarni, restauracji, małej sceny oraz kina studyjnego. Miejsce to chcemy zaadaptować ściśle pod działalność kulturalną. I mamy nadzieję, że stanie się kolejnym centrum kulturalno-rozrywkowym na terenie Gdyni - zaznacza Joanna Dąbrowska.

Całkowita powierzchnia Muzeum Emigracji, obejmującego Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego budynkiem magazynu tranzytowego wyniesie ok. 6 tys. m kw. Koszt adaptacji budynków na potrzeby muzeum wyniesie ok. 20 mln zł.
Jakie powinno być Muzeum Emigracji?
38%

z jak największą ilością eksponatów i pamiątkami z dawnych czasów

27%

jak najbardziej multimedialne, bez statycznych wystaw

35%

z wieloma atrakcjami "wokół", oprócz muzealnych pamiątek

zakończona

łącznie głosów: 314