stat

Szlaban strzeże jedynego wjazdu na osiedle w Oliwie

10 grudnia 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Na osiedle Harmonia Oliwska, które powstaje na gruntach zobacz na mapie Gdańska kupionych przez Inpro od TVP Gdańsk można dojechać tylko przez teren telewizji. Problem w tym, że na ulicy stoi szlaban zobacz na mapie Gdańska i mieszkańcy nie są przepuszczani, a rozmowy w tej sprawie utknęły w martwym punkcie. Deweloper zapowiada, że w przyszłym roku wybuduje odpowiedni dojazd, a na razie daje właścicielom pełnomocnictwo, by mogli dojechać do swoich mieszkań.Sprawa dotyczy mieszkań pierwszego etapu osiedla Harmonia Oliwska, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie i mieszkańcy mogą zacząć odbierać klucze. Niestety nie będą mieli łatwo, żeby się dostać do lokali. Na jedynej drodze prowadzącej do inwestycji, która znajduje się na terenie TVP Gdańsk, stoi bowiem szlaban i właściciele mieszkań nie są przepuszczani.

Napisali do nas w tej sprawie zaniepokojeni mieszkańcy nowej inwestycji.

Powodem problemów jest odmienna interpretacja zapisów umowy między Inpro a Telewizją Polską, która cztery lata temu sprzedała deweloperowi za 19 mln zł grunt o powierzchni 3,5 ha.

- Zgodnie z zapisami w umowie kupna-sprzedaży nabywcy mieszkań w pierwszym etapie Harmonii Oliwskiej mają zapewniony wjazd na teren osiedla od strony ulicy Czyżewskiego poprzez drogę wewnętrzną TVP. Na terenie nieruchomości należących do Telewizji Polskiej została ustanowiona nieograniczona w czasie służebność przejazdu i przechodu - mówi Krzysztof Maraszek, wiceprezes zarządu Inpro S.A. - W listopadzie poinformowaliśmy Telewizję Polską o zamiarze rozpoczęcia procesu przekazywania mieszkańcom wybudowanych mieszkań, w celu uprzedzenia o zwiększonym ruchu na wyżej wspomnianym terenie. Z niezrozumiałych dla nas powodów TVP poinformowała nas, że umożliwi wjazd na teren osiedla Harmonia Oliwska wyłącznie członkom zarządu Inpro i prokurentom.
Żeby wyjść jakoś z tej patowej sytuacji deweloper przekazał mieszkańcom pełnomocnictwa, których okazanie umożliwia wjazd na osiedle od strony ul. Czyżewskiego.

Obecnie Inpro prowadzi rozmowy z przedstawicielami telewizji z Gdańska i Warszawy, ale na razie są one bezowocne.

- Rozważamy zastosowanie wszystkich możliwych środków, w tym działań prawnych. Najdalej do czasu podpisania przez właścicieli mieszkań aktu notarialnego sytuacja powinna zostać rozwiązana - zapewnia Krzysztof Maraszek.
Deweloper deklaruje, że w przyszłym roku wybuduje dojazd do osiedla.

- Dwukierunkowy wjazd na teren osiedla Harmonia Oliwska zostanie wybudowany i oddany od użytku w nadchodzącym 2018 roku. Dodatkowo w 2019 roku planujemy także budowę dojazdu od ulicy Nowej Opackiej, która połączy się z al. Grunwaldzką w pobliżu stacji Shell - zapowiada wiceprezes zarządu Inpro. - Lecz do płynnej obsługi całego przedsięwzięcia inwestycyjnego niezbędne są trzy dojazdy, również od strony ul. Czyżewskiego.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy też TVP, jednak na wysłane w poniedziałek pytania do niedzieli nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Po czyjej stronie leży wina w tej sprawie?
41%

TVP, najpierw się na coś zgadza, a potem wycofuje

29%

dewelopera, bo powinien zadbać o dojazd w innym miejscu

30%

miasta, że zezwoliło wybudować najpierw budynki, a nie drogę

łącznie głosów: 2376