stat

Szlak Legendy Morskiej największą atrakcją Gdyni?

1 września 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Michał Sielski
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Ruszyły zapisy na Weekend Architektury w Gdyni

Szkolenia dla przewodników, telewizyjne i radiowe spoty, konkursy, foldery i ulotki reklamowe, plakaty, komiks, spacery tematyczne oraz spotkania z żyjącymi legendami Gdyni - to wszystko ma sprawić, że Szlak Legendy Morskiej będzie wizytówką Gdyni i jej największą atrakcją turystyczną. Uda się?Port w Gdyni był pierwszym polskim oknem na świat


Nie jest tajemnicą, że np. przypływający wycieczkowcami turyści zza granicy w Gdyni spędzają niewiele czasu. Wolą wybrać się do mających dużo dłuższą historią Gdańska czy nawet Malborka. Wdrażany właśnie projekt ma to zmienić. Bo Gdynia to nie tylko Błyskawica, Dar Młodzieży i Akwarium.

- Chcemy by Legenda Morska Gdyni, której karty zapisują się przecież nieprzerwanie, przyciągała do nas turystów. Morze od zawsze kojarzyło się z Gdynią, trzeba "tylko" umieć o nim ciekawie opowiedzieć - mówi Aleksander Gosk, który pracował nad ideą szlaku.

W ramach przedsięwzięcia trwają już szkolenia przewodników, którzy poznają nie tylko nowe trasy i detale architektoniczne, ale też mnóstwo interesujących szczegółów, które dopiero teraz wychodzą na jaw. Także dzięki zgromadzonym w archiwum Muzeum Miasta Gdyni pamiątkom.

- Najczęściej przynoszą je zwykli gdynianie. Szefowie placówek muzealnych z innych miast zawsze dziwią się, jak dużo eksponatów dostajemy w darach - mówi Dariusz Małszycki z Muzeum Miasta Gdyni.

Wiele z nich to np. archiwalne listy, które ze szczegółami opisują ówczesną Gdynię. Są też jednak sztandary, meble, przedmioty codziennego użytku. Na szlaku będą też jednak eksponaty dużo bardziej efektowne.

- W przyszłości chcemy udostępnić turystom okręt podwodny, który stoi na naszym dziedzińcu zobacz na mapie Gdyni. Na razie jako symulator służy on studentom. Takie doświadczenie jest dla nich nieocenione, bo dzięki nowoczesnym programom komputerowym, mamy symulator idealnie zbliżony do bojowych warunków - mówi rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał Czesław Dyrcz.

Zobacz jak transportowano okręt podwodny na dziedziniec uczelni.

Szlak Legendy Morskiej to jednak nie tylko tematyczne spacery, które w Gdyni cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ramach projektu odbywać się będą również spotkania z ciekawymi ludźmi - m.in. prof. Jerzym Młynarczykiem, który jak zawsze barwnie opowie o katastrofie Titanica i nie tylko, czy Hubertem Jando - najbardziej wnikliwym badaczem losów do dziś nie odnalezionego okrętu Orzeł.

Do morskich korzeni Gdyni nawiązuje też Gdyńska Giełda Kolekcjonerów Marynistycznych oraz witryny z komiksami, folderami i zdjęciami dotyczącymi morza, które staną w hotelach, kawiarniach czy księgarniach.

- To wszystko ma sprawić, że Szlak Legendy Morskiej zostanie największą turystyczną atrakcją Gdyni - podkreśla Krzysztof Romański z gdyńskiego magistratu.
Znasz ciekawe histori i anegdoty na temat miasta, w którym mieszkasz?
18%

tak, znam ich mnóstwo

34%

tak, kilka pamiętam

26%

raczej nie, choć czasami mi się przypominają

22%

nie, nie znam

zakończona

łącznie głosów: 283