Szopy pracze w Trójmieście i okolicach

11 marca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Jakub Gilewicz
Najnowszy artukuł na ten temat Tona darów dla fundacji Koty spod Bloku
Szopy pracze to inteligentne i niewybredne drapieżniki. Więcej zdjęć (3)

Szopy pracze to inteligentne i niewybredne drapieżniki.

David Menke / U.S. Fish and Wildlife Service / commons.wikim

Szopy pracze to inteligentne i niewybredne drapieżniki.

David Menke / U.S. Fish and Wildlife Service / commons.wikim

Rabują ptasie gniazda, a do tego mogą być nosicielami groźnych chorób i pasożytów. W Polsce szopy pracze to obcy gatunek inwazyjny, który zagraża wielu rodzimym zwierzętom. Drapieżniki te żyją również w Trójmieście i okolicach.- Choć szop pracz może wyglądać na miłe i niegroźne stworzenie, to jego obecność jest dla innych gatunków poważnym problemem. Tam, gdzie się pojawi, rabuje gniazda ptaków. I to zarówno tych gniazdujących na ziemi, jak i w dziuplach - opowiada Łukasz Plonus, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk.
Szop pracz to bowiem świetnie przygotowany do życia drapieżnik. Jest bardzo inteligentny, umie dobrze pływać i z wprawą wspina się po drzewach. Co więcej, łatwo przystosowuje się do warunków, które panują w miejscu, gdzie akurat przebywa.

- Jest bardzo elastyczny i do tego wszystkożerny. Potrafi zjadać ssaki, płazy, gady i ryby. Poza tym w jego diecie znajdują się padlina, owady, a także rośliny - wylicza Plonus.

Szopy pracze mają ostre pazury i polują nocąPazury szopa pracza. Więcej zdjęć (3)

Pazury szopa pracza.

Gaby Müller / commons.wikimedia.org

Pazury szopa pracza.

Gaby Müller / commons.wikimedia.org

Dorosły szop pracz waży od 3,5 do 7 kilogramów. Długość jego ciała wynosi od 40 do 70 centymetrów, jednak doliczyć jeszcze trzeba do tego ogon, który ma od 20 do 30 cm. Jest to drapieżnik, który posiada szeroką głowę, wąski pysk i niemałe oczy. Do tego ma charakterystyczne ubarwienie - w okolicy oczu futro jest czarne, a powyżej znajdują się jasne paski. Z uwagi na swój wygląd, szop pracz bywa niekiedy mylony z jenotem. Ten drugi ma jednak futro zdecydowanie gęstsze i bardziej puszyste.

Przeczytaj też: Jenoty w Trójmieście i okolicach

Szop pracz prowadzi nocny tryb życia, choć potrafi żerować i w czasie dnia. Jest aktywny cały rok, jednak kiedy przychodzi ostra zima, może zapaść w stan odrętwienia. Możliwe jest to dzięki zgromadzonym zapasom tłuszczu. Natomiast w lutym bądź marcu szopy mają ruję. Po ciąży, która trwa ok. 60 dni, przychodzi na świat od czterech do ośmiu młodych.

Polską nazwę drapieżnik zawdzięcza temu, że trzymając w ostrych pazurach pokarm, opłukuje go w wodzie, a czynność ta przypomina pranie. W naszym kraju szop jest jednak obcym gatunkiem inwazyjnym. Jego ojczyzną jest bowiem Ameryka Środkowa i Północna. Do polskich lasów trafił natomiast w pierwszej połowie XX wieku.

Skąd wzięły się w Polsce szopy pracze?Szop pracz na dachu budynku mieszkalnego w Niemczech. Więcej zdjęć (3)

Szop pracz na dachu budynku mieszkalnego w Niemczech.

fot. Carsten Volkwein / commons.wikimedia.org

Szop pracz na dachu budynku mieszkalnego w Niemczech.

fot. Carsten Volkwein / commons.wikimedia.org

- W 1934 r. dwie pary szopów wypuszczono do lasu nad rzeką Eder na terenie Hesji, gdzie powstało jedno z głównych europejskich ognisk ekspansji gatunku. Przedtem i potem sprowadzane zwierzęta utrzymywano w fermach futrzarskich, skąd często wydostawały się na wolność w różnych miejscach Niemiec i Europy Środkowej. W następstwie tego gatunek, na który polowano i który odławiano po obu stronach granicy podzielonych Niemiec, rozprzestrzenił się od Alp po Szlezwik-Holsztyn i na kraje sąsiednie - podaje Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Introdukcje szopa pracza, czyli wprowadzanie do środowiska obcego gatunku, miały miejsce w Niemczech w latach 20. i 30. XX wieku. Mimo że wypuszczane grupy liczyły po kilka osobników, populacja zwierząt rozrosła się.

Jak podaje IOP PAN, od 1936 r. rozpoczęto również wypuszczanie szopa pracza w europejskiej, a wcześniej także w azjatyckiej części ZSRR. Poza tym w latach 50. pewną liczbę szopów introdukowano w Czechosłowacji i na Białorusi.

- Dla Polski najważniejsze znaczenie ma populacja szopa, jaka powstała na wschód od Berlina w wyniku ucieczki osobników sprowadzonych w 1945 r. ze Stanów Zjednoczonych przez żołnierza amerykańskiego. Inwazja na polskie przygraniczne tereny najwyraźniej jest udziałem tej właśnie rozrastającej się populacji - czytamy w opracowaniu IOP PAN w Krakowie.
Poza tym szopy pracze - zdaniem polskich naukowców - trafiły do naturalnego środowiska w Polsce, prawdopodobnie również na skutek ucieczki bądź wypuszczenia z hodowli na terenie kraju. Pierwszy taki przypadek miał mieć miejsce już w 1945 r.

Szopy pracze zagrożeniem dla ptakówObecnie nie jest znana dokładna liczba szopów praczy żyjących w woj. pomorskim. W 2011 r. naszemiasto.pl podawało, że osiem szopów żyje na łąkach rozciągających się w rejonie trasy na Warszawę w stronę Żuław i na Wyspie Sobieszewskiej. Jeden osobnik miał zaś mieszkać między Gdynią a Rumią.

Z kolei kilka lat później, w 2016 r. szop pracz był widziany i na Wyspie Sobieszewskiej, i w Matemblewie.

Jak dotąd nie zaobserwowano w Trójmieście wielu osobników, jednak w Niemczech w okresie międzywojennym ekspansja rozpoczęła się od małej liczby szopów, a w 2001 r. odstrzelono ich już blisko 10 tysięcy.
Szop pracz wspina się po drzewie i kradnie karmnik

W Polsce również prowadzony jest odstrzał tych drapieżników. Szopy nie mają bowiem w tym rejonie Europy naturalnych wrogów. W 2009 r. minister środowiska Maciej Nowicki wydał rozporządzenie, które umożliwiło polowanie przez cały rok na trzy obce gatunki inwazyjne: norki amerykańskie, szopy pracze i jenoty.

Szopy stanowią bowiem zagrożenie dla lęgów choćby dużych ptaków gniazdujących w dziuplach, drozdów i ptaków wodno-błotnych. Poza tym działalność drapieżników może być szczególnie niebezpieczna dla rzadkich gatunków, takich jak głuszec i cietrzew.

- Jeśli w jakimś miejscu pojawia się szop pracz, można mieć pewność, że ptasie lęgi są zagrożone. Szop ma bardzo zwinne łapki i potrafi wybierać jaja nawet z gniazd, które są bardzo dobrze zabezpieczone - tłumaczy Łukasz Plonus.

Mogą przenosić wściekliznę i bąblowicęPoza tym szopy pracze potrafią żywić się odpadkami. Co prawda obawiają się ludzi, jednak potrafią stołować się w śmietnikach. Ponadto, jak podaje Plonus, zdarza się, że pomieszkują w altanach czy domkach letniskowych.

- To o tyle niebezpieczne, że szopy pracze mogą przenosić wściekliznę, a to choroba zakaźna, która jest bardzo groźna nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi - wyjaśnia rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk.
Ponadto szopy pracze są nosicielami groźnych pasożytów, m.in. nicieni i tasiemców. Z tymi ostatnimi związana jest zresztą choroba zwana bąblowicą.

Leśnicy radzą więc nie zbliżać do szopów praczy - po pierwsze dlatego, że są to dzikie zwierzęta, a po drugie, że mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby.
Widziałe(a)ś kiedykolwiek szopa pracza?
6%

tak, i to nie raz

10%

tak, zdarzyło mi się

9%

nie mam pewności, bo być może było to podobne do niego zwierzę

75%

nie widziałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1182

Opinie (79) ponad 10 zablokowanych

 • ) (4)

  Pazury przypominają mi koszmar dzieciństwa-film Przyjaciel wesołego diabła i Piszczałkę)

  • 56 13

  • (1)

   Idź do kościoła srill

   • 6 14

   • )

    Bylem na 7)Teraz warta przy kompie)

    • 10 3

  • To jest

   Debil. Nawet w niedzielę nadzoruje. Byle cos.

   • 4 7

  • ja, Kudłaty- durnowaty

   reperuję stare graty :)))

   • 15 1

 • uwaga obcy (3)

  oczywiście nosiciele wielu groźnych chorób i pasażytów. Zwierajmy szyki przeciwko imigrantom.

  • 46 24

  • "Rabują ptasie gniazda, a do tego mogą być nosicielami groźnych chorób i pasożytów." (2)

   Dlaczego na Trojmiasto pl. propagujecie nienawiść i ksenofobię?

   • 24 2

   • Nudno im (1)

    Golebie to latajace szczury i o tym nie piszecie...

    • 15 2

    • Ale to rodzime szkodniki, a nie imigranci.

     • 0 0

 • Szopy spoko ziomki (4)

  Wydają się sympatyczne

  • 60 18

  • Przyszedl do nas dziś szop pracz
   grzecznie spytał gdzie jest... ... ... ... pralka!
   bo z plamami ciężka walka!

   • 10 2

  • Śmietnikowe pandy

   • 8 2

  • (1)

   Można szopa w domu trzymać, bardzo fajni towarzysze. Takie śmieszniejsze koty. Moja ciotka ma dwa takie u siebie w domu.

   • 2 1

   • pomagają jej w praniu?

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.