Szpitale proszą o pomoc w zdobyciu sprzętu ochronnego

15 marca 2020, 13:45
ms
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdzie zrobić test na koronawirusa bez skierowania?

Ponieważ w szpitalach w całej Polsce, w tym i Trójmieście, brakuje podstawowego sprzętu ochronnego dla personelu medycznego, szpitale proszą o pomoc w tej kwestii. Prywatne osoby zwołują się, by wspólnie szyć maski ochronne dla lekarzy.Apele o bardzo podobnej treści pojawiły się na stronach internetowych Szpitali Pomorskich (samorządowa spółka prowadząca cztery szpitale na Pomorzu: Wincentego a Paulo w Gdyni, Morski im. PCK w Redłowie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy oraz Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie) oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

UCK prosi firmy o oferty
Placówki proszą w nich o pomoc w zdobyciu wyrobów medycznych i środków ochrony, wykorzystywanych podczas pandemii koronawirusa SARS Cov-2. I nie chodzi o ofiarowanie tego sprzętu, lecz jego sprzedaż.

UCK prosi o składanie ofert sprzedaży:

  • fartuchów wzmocnionych,
  • kombinezonów ochronnych,
  • gogli,
  • przyłbic,
  • masek chirurgicznych,
  • półmasek ochronnych typu FFP1, 2, 3 z zaworem i bez zaworu,
  • termometrów bezdotykowych.


Zainteresowanie firmy powinny kierować swoje oferty na adres jnowak@uck.gda.pl

Pomorskie Szpitale także mają brakiSzpitale Pomorskie szukają dokładnie tych samych produktów, a dodatkowo także środków dezynfekcyjnych.

Bez nich - jak pisze w komunikacie marketing szpitala - "nasza działalność w naszych czterech szpitalach jest bardzo utrudniona".

W Copernicusie też brakuje sprzętu ochronnegoJedynym dużym pomiotem medycznym prowadzącym w Trójmieście szpitale, który nie poprosił oficjalnie na swojej stronie internetowej o pomoc jest Copernicus, prowadzący szpitale przy Nowych Ogrodach w Gdańsku i Św. Wojciecha na Zaspie.

Czy to znaczy, że placówka posiada ten bezpieczny zapas sprzętu ochronnego? Niestety nie. Także tu brakuje środków ochronnych. W zestawieniu 14 takich produktów, aż przy sześciu widnieje adnotacja: "krytyczny brak środków".


- Szczegółowa informacja dotycząca krytycznej sytuacji w szpitalach została w piątek przekazana do Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Przypominamy jednak, że o swoich potrzebach dotyczących materiałów zabezpieczających szpitale "marszałkowskie" informowały Wojewódzki Sztab Kryzysowy już pod koniec lutego. Niestety do dziś szpitale te nie otrzymały żadnego wsparcia zarówno z Ministerstwa Zdrowia, jak i z tzw. rezerw materiałowych - poinformował Michał Piotrowski, rzecznik prasowy marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.

Osoby prywatne szyją maski dla szpitaliW pomoc angażują się także osoby prywatne. Oddolnych inicjatyw, niosących pomoc pracownikom ochrony zdrowia jest co najmniej kilkanaście. W sobotę pisaliśmy o przekazywaniu lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu ciepłych posiłków. Na oddolnie założonej grupie wsparcia Widzialna Ręka Trójmiasto pojawiła się informacja o poszukiwaniu osób z maszynami do szycia.

- Mamy dostać fizelinę medyczną a w poniedziałek będzie opracowany szablon. Wszystko jest koordynowane z jednym ze szpitali. Więc pełna profeska. Czy są tu jakieś szyjące magiczki czy magicy z maszynami. ? W przyszłym tygodniu zaczynamy akcję szycia maseczek dla szpitali i dla potrzebujących. Zapraszam na priv osoby chcące się przyłączyć
Braki sprzętu ochronnego w szpitalach:
13%

to normalna sprawa w sytuacji epidemii

16%

to wstyd, bo można było tego uniknąć zwiększając zapasy

71%

to dowód, że nie jesteśmy gotowi na epidemię, która w Polsce dopiero się zaczyna

zakończona

łącznie głosów: 4570

ms