Sztorm zabrał część plaży w Orłowie

19 października 2020, 20:00
Patryk Szczerba

Zeszłotygodniowy silny wiatr zabrał część 40-metrowej plaży w OrłowieMapka, która była poszerzana wiosną tego roku. Przedstawiciele Urzędu Morskiego informują, że do końca tego tygodnia powinien być gotowy raport opisujący skalę strat.  • Prace rozpoczęły się w połowie marca.
  • Koszt inwestycji to ok. 2,5 mln zł.
  • Sopocki magistrat zapłacił za prace 850 tys. zł.
  • Większość kwoty wyłożył Urząd Morski w Gdyni.
  • Poszerzenie plaży odbywało się na długości ok. pół kilometra między wejściem na plażę nr 16 (molo Orłowo) a wejściem nr 18 w kierunku Sopotu.
Piasek był przez półtora miesiąca transportowany na plażę z Sopotu i w ten sposób zasilał ją oraz podbrzeże. Dzięki operacji plaża o szerokości 2-4 metrów poszerzyła się do 40 metrów. Zniknęły też pale, będące pozostałością po okresie, kiedy w tym miejscu plaży odbywały się spektakle w ramach Sceny Letniej.

Zobacz plażę po poszerzeniu. Film z kwietnia


Po zeszłotygodniowej wichurze, która nawiedziła Trójmiasto, szeroka plaża pozostała jedynie wspomnieniem.

Ponad 100 interwencji związanych z wichurą


Sztorm na bulwarze w Gdyni 14.10.2020


Woda zabrała większą część piasku po refulacji. Obecnie trwa szacowanie strat przez pracowników Urzędu Morskiego.

- Kierunek wiatru i jego siła podczas ostatniego sztormu były bardzo niekorzystne dla Orłowa, niemniej jednak plaża odbudowana w kwietniu w znaczący sposób pomogła ochronić skarpę, na której znajduje się Promenada Królowej Marysieńki oraz umocnienie brzegowe wykonane w listopadzie 2019 roku - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego.
Dodaje, że w ramach jednego z aktualnie prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni projektów (modernizacja układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku) w przyszłym roku są planowane m.in. w rejonie Orłowa kolejne refulacje.

Gdzie na spacer w Trójmieście?Przypomnijmy, że Urząd Morski planuje, by w niedalekiej przyszłości progi podwodne zabezpieczyły brzeg w okolicach mola w Orłowie. By inwestycja mogła być realizowana, potrzebny jest projekt koncepcyjny wraz z raportem oddziaływania inwestycji na środowisko oraz kosztorys. Prace budowlane mają potrwać dwa lata.

Mieszkania w Orłowie: sprzedaż i wynajem

Gdynia Orłowo - super lokalizacja, 2 pokoje
1 590 zł
Gdynia Orłowo
Mieszkanie 2-pokojowe z biokominkiem
569 000 zł
Gdynia Orłowo
Zakup tylko za gotówkę|Spokojna okolica|Parter
329 000 zł
Gdynia Orłowo


Wichura w Trójmieście 14.10.2020 - filmy czytelników
Czy spacerujesz po plaży jesienią?
36%

tak, regularnie

44%

tak, ale tylko w cieplejsze dni

20%

nie, nie korzystam z bliskości morza o tej porze roku

zakończona

łącznie głosów: 1376