Co zbadać na Drodze Królewskiej w Gdańsku?

6 listopada 2019, 11:30
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Prawie najdłuższe schody terenowe w Gdańsku będą liczyły 200 metrów

Nie udało się jeszcze znaleźć wykonawcy, który opracuje m.in. program badań archeologicznych dla ulic Długiej i Długi Targ. Podczas gdy miasto na ten cel chce przeznaczyć 30 tys. złotych, w jedynej złożonej ofercie pojawiła się kwota niemal czterokrotnie wyższa. Urzędnicy na proponowane ponad 116 tys. złotych nie przystali i unieważnili zamówienie, które w najbliższym czasie ma zostać powtórzone.Ul. Długa jest reprezentacyjną ulicą Gdańska. Przebiega przez Główne Miasto w Śródmieściu. Wspólnie z Długim Targiem (który jest jej przedłużeniem) trasa tworzy tzw. Drogę Królewską. Od dawna mówi się jednak, że okolica - choć niewątpliwie jest wizytówką miasta - potrzebuje inwestycji, które przywrócą jej dawną świetność.

Gdańscy urzędnicy informują, że opracowanie programu badań archeologicznych dla ulicy Długiej oraz Długiego Targu "ma charakter wyprzedzający". Określi ono konieczny zakres działań, które są niezbędne do zabezpieczenia i utrwalenia historycznych elementów, znajdujących się w obszarze ulic, które mają zostać przebudowane.

Na podstawie opracowanego programu zlecone zostanie przeprowadzenie badań archeologicznych, które poprzedzą opracowanie dokumentacji projektowej, związanej z remontem ulicy Długiej i Długiego Targu.Przedstawiciele DRMG zaznaczają, że opis (nierozstrzygniętego jak na razie) zamówienia został oparty m.in. na wytycznych konserwatora zabytków, który będzie również jednym z uzgadniających przedstawiony przez projektanta program badań archeologicznych.

Wykonawcy jednak na razie nie udało się znaleźć. Podczas gdy miasto na opracowanie projektu przeznaczyć chciało kwotę 30 tys. zł, jedyna oferta złożona w postępowaniu opiewała na sumę 116 tys. 850 zł.

Będzie wykaz właścicieli posesjiCo ważne, stworzenie programu badań archeologicznych dla historycznych części Gdańska to nie wszystko.

- W ramach zadania wykonany zostanie również operat terenowo-prawny, który wykaże wszystkich właścicieli posesji, na których prowadzona będzie inwestycja. Na podstawie opracowanego programu badań zlecone zostanie przeprowadzenie badań archeologicznych poprzedzających opracowanie dokumentacji projektowej - mówi Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Kiedy jednak prace te zostaną przeprowadzone - na razie nie wiadomo. Zamówienie zostało unieważnione i będzie powtórzone, jak zapowiadają urzędnicy, "w najbliższym czasie."

Wstrzymana próba rewitalizacji nawierzchni Długiego TarguMiasto robiło już jedno podejście do rewitalizacji Długiego Targu. We wrześniu miały ruszyć prace remontowe nawierzchni okolicy.

Przewodnik po TrójmieścieNowy wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się jednak wówczas na remont nawierzchni z użyciem proponowanych materiałów, gdyż byłoby to "działanie szkodliwe dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy".

Latem Drogą Królewską spacerują tłumy turystów. Film archiwalny.


Nieruchomości na wynajem i do kupienia w Śródmieściu

Serce starego miasta ul. Ołowianka 92m2
939 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Lokal do Wynajęcia - Stare Miasto!
7 044 zł
Gdańsk Śródmieście
Kawalerka na Starym Mieście
1 600 zł
Gdańsk Śródmieście
Często spacerujesz Drogą Królewską?
44%

tak, to piękna okolica, bywam tam niezależnie od pory roku i pogody

10%

tak, choć zyskuje zwłaszcza w okresie letnim i wakacyjnym

28%

tak, ale z reguły poza sezonem, gdy jest mniej turystów

18%

nie, bywam tam rzadko

zakończona

łącznie głosów: 826