stat

TVP Gdańsk planuje budowę nowego ośrodka

25 września 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik

Na terenie TVP Gdańsk przy ulicy Czyżewskiego 42 zobacz na mapie Gdańska ma powstać nowoczesny budynek oraz studio plenerowe na potrzeby telewizji. Po jego wybudowaniu istniejąca siedziba oddziału zostanie prawdopodobnie rozebrana, a część gruntu może trafić na sprzedaż. Termin rozpoczęcia inwestycji nie jest jeszcze znany.Telewizja Gdańsk w budynku przy Czyżewskiego 42 działa od ponad 20 lat. Obecna siedziba ma ponad 17 tys. m kw. i stoi na działce o powierzchni ponad 4,5 ha. Budynek, podobnie jak kilka innych ośrodków na terenie Polski, nie spełnia już współczesnych standardów technicznych.

- Utrzymanie tego budynku kosztuje bardzo dużo. Samo ogrzewanie to ogromny wydatek. Stąd decyzja o budowie nowych obiektów. Po tym jak powstanie nowy ośrodek, ze względu na koszty utrzymania obecnie działającego budynku, będę proponował rozbiórkę tego obiektu, a ewentualnie pozostały teren, który jest tutaj być może wydzielimy jako działkę na sprzedaż - wyjaśnia Jarosław Ścisk, dyrektor Ośrodka Inwestycji i Transportu TVP Warszawa.
Czytaj także: Cztery lata temu TVP Gdańsk sprzedała część swoich terenów

Zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzję o budowie nowoczesnych obiektów przystosowanych do współczesnych potrzeb telewizji, ale ich architektura ma być zunifikowana. Jako pierwszy powstanie budynek w Kielcach, potem w Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

- Przygotowana wizualizacja ma tylko pomóc nam w przygotowaniu przetargu na uniwersalny projekt nowych ośrodków TVP. Nie będziemy ogłaszać konkursu architektonicznego, a jedynie przetarg. Zostanie on prawdopodobnie ogłoszony do końca tego roku. Po tym jak powstanie projekt wzorcowy, będzie on dostosowywany do potrzeb regionalnych ośrodków i działek, na których w niedalekiej przyszłości staną budynki - podkreśla Jarosław Ścisk.
Dlatego nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak duży będzie nowy budynek gdańskiej telewizji i ile studiów się w nim znajdzie. Te decyzje zapadną dopiero po spotkaniu architektów z przedstawicielami ośrodka w Gdańsku. Wiadomo natomiast, że będzie to budynek piętrowy, a obok niego powstanie studio plenerowe.

- Teren jest świetny, więc w okresie wiosenno-letnim można go bardzo dobrze wykorzystać na potrzeby produkcyjne - ocenia dyrektor. - Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy całą inwestycję zakończyć w ciągu 18 miesięcy.
Koszty budowy nowych placówek mogą się różnić w zależności od ośrodka.

- Dopiero na etapie kosztorysu będzie można ostatecznie powiedzieć, ile będzie dany ośrodek kosztował. Ale wychodzimy z kwoty około 15 milionów, chciałbym żebyśmy tą kwotą na dzień dzisiejszy dysponowali - mówi Ścisk.
Podoba ci się koncepcja nowej siedziby TVP Gdańsk?
31%

tak, zawsze to lepsze niż obecny budynek

22%

to tylko koncepcja, więc wstrzymuję się z oceną

47%

nie, Oliwa zasługuje na lepszą architekturę

zakończona

łącznie głosów: 777