Tablice, które ułatwiają dotarcie do celu. Jak oznakowany jest Gdańsk?

10 maja 2020, 18:00
Krzysztof Koprowski

Choć towarzyszą nam każdego dnia, to korzystamy z nich dopiero, gdy szukamy konkretnego adresu. Mowa o tablicach z nazwami ulic oraz numerami domów. Sprawdzamy, w jaki sposób są one sytuowane na terenie Gdańska, w którym ponad 15 lat temu opracowano System Informacji Miejskiej, mający ujednolicić ich wygląd.Jednym z najważniejszym obowiązków każdego właściciela posesji jest jej poprawne oznakowanie. Ustawa Prawo geodezyjne nakazuje m.in.:
  • umieszczenie w widocznym miejscu na ścianie frontowej (oraz dodatkowo ogrodzeniu, gdy budynek jest w głębi działki) tabliczki z numerem w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu jego numeru,
  • w przypadku miejscowości, gdzie są wyznaczone nazwy ulic, czyli we wszystkich miastach Trójmiasta, obok numeru porządkowego powinna być zawarta nazwa tej ulicy (lub placu, skweru itp.),
  • rady gmin (miast) mogą wprowadzić obowiązek umieszczania dodatkowo nazw miejscowości, dzielnic, osiedli lub zespołów urbanistycznych (w Gdańsku nie ma takiego obowiązku).

Brak oznakowania posesji - kara grzywny do 250 złKara za brak tabliczki jest stosunkowo niewielka - nakładana jest w formie kary nagany lub grzywny do 250 zł (reguluje to ustawa Kodeks wykroczeń). Ustawodawca wyszedł przypuszczalnie z założenia, że w interesie każdego jest dobre oznakowanie swojej posesji, aby ułatwić nie tylko dotarcie listonoszom czy dostawcom jedzenia, ale również służbom medycznym czy straży pożarnej.

Co ciekawe, w miejscach pozbawionych nocą jakiegokolwiek źródła światła (np. z latarni ulicznych) tabliczka na terenie posesji powinna posiadać oświetlenie, pozwalające na jej odczytanie po zmroku. Kara za brak spełnienia tego wymogu jest identyczna jak za brak tabliczki.

Oznakowania i znaki drogowe - baza firm z Trójmiasta


Prace nad Systemem Informacji Miejskiej w GdańskuW Gdańsku w 2004 r. postanowiono ujednolicić wygląd tablic w ramach Systemu Informacji Miejskiej. Przesłanką były zarówno względy estetyczne - tablice są jednym z elementów identyfikujących dane miasto (np. charakterystyczne warszawskie niebiesko-czerwone oznakowanie z brązowo-czerwoną odmianą w obszarach zabytkowych), jak i potrzeba zastosowania wzorca, który będzie dopracowany pod względem czytelności i precyzji przekazu informacji (np. ujednolicony zapis ulic w zakresie imion).

- SIM został zrealizowany ze środków inwestycyjnych miasta. Umieszczanie elementów oznakowania na budynku (jeżeli zachodziła taka konieczność) odbywało się w porozumieniu i za zgodą właścicieli posesji. Po zamontowaniu elementów na obiektach dalsza ich konserwacja i utrzymanie należy do obowiązków właściciela (zarządcy obiektu) - wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kolorystyczne zróżnicowanie tablic SIMSIM w przypadku tablic na domach zawiera informacje o jego numerze oraz nazwie ulicy. Akcent kolorystyczny w założeniu miał zależeć od obszaru miasta - w dzielnicach nadmorskich przewidziano jasnoniebieski, w dzielnicach nizinnych i Śródmieściu - brązowy, zaś na pozostałej części dolnego tarasu - czerwony lub ciemny zielony. Dla górnego tarasu zarezerwowano szary.

W praktyce zasada ta stosowana jest głównie w przypadku pasa nadmorskiego, w pozostałych dominuje ciemny zielony, rzadziej czerwony.

O wyborze tablicy decyduje właściciel nieruchomościObecnie o ostatecznym wyborze formy tablicy oraz o tym, czy w ogóle będzie utrzymana w standardzie SIM, decyduje właściciel posesji. Właściciel musi także pokryć koszt produkcji i montażu tablicy, ale w przypadku wyglądu może liczyć na pomoc miasta.

- Wzór tablic SIM obowiązujący w danej dzielnicy można uzyskać w wersji elektronicznej w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Stosowanie SIM jest zalecane, ale nie ma przepisu nakazującego wykonanie tablicy w konwencji SIM - dodaje Sieliwończyk.
W efekcie wielu zarządców nieruchomości stosuje własny wzór tablic, który oprócz dokładnego adresu zawiera nazwę firmy lub spółdzielni.

Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie od niedawna stosuje miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości. Nowe tablice są realizowane zgodnie z zasadami SIM, zaś pod nimi pojawia się dodatkowa, mniejsza tabliczka z nazwą Gdańskie Nieruchomości. W ślad za GN nie poszły póki co inne miejskie spółki odpowiedzialne za zarządzanie nieruchomościami - TBS Motława oraz GTBS.

SIM to nie tylko tabliczki na budynkachNależy podkreślić, że SIM w Gdańsku nie ogranicza się wyłącznie do tabliczek z numerami domów. Oprócz niego stosowane są również tablice z nazwami ulic, przystanków, plansze z mapami lub tablice kierunkowe.

Tutaj także starano się zachować zróżnicowanie kolorystyczne oraz dodatkowo umieszczać nazwy dzielnic. W praktyce z wykonaniem pod tym względem bywa różnie.

Przykładowo Rondo Mazowieckiego w momencie odsłonięcia znajdowało się w fikcyjnej dzielnicy "Pas Nadmorski" (po uroczystym odsłonięciu tablicy dokonano korekty na "Letnica"), zaś w Kokoszkach Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk - Rzeczpospolita Polska (1920-1939) nie dość, że nie jest rondem, lecz wyspą centralną, powinno posiadać szary pas z nazwą dzielnicy.

Brak konsekwencji w stosowaniu SIM widoczny jest także przy okazji otwarcia do ruchu al. Adamowicza. Umieszczono tam bowiem tabliczkę zgodną ze starym wzorem, choć droga powstawała całkowicie od podstaw jeszcze bez nadanej nazwy.

- Oznakowanie ulic i obiektów na obszarach nieobjętych obowiązującym SIM wykonuje się w standardzie zbliżonym do SIM z zapewnieniem należytej estetyki. Na obszarze miasta, na którym jest zlokalizowana al. Adamowicza, nie został wprowadzony SIM, stąd tablica z nazwą ulicy została umieszczona według starego wzoru. Natomiast nazwy rond, skwerów GZDiZ wykonuje w konwencji SIM ze względów estetycznych - wyjaśnia przedstawiciel miasta.

Pierwsze tramwaje przejadą al. Adamowicza w drugiej połowie majaNagroda dla Gdańska, Gdynia i Sopot z własnymi standardamiGdański SIM został w 2007 r. nagrodzony przez firmę AMS w ramach konkursu Bramy Kraju. W 2010 r. własny system identyfikacji rozpoczęła wprowadzać Gdynia, zaś od 2016 r. w Sopocie dokonywana jest wymiana dotychczasowych tablic informacyjnych.
Czy zwracasz uwagę na tablice z nazwami ulic i domów?
51%

tak, bardzo często przemieszczając się po mieście

35%

tak, ale tylko gdy szukam konkretnego budynku

6%

nie, używam wyłącznie nawigacji w telefonie

8%

nie, znam na pamięć większość ulic i domów

zakończona

łącznie głosów: 677