stat

Tak będzie wyglądać Kamienna Góra po przemianie

31 marca 2017, 6:00
Patryk Szczerba

Ścieżki edukacyjne, zadaszona scena, winda łącząca obydwa tarasy oraz wodny plac zabaw - to elementy, które w przyszłym roku pojawią się na Kamiennej Górze. Zmieni się też roślinność. Gdynia na odświeżenie parku chce wydać 3,5 mln zł.O symbolicznym początku zmian pisaliśmy przed kilkunastoma dniami. Wtedy pierwsze z kilku tysięcy zaplanowanych drzew zasadzili bohaterowie schodzącego z afisza musicalu Shrek. Wcześniejsze tygodnie upłynęły pod znakiem wycinki, która - jak przekonują urzędnicy - była konieczna, by zrobić miejsce dla nowych gatunków. Usuwanie starych drzew i krzewów będzie kontynuowane.

Najbliższe tygodnie to z kolei konsultacje z mieszkańcami, poszukiwanie projektanta przygotowanej i zaprezentowanej już koncepcji zmian, czego finalnym efektem będzie stworzenie projektu budowlanego.

Oprócz nowych alejek, ścieżek edukacyjnych i wymiany oświetlenia, planowana jest budowa nowej sceny w amfiteatrze, która ma być zadaszona. Powstanie też ogród sensoryczny, umożliwiający odkrywanie przyrody wszystkimi zmysłami oraz wodny plac zabaw.

Obydwa tarasy połączy utrzymywana przez miasto winda. To ukłon w stronę osób mających trudności z poruszaniem się. Komercyjne obiekty nie są planowane, ale niewykluczone, że na szczycie latem zaczną pojawiać się food-trucki, zwłaszcza, że Kamienna Góra ma odzyskać miano ciekawego i przyjaznego miejsca do spacerowania. Posłużą temu też nowe nasadzenia kwiatów, organizowane przez Biuro Ogrodnika Miasta.

Starania od wielu lat

- Staraliśmy się o nią od wielu lat. Mieliśmy obietnice od prezydenta, że gdy zostanie zbudowana kolejka i wyremontowany pl. Grunwaldzki, to przyjdzie czas na zmiany na szczycie. I teraz to się zaczyna - mówi Tadeusz Kurecki, przewodniczący rady dzielnicy Kamienna Góra.
Zadowoleni powinni być także miłośnicy pięknych widoków. Dzięki zmianom drzewostanu, polegającym na wprowadzaniu na górnej partii stoków krzewów i zasadzeniu na dole wysokich drzew, takich jak dąb, klon, czy jawor, ze szczytu wreszcie będzie można bez przeszkód podziwiać panoramę Gdyni.

3,5 mln zł na całość prac

- Cieszę się, że udało się razem z radą dzielnicy przekonać prezydenta do zmian. 800 tys. zł zostanie wydanych na nasadzenia. 3,5 mln trzeba będzie przeznaczyć na prace budowlane - precyzuje Andrzej Bień, radny Samorządności.
Nowy wygląd Kamiennej Góry będzie można podziwiać latem 2018 roku.

Przypomnijmy, że w najbliższych miesiącach zmieni się prawdopodobnie także wygląd muszli koncertowej na pl. Grunwaldzkim. Miasto zaczęło poszukiwania inwestora, który wyremontuje obiekt, a w zamian będzie mógł tam prowadzić działalność rozrywkowo-gastronomiczną przez 20 lat. Cena wywoławcza miesięcznego czynszu to 2,1 tys. zł plus VAT, a przetarg zaplanowano na czerwiec.
Podoba ci się koncepcja zmian na Kamiennej Górze?
56%

tak, mam nadzieję, że zostanie zrealizowana w takim kształcie

17%

tak, ale na pełne efekty pewnie trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście lat

13%

raczej nie, obawiam się, że walory przyrodnicze zejdą na dalszy plan

14%

nie, duże koszty i niewielkie zmiany

łącznie głosów: 752