Jak wygląda modernizacja tramwaju

16 września 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Koprowski

Miejska spółka GAiT ponownie modernizuje tramwaje sprowadzone z Niemiec. Tym razem największe zmiany dotyczą systemu napędowego i elektrycznego, dzięki czemu tramwaje mają być bardziej niezawodne. Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace prowadzone nad trzema pojazdami typu N8C w zajezdni Wrzeszcz zobacz na mapie Gdańska.Tramwaje N8C, które sprowadzono w ostatnich latach z niemieckiego Dortmundu i Kassel (łącznie 62 pojazdy) były dotychczas poddawane przebudowie przede wszystkim pod kątem wyglądu i dostępności dla pasażerów.

Prace, wykonywane przez wielkopolski Modertrans, dotyczyły m.in. wstawienia niskopodłogowego członu, wymiany ścian czołowych oraz montażu klimatyzacji w części pasażerskiej (tylko w tramwajach z Kassel).

- Dotychczasowa modernizacja tramwajów nie obejmowała układu napędowego, który ma już swoje lata i powoduje dużą awaryjność tych pojazdów - przyznaje Leszek Krawczyk, dyrektor ds. technicznych w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje - Ponadto wymianie ulegają wszystkie urządzenia elektryczne, sterowanie oraz pulpit motorniczego.

Wszystkie tramwaje z Niemiec przejdą modernizacjęGAiT planuje do końca bieżącego roku zmodernizować łącznie 12 tramwajów typu N8C, zaś w ciągu najbliższych czterech całą flotę pojazdów sprowadzonych z Niemiec.

Obecnie w zajezdni Wrzeszcz trwają prace przy trzech pojazdach tego typu. Jak tłumaczą pracownicy GAiT, teoretycznie do jednoczesnej przebudowy można skierować więcej tramwajów, ale wymagane jest zachowanie niezbędnej rezerwy dla realizacji codziennych zadań przewozowych.

- Stan zaawansowania prac nad tymi tramwajami można ocenić na 70-90 proc. Na ulice wyruszą ponownie za kilka tygodni - dodaje Krawczyk.

14 kilometrów nowych kabli w jednym tramwajuZa przebudowę odpowiada firma 4iB z Gdańska, która złożyła jedyną ofertę w przetargu.

- Z całego tramwaju właściwie zostaje tylko szkielet i szyby. Niemal wszystkie inne elementy są wymieniane lub modernizowane i z powrotem zakładane. Najbardziej pracochłonna jest wymiana instalacji. Tylko w jednym tramwaju układamy ok. 14 kilometrów nowych kabli. Trzeba to wszystko połączyć, zaprogramować i przetestować, by móc wypuścić tramwaj na trasę - mówi Zbigniew Riegel, dyrektor techniczny spółki 4iB.
Nowością w zakresie instalacji będzie łączenie poszczególnych segmentów tramwajów specjalnymi gniazdami. Dzięki temu demontaż tramwaju na mniejsze sekcje np. na potrzeby transportu czy naprawy i ponowne jego scalenie będzie znacznie mniej pracochłonne.

Lepsza przyczepność kół do szynW tramwaju montowane są też nowe piasecznice, czyli urządzenia sypiące piasek pod koła tramwaju, aby zwiększyć przyczepność kół do szyny przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ich działanie będzie wspomagać elektroniczny system antypoślizgowy, którego w pojazdach N8C dotychczas nie było.

Dla pasażerów w niemieckich pojazdach nowością będą gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Wnętrze będzie lepiej doświetlone lampami LED oraz, dzięki nowej izolacji pojazdu, ogrzewane zimą. Każdy pojazd zostanie także wyposażony w automatyczny defibrylator.

Czytaj też: Automatyczne defibrylatory: jest ich sporo, ale czy umiałbyś ich użyć?

Większy komfort pracy motorniczegoKabina motorniczego jest budowana praktycznie od podstaw. Nowy, dotykowy wyświetlacz prezentuje informacje o pracy wszystkich podzespołów pojazdu, a w razie awarii podpowiada motorniczemu, gdzie szukać przyczyny usterki.

Motorniczowie będą mogli również lepiej obserwować przestrzeń wokół tramwaju. Reflektory zostaną wymienione na LED-owe, a nowe, znacznie większe od dotychczasowych, lusterka będą podgrzewane i sterowane w całości z kabiny prowadzącego pojazd.

Modernizacja jednego tramwaju trwa ok. 45 dni, a jej koszt to ok. 1 mln zł. Remont prowadzony jest na dwie zmiany przez 10 osób na każdej ze zmian.

Materiał archiwalny z 2015 r.

Rozładunek pierwszego tramwaju z Kassel, który przed dotarciem do Gdańska przeszedł modernizację w wielkopolskim Modertransie.

Jak oceniasz pomysł kolejnej modernizacji tramwajów z Niemiec?
30%

to słuszna decyzja, dzięki której tramwaje będą jeździły jeszcze wiele lat

20%

przebudowie należy poddać tylko pojazdy w najlepszym stanie, a resztę stopniowo wycofać z ruchu

50%

niepotrzebny wydatek, te tramwaje powinny być zastępowane zupełnie nowymi

zakończona

łącznie głosów: 1269

Opinie (133) 3 zablokowane

 • (4)

  Tramwaje mają być bardziej niezawodne :) Dobry ubaw.
  Tramwaj jak nowe auto czy lodówka, ma dobrze podziałać podczas okresu gwarancji/serwisowania w ASO a później ma się psuć, rynek by padł gdyby było inaczej :)

  • 67 57

  • nie masz bladego pojęcia o technice elektromechanicznej

   Dawno takich bzdur nie czytałem.Od razu widać że nie naprawiałeś,,starych"i ,,nowych"przemysłowych urządzeń elektromechanicznych

   • 11 1

  • Kłupiś jezd

   • 3 1

  • A mi serwisant od lodówek

   powiedział, że jak działała latami dobrze i dopiero się zepsuła, to nie ma co kupować nowej, bo to nigdy nie wiadomo, a tak to 80zl naprawa i działa dalej już kolejny rok.

   • 13 0

  • Powinny, bo większość ich awarii to nic innego jak rezultat wcześniejszej "modernizacji"

   Która nie objęła jak sami przyznali najważniejszych rzeczy czyli instalacji elektrycznej i zespołu napędowego.

   • 2 0

 • Czyli jednak umiemy. (2)

  Brawo, nasi górą!

  • 48 18

  • Tak, umiemy remontować niemiecki szrot i ładować w niego kasę (1)

   Ale czy to powód do braw?

   • 12 8

   • hau hau hau

    • 3 0

 • (3)

  Psuje się to niczym te nowoczesne auta.Ja Tyco od 25 lat,zero awarii ale czeba dbać mili moi.

  • 16 26

  • 25 lat jeździsz Tico ? Czyli miałem rację.... jesteś sfrustrowanym nieudacznikiem!

   • 9 8

  • Ty to jesteś debeściak

   Na wszystkim się znasz....
   Jakikolwiek artykuł na trojmiaato.pl Ty od razu piszesz i pokazujeszz jaki mądry jesteś

   Szok ........

   • 7 0

  • Jestem bardzo gupi.

   Tak.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.