stat

Tak ma wyglądać oceanarium w Gdańsku

13 września 2017, 14:30
Michał Brancewicz

Inwestor zaprezentował nowe wizualizacje kompleksu rozrywkowego, który powstanie przy stadionie w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Jednym z głównych jego elementów będzie oceanarium. Budowa ma się rozpocząć jesienią 2018 roku.Kompleks rekreacyjno-rozrywkowy w Gdańsku ma wybudować fundusz PFI Future z Wrocławia, który zaprojektował, wykonał i zarządza Afrykarium-Oceanarium na terenie wrocławskiego zoo. W obiekcie przy stadionie spółka chce stworzyć wielofunkcyjny obiekt Nautilius Gdańsk składający się z:


  1. oceanarium o powierzchni od 20 do 30 tys. m kw., z jaskiniami 5D+, w którym znalazłoby się centrum nauki na kształt gdyńskiego Experymentu i gdańskiego Hewelianum,

  2. kompleksu basenów i saun Egzotyczna Laguna o powierzchni do 6 tys. m kw.,

  3. pasażu handlowego i gastronomicznego,

  4. hotelu,

  5. centrum medycznego.


Inwestycja realizowana będzie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Od czerwca toczą się rozmowy i ustalenia między miastem i inwestorem.

- Inwestor przedstawił już kosztorysy i sposób finansowania. Negocjacje potrwają jeszcze około dwóch miesięcy - zapowiada Andrzej Bojanowski, prezes miejskiej spółki Arena Gdańsk.
Wkrótce inwestor wyłoni pracownię, która zaprojektuje kompleks. Z naszych informacji wynika, że o kontrakt walczą firmy z Wrocławia i Gdańska. Niezależnie od tego fundusz PFI Future przedstawił nowe wizualizacje dotyczące tej inwestycji.

- Jeszcze w tym roku ma zawiązać się spółka celowa odpowiedzialna za realizację inwestycji, a pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się w III kwartale 2018 roku - informuje Daniel Zieliński, dyrektor ds. PR i marketingu PFI Future.
Oddanie do użytku wszystkich obiektów musi nastąpić w ciągu pięciu lat od podpisania umowy (koniec 2022 roku), co wynika z zapisów konkursu. Całość powstanie na terenie o powierzchni 46,6 tys. m kw. Koszt realizacji wraz z wartością gruntów wyniesie niemal 0,5 mld zł
Jak oceniasz wygląd oceanarium?
64%

prezentuje się świetnie, niech budują jak najszybciej

18%

nie jest źle, ale mam nadzieję, że jeszcze je podrasują

18%

nie powala, a efekt powinien być oszałamiający

łącznie głosów: 3218