stat

Tak pracuje platforma wydobywcza na Bałtyku

29 lipca 2013 (artykuł sprzed 5 lat)
erka

Zobacz jak wygląda praca na polskiej platformie wydobywczej na Bałtyku.


Specjalnie dla was z naszą kamerą odwiedziliśmy platformę "Baltic Beta", która wydobywa ropę ze złoża znajdującego się 1,5 km pod dnem Bałtyku.Platforma "Baltic Beta" należy do firmy Lotos Petrobaltic, będącej częścią Grupy Lotos. Posadowiona jest na złożu B3 znajdującym się ok. 40 mil morskich (ok. 78 km) na północ od Władysławowa. To największe z obecnie eksploatowanych złóż ropy naftowej na polskim obszarze morskim, liczącym w sumie 29 tys. km kw.

"Baltic Beta" to nie nowa konstrukcja: zwodowana została we Francji pod koniec lat 70., wierciła i wydobywała ropę na Morzu Śródziemnym i Morzu Północnym. Na Bałtyk trafiła ok. 20 lat temu.

Jej stała załoga liczy ok. 100 osób, ale w zależności od ilości pracy tę liczbę można redukować. Wszyscy pracują w systemie zmianowym (dwa tygodnie pracy, dwa tygodnie odpoczynku), a w ciągu dni w dwóch 12-godzinnych wachtach.

Ropa znajduje się tu na głębokości ok. 1,5 tys. m pod dnem Morza Bałtyckiego. Wydobywa się ją dwunastoma otworami eksploatacyjnymi. W specjalnych urządzeniach separacyjnych firmy Geoservices zainstalowanych na platformie "Baltic Beta" następuje oddzielenie gazu od ropy.

Ropa jest przesyłana rurociągami podmorskimi poprzez boję cumowniczo-przelewową na tankowiec "Icarus III", na którym jest magazynowana. Po napełnieniu tankowca przewozi on ropę do Portu Północnego.

Z kolei gaz jest transportowany podmorskim rurociągiem do Władysławowa, gdzie spółka "Energobaltic" używa go do napędu turbin lokalnej elektrociepłowni.

W celu zwiększenia ciśnienia złożowego na platformie "Baltic Beta" zainstalowano specjalny system zatłaczania wody. Woda jest zatłaczana do złoża otworami kierunkowymi. Otwór Z-7N, mający długość ponad 2,8 tys. m, jest najdłuższym otworem kierunkowym w Polsce.

Koncesje Lotos Petrobaltic na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin obejmują siedem obszarów o łącznej powierzchni ponad 7,1 tys. km kw., leżących we wschodniej części obszaru morskiego Polski. Petrobaltic ma też koncesje na wydobywanie kopalin ze złóż B3, B4, B6 i B8. Aktualnie eksploatowane jest złoże ropy naftowej B3, a na złożu B8 prowadzone są przygotowania do eksploatacji.
Czy chciałbyś pracować na platformie wiertniczej?
49%

tak, to fascynująca i dobrze płatna praca

27%

tak, ale raczej nie przez całe życie

12%

to niebezpieczna praca w trudnych warunkach, więc raczej nie

12%

nie, morze to nie jest miejsce dla mnie

łącznie głosów: 473

erka