Tak rośnie 40-metrowa wieża Muzeum II Wojny Światowej

4 grudnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Moritz
Budowa Muzeum II Wojny Światowej z lotu ptaka

Niepowtarzalna, przechylona wieża przyszłego Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska ma już 30 metrów wysokości. Brakuje jej do ostatecznej wysokości jeszcze 10 m, ale już teraz wygląda imponująco.Praca na budowie MIIWŚ idzie pełną parą. Doskonale obrazują to świeżo wykonane zdjęcia z lotu ptaka, zamieszczone na stronie placówki, z budowy charakterystycznej wieży. Powstaje ona na wielkiej betonowej płycie o powierzchni 15 tys. m kw., która jest jednocześnie stropem nakrywającym podziemie, w którym będzie serce muzeum niemal w całości umieszczone 14 m pod ziemią.

Czytaj też: 1 września odwiedziliśmy budowę Muzeum II Wojny Światowej

Wieża 1 września, gdy byliśmy z wizytą na budowie MIIWŚ, miała zaledwie 10 m wysokości. Obecnie osiągnęła już wysokość 30,28 m, z docelowych 40,51 m.

Jak czytamy w dzienniku budowy wieża będzie miała częściowo przeszkloną elewację oraz zadaszenie. Jedna ze ścian nachylona jest pod kątem 56 stopni. To największe nachylenie występujące w projekcie. Pozostałe ściany nachylone są pod kątem: 75 stopni (fasada), 72 stopni oraz 65 stopni (fosa).


Dach podzielony będzie na dwie części: od poziomu 21 m do 28,5 m oraz od poziomu 21 m do 40 m. W wieży w przyszłości znajdować się będą: kawiarnia widokowa na poziomie piątym, restauracja na poziomie czwartym oraz pomieszczenia edukacyjne, sale wykładowe i biblioteka.


- Pochylona wieża, której każda ze ścian ma inne nachylenie, była dużym wyzwaniem dla konstruktorów, a teraz jest dla wykonawców. W mojej długiej karierze pracy w wykonawstwie, tak trudną konstrukcję realizuję po raz pierwszy - wyjaśniał nam Dariusz Bednarowski, kierownik budowy z konsorcjum firm Warbud i Hochtief, generalnego wykonawcy muzeum, kiedy 1 września byliśmy z wizytą na budowie.
Dodatkowo na powierzchni trwają prace przy budynku administracyjno-biurowym mającym dwie kondygnacje: rozpoczęto wykonywanie izolacji stropodachu, wykonano podkonstrukcję pod elewację od strony fosy, zamontowano stolarkę okienną od strony fosy, wewnątrz trwają prace murarskie i tynkarskie.

Muzeum II Wojny Światowej budowane jest od 2012 roku z funduszy państwowych. Polski rząd w ubiegłych latach zarezerwował na projekt około 400 mln zł. Pierwotnie planowano, że otwarcie nastąpi już 1 września 2014 roku, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta data jednak szybko przestała być aktualna z powodu przedłużającej się procedury wyboru generalnego wykonawcy. Kolejnym zapowiadanym terminem był 1 września 2015 roku. Obecnie wiadomo, że otwarcie nastąpi najwcześniej w listopadzie 2016 roku.

1 września 2015 roku na budowie MIIWŚ


Prof. Wiesław Gruszkowski przekazuje rodzinną pamiątkę Muzeum II Wojny Światowej. Materiał archiwalny
Z jakich miejsc najczęściej podziwiasz panoramę Gdańska?
18%

z wieży bazyliki Mariackiej

3%

z wieży Ratusza Głównego Miasta

22%

z bastionów

6%

z biurowców

22%

z wieży Pachołek

18%

z mieszkania

11%

boję się wysokości

zakończona

łącznie głosów: 750