Tak wygląda test sprawnościowy do policji. W Trójmieście szukają 250 mundurowych

18 maja 2020, 21:00
szym
Tak wyglądają testy sprawnościowe do policji.

Pomorscy policjanci szukają rąk do pracy - w samym Trójmieście jest około 250 wakatów. Zanim jednak chętni do służby będą mogli założyć mundur, muszą zaliczyć m.in. test sprawnościowy. Podejrzeliśmy, jak wygląda egzamin, który czeka kandydatów na funkcjonariuszy, oraz sprawdziliśmy, jak wygląda początek kariery świeżo upieczonego policjanta.Formularz dla kandydata do służby w policji [pobieranie automatyczne]W skład testu sprawnościowego wchodzi sześć ćwiczeń:
  • bieg wahadłowy,
  • przewroty w tył i w przód,
  • "brzuszki",
  • rzut piłką lekarską,
  • ćwiczenia na ławce gimnastycznej,
  • przenoszenie 28-kilogramowego manekina.


Tor przeszkód trzeba pokonać nie wolniej niż w minutę i 41 sekund. Przekraczając czas - nie zaliczymy egzaminu.

Oprócz tego kandydaci na policjantów muszą zdać test wiedzy ogólnej, przejść testy psychologiczne (w ich skład wchodzi test na inteligencję, test psychologiczny i rozmowa z psychologiem), zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną oraz stanąć przed komisją lekarską.

Jak wyglądają początki w policji?Po przyjęciu do służby młodego policjanta czeka półroczne szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół policyjnych.

- Po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, policjant czasowo jest skierowany do pełnienia służby w Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku. Spędzi tam 49 dni, podczas których musi odbyć 37 służb. Celem tej adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności zdobytych podczas szkolenia zawodowego - mówi Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Te umiejętności to między innymi:
  • działania związane z zabezpieczaniem imprez masowych i ochroną obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa,
  • działania pościgowe,
  • poszukiwania realizowane w ramach działań pododdziałów policji.


Zarobki na start: od 3,6 do 4 tys. złPo zakończeniu adaptacji świeżo upieczony funkcjonariusz trafia do jednostki docelowej, gdzie rozpoczyna pełnienie codziennej służby.

Po ukończeniu kursu podstawowego policjant może liczyć na zarobki w wysokości około 4 tys. zł netto (jeżeli nie ukończył 26 roku życia) lub 3,6 tys. zł netto (dla osób które ukończyły 26 rok życia).

Oferty pracy w Trójmieście z wynagrodzeniem od 4 tys. brutto

Myślałe(a)ś o tym, by wstąpić do służb mundurowych?
11%

tak i udało mi się to

14%

tak, ale do innych niż policja

9%

tak, zamierzam starać się o pracę w policji

9%

tak, ale nie udało mi się zaliczyć testów

57%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 1229

szym