stat

Taksówkarz pokrzyżował plany oszustom

19 września 2019, 12:05
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Zostawiła pod krzakiem 25 tys. zł dla fałszywych policjantów, znalazł je prawdziwy policjant

Wsiadła do taksówki i roztrzęsiona zamówiła kurs do banku, opowiadając kierowcy, że musi pomóc policji zdemaskować szajkę oszustów. Taksówkarz, który wielokrotnie czytał o przestępcach działających metodą "na policjanta", zamiast do banku zawiózł seniorkę na komisariat i uchronił ją przed stratą pieniędzy.Wszystko działo się w środę w Gdańsku. Starsza pani zamówiła kurs w jednej z korporacji taksówkarskich, a kiedy wsiadła do auta, poprosiła o zawiezienie jej do banku.

Gdy seniorka zaczęła opowiadać kierowcy o tym, że jedzie wypłacić pieniądze dla policjantów ścigających oszustów, taksówkarzowi zapaliła się czerwona lampka. Przekonał klientkę, że najlepiej będzie sprawę wyjaśnić na komisariacie. Dzięki temu nie padła ona ofiarą prawdziwych oszustów.

- Policjanci ustalili, że do 79-letniej gdańszczanki najpierw zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika poczty, która wypytywała o dane osobowe pokrzywdzonej oraz adres, powiedziała też, że na poczcie kobieta ma do odebrania ważną przesyłkę. Po zakończonej rozmowie do 79-latki zadzwonił tym razem mężczyzna, który przedstawił się jako policjant biura śledczego i powiedział jej, że jest obserwowana przez przestępców, którzy oszukują seniorów. Oszust poprosił kobietę, żeby pomogła w rozpracowaniu grupy przestępczej. W tym celu pokrzywdzona miała pojechać do banku i wziąć kredyt. Na szczęście dzięki czujności taksówkarza udało się uniknąć oszustwa - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Przy okazji jak najbardziej prawdziwi policjanci przypominają, że nigdy nie informują telefonicznie o swoich działaniach, nie namawiają do współpracy w ten sposób i - przede wszystkim - nigdy nie proszą o przekazanie im żadnych pieniędzy.

Gdy ktoś zadzwoni z tego typu prośbą, podając się przy tym za policjanta, to nie pozostaje nic innego, jak powiadomić o sprawie prawdziwą policję.
Rozmawiasz z taksówkarzami podczas jazdy?
26%

tak, zawsze

47%

czasami

14%

nie, nie lubię tego

13%

nie jeżdżę w ogóle taksówkami

zakończona

łącznie głosów: 2705