Targ Maślany będzie się zmieniał

22 stycznia 2017 (artykuł sprzed 5 lat)
Ewa Budnik

Gdańsk przygotowuje się do kompleksowej rewitalizacji przylegającego do Podwala Przedmiejskiego Targu Maślanego zobacz na mapie Gdańska. Pierwsze prace już widać, jednak nie za sprawą miejskich działań, a nowej inwestycji deweloperskiej, która "zamknie" miejski plac od strony Motławy.Nową inwestycję zrealizuje Ekolan. Przez lata właścicielem działki był Polnord, który planował w tym miejscu wybudowanie apartamentowca o nazwie Galeon. Podobny pomysł ma nowy właściciel działki. Powstanie tu zobacz na mapie Gdańska pięciokondygnacyjna kamienica z halą garażową - Rezydencja Wintera.

Nazwa nawiązuje do historii

Nazwa inwestycji przywołuje historyczną postać Leopolda von Wintera, który piastował funkcję burmistrza Gdańska w latach 1863-1890. Na czasy jego długiej kadencji przypada wiele ważnych inwestycji w mieście, takich jak uruchomienie pierwszej linii tramwajów konnych czy otwarcie kąpieliska publicznego na Westerplatte. Dzięki tak aktywnej działalności publicznej Leopold von Winter był uznawany za jedną z najwybitniejszych osobowości Gdańska drugiej połowy XIX wieku. Rada Miasta w 1890 roku nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Kilka lat później na jego cześć powstał Plac Wintera z fontanną. Ponad sto lat temu właśnie tutaj na spacery wybierali się eleganccy mieszkańcy miasta - damy z parasolkami i panowie w cylindrach.

Co prawda takich postaci w dzisiejszych czasach tu nie spotkamy, ale plac w tym i przyszłym roku będzie znacząco się zmieniał, stawał się bardziej elegancki. Prace przy budowie nowej rezydencji już się rozpoczęły - Ekolan ma prawomocne pozwolenie na budowę. Nie jest jeszcze gotowa ostateczna wizualizacja budynku, ale wiadomo, że jego architektura przywołuje na myśl typowy dla hanzeatyckiego miasta ciąg kamienic. Będzie się on niemal przeglądał w wodach Motławy, bo od rzeki dzielić będzie go tylko pas zieleni. Deweloper zagospodaruje także ten teren, tak, by powstała tu atrakcyjna przestrzeń.

Nowe zagospodarowanie terenu nad rzeką

- Teren nad rzeką zostanie na nowo zagospodarowany, tworząc strefę rekreacji. Mieszkańcy będą mogli wyjść z domu i przejściem bramnym dojść nad wodę, usiąść nad rzeką i odpocząć - mówi Magdalena Reszkowska-Ustarbowska, pełnomocnik zarządu Ekolanu.
W budynku zaplanowano 65 lokali mieszkalnych.

Planowane jest także odrestaurowanie budynków dawnej szkoły i bursy, czyli dwóch budynków istniejących przy targu. Można będzie także zjechać na Targ Maślany bezpośrednio z Podwala. Wyburzona zostanie też kamienica znajdująca się przy samym Podwalu - Lastadia 1 (miasto wykupiło mieszkania w tej kamienicy, aby mogło dojść do wyburzenia). Za rewitalizację tych dwóch budynków odpowiada miejska spółka - Gdańskie Wody (jeszcze kilka dni temu Gdańskie Melioracje).

Pozwolenie na budowę za kilka tygodni

- Złożyliśmy wnioski o pozwolenie na budowę, które umożliwią odnowienie i zmianę funkcji obu budynków. Wnioski uwzględniają także rozbiórkę kamienicy przy ulicy Lastadia 1. Musi ona zostać wyburzona ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku oraz planowane przywrócenie do stanu oryginalnego zabytkowego budynku gimnazjum - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy w Gdańskich Wodach. - Spodziewamy się, że decyzje o pozwoleniu na budowę zostaną wydane jeszcze w tym kwartale. Prace rozpoczęłyby się zatem jeszcze w tym roku.
Kamienica przeznaczona do wyburzenia powstała najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku pomiędzy Gimnazjum Miejskim, a nieistniejącym już budynkiem mieszkalnym (w miejscu bramy przejazdowej). Budynek ma charakter uzupełniający, budowany był dwuetapowo. Najpierw, jako plomba parterowa, następnie dobudowano kolejne kondygnacje. Na stan budynku bardzo źle wpływa brak niezależnej ściany szczytowej od strony dawnego gimnazjum, a także brak odrębnych fundamentów. Konstrukcja budynku nie jest przystosowana do obecnego natężenia ruchu na Podwalu Podmiejskim. Jak wynika z ekspertyz budowlanych, rozbiórka budynku kamienicy jest konieczna.

Pozostałe dwa budynki mają zostać dostosowane do funkcji biurowej. Z powierzchni tych mają korzystać miejskie instytucje, w tym właśnie Gdańskie Wody. Instytucja aplikuje o dofinansowanie ze środków unijnych termomodernizacji budynków. Tuż obok budynków (ale nie na samym targu) planowane jest także utworzenie nowego parkingu.

Miasto w październiku 2015 roku rozpoczęło procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu targu i części ulicy Lastadia. Plan jest nadal w opracowaniu, w tej chwili trwają uzgodnienia. Nowy plan ma umożliwić wykonanie zjazdu w ulicę Lastadia bezpośrednio z Podwala Przedmiejskiego.

Poza remontem dwóch budynków planowana jest także rewitalizacja samego placu, tak jak przed laty stanąć ma tutaj fontanna. Przygotowanie dokumentacji jest w toku.

Zobacz wyniki ogłoszonego przez miasto konkursu na zagospodarowanie Targu Maślanego


Jeden z mazurków gniazdujących przy Targu Maślanym. Więcej zdjęć (6)

Jeden z mazurków gniazdujących przy Targu Maślanym.

materiały prasowe

Jeden z mazurków gniazdujących przy Targu Maślanym.

materiały prasowe

Nowe miejsce dla mazurków i jerzyków
Na elewacjach budynków przy Targu Maślanym gniazdują mazurki i jerzyki. W trakcie remontu ptaki stracą swoje dotychczasowe siedliska. Jednak, aby nie musiały wynieść się z tej lokalizacji, pod okiem ornitologów w ceglanych ścianach budynków powstanie 50 specjalnych nisz, gdzie ptaki będą mogły się zadomowić.
Czy warto inwestować w tereny znajdujące się z drugiej strony Podwala Przedmiejskiego?
75%

oczywiście, to coraz lepiej rozwijająca się część śródmieścia

13%

tak, ale to nigdy nie będzie to samo co Główne Miasto

4%

nie wiem, mało znam tę część miasta

8%

nie, na samym Głównym i Starym mieście jest jeszcze wiele do zrobiena, to tereny drugiej kategorii

zakończona

łącznie głosów: 967

Opinie (96) 7 zablokowanych

 • Termomodernizacja i parking? Cieszy ze kolejny kawałek miasta bedzie odnowiony, ale martwią sposoby które bedą użyte. (3)

  • 61 8

  • Dlaczego bedzie imieniem jednego z przodow mordercow Polski? (2)

   • 6 13

   • To nie niemcy mordowali Polakow tylko kosmici o nazwie nazisci (1)

    Przynajmniej na zachodzie tak mowia. Poza mordem ograbili nas ze wsxystkich dobr i teraz plawia sie w luksusie

    • 15 7

    • Człowieku co ty piszesz

     To było ponad 80 lat temu, a dlaczego nikomu nie wspominasz I wś? Bo mniej się o niej gada? To łańcuszki założone przez ZSRR do 89r zrobiły krzywdę naszemu kraju i społeczeństwu pakujące je w komunistyczne realia, dziś

     To było ponad 80 lat temu, a dlaczego nikomu nie wspominasz I wś? Bo mniej się o niej gada? To łańcuszki założone przez ZSRR do 89r zrobiły krzywdę naszemu kraju i społeczeństwu pakujące je w komunistyczne realia, dziś po.drugiej wojnie zostały nieodbudowane budynki, których żal, ale to komuna zafundowała nam dzisiejsze roszczeniowe społeczeństwo głosujące na komuchow, złodziei a obecnie socjopatow. Gdyby nie ZSRR dziś polska byłaby pięknie rozwiniętym krajem i nikt nie opowiadalby takich bzdur ze nazista i Niemiec to jedno.

     • 5 1

 • złoty okres w Gdańsku. rozwój na każdym kroku, inwestorzy pchają się drzwiami i oknami. (12)

  Szkoda, że u nas, kilkanaście kilometrów dalej tak nie jest :((.

  • 73 35

  • Gdańsk postawił na inwestycje. Rozbudowę infrastruktury, teraz na remonty. To miasto dzięki temu się rozwija, przyciąga nowych inwestorów, powstają nowe miejsca pracy, przybywa mieszkańców a przez to jest coraz większe

   Gdańsk postawił na inwestycje. Rozbudowę infrastruktury, teraz na remonty. To miasto dzięki temu się rozwija, przyciąga nowych inwestorów, powstają nowe miejsca pracy, przybywa mieszkańców a przez to jest coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania. W Gdyni było odwrotnie. Szczurek postawił na PR i imprezy, a to działanie na krótką metę. Kasa wydana a długofalowe efekty mizerne.
   Tylko przez pierwsze 9 miesięcy 2016 w Gdyni ubyło 1938 mieszkańców

   • 20 2

  • zloty okres|»? (8)

   1 plac, 3 domy i 100 metrow drogi????? kobieto pojedz do Singapuru, Panmy albo Bogoty, to jest zloty okres.

   • 9 27

   • Z choinki się urwałeś trolu? Zobacz ile zbudowano przez ostatnich 10 lat (2)

    • 19 4

    • a jaki syf jest? (1)

     większość inwestycji jest bez sensu, pomijam PKM, bo to nie Budyń i to ma przyszłość, ale Trasa Słowackiego, budowa przejść podziemny, generalnie miliardy w trefną i cywilizacyjnie zacofaną infrastrukturę to jest rodzaj wykombinowanego złodziejstwa.

     • 5 23

     • Tyle ile w Gdańsku wydaje się na PR to chyba nigdzie w Polsce.

      • 4 13

   • Przykre, ale prawdziwe (4)

    Wyprowadziłem się z Gdańska 10 lat temu i za każdym razem jak tu wracam, to chce mi się płakać, jak widzę co Budyń z kolesiami zrobili z tego miasta.
    Gdańsk w niewielkim zakresie, w porównaniu do innych polskich

    Wyprowadziłem się z Gdańska 10 lat temu i za każdym razem jak tu wracam, to chce mi się płakać, jak widzę co Budyń z kolesiami zrobili z tego miasta.
    Gdańsk w niewielkim zakresie, w porównaniu do innych polskich miast, wykorzystał swoją szansę po 2004r. - nietrafione kosztochłonne inwestycje typu stadion, ECS, PKM, fatalny stan dróg, komunikacji, centrum miasta woła o pomstę do nieba. Generalnie wszechobecny bałagan, kolesiostwo, brak ładu i składu.
    Dla porównania polecam wizytę w takim Rzeszowie - niby Polska B, niby teren opanowany przez pisiory, a tem prezydent rodem z SLD rządzący tylko 4 lata krócej niż Budyń zrobił z Rzeszowa fajne miasto. Do Warszawy, Wrocławia, to nawet nie porównuję.

    • 16 32

    • He he he .... (3)

     Gadasz jak kompleksiarz spod znaku śledzia. Gdańsk na tle inwestycji w Polsce wygląda imponująco. Tu każdy chce żyć i mieszkać. Żadne Wrocławie i Poznanie tego nie zmienią. Tam nie ma morza. Jest dobrze a będzie jeszcze

     Gadasz jak kompleksiarz spod znaku śledzia. Gdańsk na tle inwestycji w Polsce wygląda imponująco. Tu każdy chce żyć i mieszkać. Żadne Wrocławie i Poznanie tego nie zmienią. Tam nie ma morza. Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej.
     Nawet ostatnio European Best Destination zakwalifikowała Gdańsk do 20 europejskich miast, które cieszą się największą popularnością i uznaniem turystów.
     Także... płyń szprotko

     • 26 8

     • a morze to Budyń? To też jego zasługa?

      w Śródmieściu mamy kompletny syf, syf nawarstwiający się i najgorszy stan zabytków w Polsce, (pomijam Łódź, bo skala nieporównywalna). No i teraz jeszcze nam jedną kamienicę wyburzą

      • 11 16

     • (1)

      Obudz sie albo zmien ziola - prawda jest taka, ze Gdansk nie jest pepkiem swiata, a nawet Europy, jesr tyle pieknych miejsc na swiecie, ze jak nawet ktos raz tu przyjedzie na chwile, zobaczy ten wszechogarniajacy syf to nie na ochoty przyjechac tu ponownie - wystarczy ze wysiadzie na zapyzialym dworcu pkp i pojdzie w strone pks

      • 4 9

      • Widac

       Ze nie robisz w turystyce

       • 4 3

  • zrobić referendum i przyłączyć Gdynie do Gdańska albo...

   pogonić szczurka sepleniącą vice prezydent od iwentów i reszte niedasię urzędasów
   a wtedy może za 10 lat Gdynia nabierze kolorów

   • 16 2

  • tak, za budynia trwa złoty okres burzenia zabytkoych kamienic

   ten gnojek zupełnie oszalał z tym wyburzeniem

   • 7 16

 • (7)

  K... wszystko sprzedadzą do końca i zabetonuje przed wyborami

  • 66 52

  • (4)

   Wszystko wyprzedadzą developera

   • 40 31

   • Nic tylko się cieszyć. Trzeba odbudować to co zniszczyli ruscy (2)

    • 11 3

    • to Niemcy wywołali wojnę, z pewnością nie Rosjanie, których pogardliwe przezywasz (1)

     przypominam, że Rosjanie w tym czasie nie mieli własnego państwa. Rządził nimi gruziński satrapa o tęgiej głowie, wespół z ukraińsko- tadrzyckim dworem

     • 3 9

     • boli was, że Żołnierz Radziecki, urządził sobie z hitlerowskim

      strzelaninę i imprezę na Festung Danzig? Mnie też, bo lubię zabytki. Z tym, że przypominam, Moskwiczanie zdobywali niemieckie miasto (95% to byli Niemcy a WMG był de facto również pod niemal całkowitą kontrolą Rzeszy), idźcie płakać za Dreznem

      • 2 6

   • To wszystko h....

    najgorsze, że już zima się kończy, i takiego śniegu już nie będzie :(

    • 3 1

  • Tam zawsze było miasto. Pora ponownie zabudować te tereny zniszczone w czasie wojny

   • 15 3

  • to samo w Gdyni

   deweloperka rządzi, każdy plac wolny wykupują i apartamenty dla nowo bogackich stawiają

   • 10 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.