• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Węglowy dziś, jutro

Katarzyna Korczak
4 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Trasa zwiedzania Gdańska rozpoczyna się najczęściej na Targu Węglowym. I jest to początek kompromitujący miasto. Makieta Targu Węglowego powstała w Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych przy ul. Grodzkiej w Gdańsku. Autorem koncepcji zabudowy i wykonawcą makiety jest inż. arch. Stanisław Michel, pionier odbudowy Gdańska, projektant ponad stu kamienic gdańskich. Do dziś brak jest opracowania koncepcji zagospodarowania Targu Węglowego. Makiety nikt nie zamawiał. Zrodziła się z potrzeby samego miasta.

Współpracował w tworzeniu koncepcji i makiety asystent arch. Tomasz Miątkowski. Koncepcja zabudowy i makieta Targu Węglowego powstały w konsultacji z twórcami nie zatwierdzonego jeszcze przez Radę Miasta Gdańska planu miejscowego oraz w porozumieniu z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, Grzegorzem Budnikiem.

- Tyle lat stoi niezorganizowany plac w chaosie! - mówi arch. Stanisław Michel. - Targ Węglowy nie ma zachodniej strony. Jest pusty. Pawilon LOT-u skazany jest na rozbiórkę. Połowy obudowy placu nie ma. Rozstrzygnięcia wymagają problemy komunikacyjne.

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego składa się z trzech części. Jedna należy do LOT-u i spółki Neder - Pol. Zamierzają one wybudować hotel na miejscu dawnego Danziger Hoff, który był najelegantszym hotelem Gdańska. Hotel ten, zdaniem S. Michela, powinien wiązać się z przylotami pasażerów do Gdańska. Jeżeli ktoś przybył do miasta, powinien nocować na początku Drogi Królewskiej. Arch. S. Michel sugeruje odbudowę archiektury Danziger Hoff. Obiekt jednak powinien być dwukrotnie powiększony. Dodana połowa byłaby rozwiązaniem współczesnym.

- Jestem gotów przyznać słuszność każdemu, kto stworzyłby budynek piękniejszy niż Danziger Hoff - mówi S. Michel. - Ale, jak na razie, nikt taki się nie znalazł.

Na Targu Węglowym działa dobrze zorganizowany zespół ludzi skupionych w "Pasażu Królewskim". Oni powinni ten tymczasowy budynek zrealizować jako nowy dom handlowy "Pasażu Królewskiego". Przez pasaż ten przechodziłoby się na z Wałów Jagiellońskich na Targ Węglowy. Za pasażem w kierunku siedziby banku i PZU, naprzeciw Zbrojowni, powinien powstać następny dom handlowy.

- Dopiero te dwa domy handlowe i hotel stanowiłyby oprawę placu od strony zachodniej - mówi S. Michel. - Nie jest sztuką zaangażowanie inwestorów zagranicznych. Dla prestiżu Gdańska powinno się umieć zorganizować gdańskich inwestorów, handlowców. Tak, jak było z "Pasażem Królewskim" czy "Gildią".

Gdańscy inwestorzy wybudowali budynki jeszcze tymczasowe, ale już okazałe. A zaczynali od stołów i łóżek rozkładanych po upadku poprzedniego ustroju. Najlepszym przykładem możliwości rodzimych inwestorów jest "Stągiewna".
Zastanawia się również, czy można wzbogacić fasadę teatru oraz jaki sposób tekturową architekturę Akademii Sztuk Pięknych zamienić na ładną formę rzeźbiarską. Tak powstanie kameralny plac, który niektórzy będą nazywali placem teatralnym.

Zdaniem S. Michela nie powinny na nim stawać samochody. Zgodnie z wytycznymi planu miejscowego arch. Stanisław Michel lokalizuje na Targu Węglowym wielki podziemny parking, który powinien powstawać razem z budową obiektów zachodniej pierzei Targu Węglowego. Pozostaje kwestia ukrycia wjazdu i wyjazdu do podziemnego parkingu, wyjść pieszych.

Przypomnijmy, że poprzedni, ogłoszony przez miasto konkurs na koncepcję zabudowy Targu Węglowego został odrzucony przez marszałka Sejmu. Wątpliwe jest jednak czy miasto będzie stać na drugi wydatek 200 tysięcy złotych, którą to sumę wydano na poprzedni konkurs. Konkurs ów polecono wtedy rozstrzygać członkom Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (119) 1 zablokowana

  • swego czasu w czasopismie 30 dni przedstawiony byl projekt Michela dotyczacy cityforum to byla dopiero katastrofa architektoniczna
    jakies kolumienki po prostu architektoniczne ich troje

    • 0 0

  • olisku:)))

    jestes niesamowity hihihihihihihihi:)))))
    a jakie mi mysli chodza po glowie, no takie zeby Targ Weglowy stal sie prawdziwa perelka, zeby caly ten teren byl w stylu zabudowy przy ul.Dlugiej

    • 0 0

  • i tak nie macie racji ludzie grzeszni

    • 0 0

  • była gdańsszcanka

    A tak na poważnie, to jak patrzę sobie na zdjęcia przedwojennego Wrzeszcza i na te betonowo - ceglaste sarkofagi dzisiaj to wyć się chce. Swoją szosą ciekawe jak skończy się wojna rady miasta i kolegium Prezydenta z wojewodą, który był uprzejmy zaakceptować projekt budowy centrum handlowego w miejscu dawnego spichlerza przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Kościuszki.

    • 0 0

  • gdańszczanka-pardon

    • 0 0

  • Niech projektują architekci, budują budowlańcy... narzekają malkontenci, byle zaczęło się coś nowego tworzyć! Ciągle tylko plany, projekty, gdzie budynki?. A my dajemy się wpuszczać w maliny i oceniamy, zmieniamy, proponujemy, śnimy wizje...Super Centrum na miejscu Gildi, super na Wyspie Spichrzów, hohoho co na miejscu stoczni,można wyliczać. I co? Figa.
    Mieszkam na Żabiance, od strony morza mamy dziurę w ziemi, coraz wiekszy dziki śmietnik, ma być Hala Sportowa, od strony lasu pastwisko dla kóz (Grunwaldzka, Opacka), obok rozpadającą się Starą Zajezdnię. Proponuję radnej Chmiel aby stanęła przy stacji benzynowej, spojrzała na zachód i zobaczy "zabytkową" Oliwę. Na tle lasu wieżowce, bliżej pstrokate budynki telewizji, przy Opackiej pryzmy ziemi, baraczki z samochodami do naprawy. Płakać się chce.

    • 0 0

  • A swoją drogą krótko po wojnie w Gdańsku pojawli się wybitni projektanci /na marginesie z PG/ co chcieli odbudować starówkę w stylu warszawskim z pałacem kultury na Biskupiej Górce. Jednak coś temu zapobiegło.
    Właściwie większość artystów tworzy w alkocholiczno-proszkowym widzie /np Witkacy, Dali/ więc nie dziwmy się że powstają potwory w stylu wrzeszczańskiego manhatanu.
    Zabudowa przed dworcem głównym PKP też jest naćpana co już wielokrotnie podkreślałem.
    A pan Michel morze wybuduje podziemne metro do Gdyni.

    • 0 0

  • Bolo jest madry inaczej-zdarza się

    • 0 0

  • pane hawranek to se ne wrati

    w sumie jedna "nowa rudera" w te czy we wte??
    przez 50 lat radosnej twórczości komuny, obecnie, BEZ WIELKICH NAKŁADÓW JAK NP W BERLINIE NIE PRZYWRÓCI SIE GDAŃSKOWI JEGO "POCZTÓWKOWEGO" wyglądu
    pane hawranek (cityman) to se ne wrati, ne wrati..

    • 0 0

  • ale mozna sprawić że bedzie miło popatrzeć
    a nie koniecznie zaksztusić się nagle na widok architektonicznego koszmarka

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane