stat

Teren Gedanii kupił deweloper

28 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Budnik

Gedania S.A.

Najnowszy artukuł na ten temat

Teren Gedanii. Poseł PiS czuje się zastraszany przez dewelopera

Kilka dni temu deweloper Euro Styl oświadczył, że wycofał się z umowy ze spółką Gedania SA - spółki wspólnie miały doprowadzić do zagospodarowania należącego do Gedanii terenu przy ul. Kościuszki w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Dziś już wiadomo, że teren należy do dewelopera Robyg, który chce przedstawić swoją koncepcję.Teren przy ulicy Kościuszki od lat pozostaje niezagospodarowany. O kolejnych pożarach, zniszczeniach, składowaniu gruzu i piasku informowaliśmy nie raz, a związane z tym niedogodności z trudem znosili okoliczni mieszkańcy. Jeszcze w marcu, na spotkaniu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, deweloper Euro Styl, który miał podpisaną umowę przedwstępną ze spółką Gedania, prezentował koncepcję zagospodarowania działki i deklarował urządzenie parku miejskiego, sfinansowanie powstania obiektów sportowych. Za pieniądze Euro Stylu (maksymalnie pięć milionów złotych) we wskazanym przez miasto miejscu miało też powstać pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. Niecały miesiąc później deweloper ten oświadczył, że od umowy z Gedanią SA odstąpił.

Od tego momentu na internetowych forach wrzało od domysłów dlaczego tak się stało. Ostatecznie potwierdziły się informacje, że Gedania SA teren ostatecznie sprzedała deweloperowi Robyg.

- Robyg w całości kupił należący do Gedanii teren przy ulicy Kościuszki. Trwa przygotowanie projektu i rozmowy z miastem na temat tego, co na tym terenie mogłoby powstać. Wiemy, że miasto oczekuje, że będą tu obiekty użyteczności publicznej i sportowe, a my jesteśmy gotowi spełnić te oczekiwania - potwierdza w rozmowie z Trojmiasto.pl Oscar Kazanelson, przewodniczący Rady Nadzorczej Robyg SA.
Inwestor podkreśla, że jest zainteresowany zachowaniem dziedzictwa historycznego tego miejsca i będzie prowadził do uzyskania aprobaty mieszkańców Gdańska dla planów zagospodarowania tego terenu. Zobowiąże się także do przekazania określonej kwoty pieniędzy na realizację infrastruktury sportowej i rekreacyjnej na terenie wskazanym przez miasto. Nad nową koncepcją zagospodarowania terenu pracuje pracownia B1 z Gdańska.

Teren Gedanii w 2008 i w 2016 roku. mapa.trojmiasto.pl


Do tego momentu, nie licząc kontrowersji dotyczących sposobu wejścia w posiadanie terenów przy Kościuszki przez spółkę Gedania SA, wszystko brzmi jakby szybko możliwy był krok naprzód. Faktem jest jednak, że dla terenu o którym mowa, obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, nakazujący budowę w tym miejscu pełnowymiarowego boiska sportowego. Wiele argumentów wskazuje na to, że przy Kościuszki nie jest ono potrzebne, jednak przez lata prezydent Paweł Adamowicz bronił obowiązującego planu. Robyg jest deweloperem mieszkaniowym i zapewne taką zabudowę na terenie przy Kościuszki będzie chciał realizować (jak wskazuje inwestor przy jednoczesnej realizacji obiektów sportowych we wskazanym przez miasto miejscu). Na informacje czy dojdzie do ustaleń, i jakich, trzeba będzie jeszcze poczekać.

- W połowie maja radni miasta, urzędnicy i zastępca prezydenta mają spotkać się z przedstawicielami firmy Robyg, która o takie spotkanie poprosiła. Na razie to wstępna rozmowa, nie wiemy jaką koncepcję, i czy w ogóle, przedstawi Robyg - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska.
W procedurze zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to prezydent miasta występuje z wnioskiem do rady miasta o podjęcie uchwały o przystąpieniu do zmiany planu.

O dalsze plany i komentarz zapytaliśmy Zdzisława Stankiewicza, prezesa spółki Gedania SA.

- Uzyskane ze sprzedaży pieniądze pójdą tylko i wyłącznie na rozwój sportu. Nie wiemy jeszcze w jakiej lokalizacji zostaną zainwestowane, ale chcielibyśmy, aby było to w Gdańsku, a nie w Żukowie - mówi Zdzisław Stankiewicz, nawiązując do tego, że siatkarki Gedanii musiały przenieść się do tej miejscowości, gdy zaczął się konflikt klubu z władzami Gdańska. - Szerszy komentarz w tej sprawie mogę przygotować, kiedy zapoznam się ze stanowiskiem firmy Robyg i prezydenta Adamowicza.
Czy basen będzie pierwszy?
Sąsiadujący z terenem firmy Robyg grunt u zbiegu ulic Kościuszki i Legionów zobacz na mapie Gdańska należy do miasta. W sierpniu ubiegłego roku ogłosiło ono, że we współpracy z prywatnym inwestorem chciałoby ono zbudować tam ogólnodostępny basen. W listopadzie wiadomo było, że realizacją zamierzenia zainteresowane są dwie firmy: NDI DK i Moris Polska.

- Do postępowania zgłosiło się dwóch kandydatów i są z nimi prowadzone negocjacje. Jesteśmy po turze wstępnej, technicznej i ekonomicznej negocjacji. Do przeprowadzenia została tura prawna i tura podsumowująca. Pierwsza z nich odbędzie się w połowie maja, druga w połowie czerwca - informuje Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czy miasto powinno zgodzić się na zmianę planu?
20%

tak, niech wreszcie coś tu się dzieje

35%

tak, ale pod warunkiem, że powstaną tam boiska, basen, tereny rekreacyjne

6%

tak, to wszystko niemoralne, ale nie można liczyć, że stanie się cud i deweloper zbuduje wielkie boisko

5%

nie wiem, to jakaś skomplikowana sprawa

34%

nie, trzeba bronić historii tego miejsca

zakończona

łącznie głosów: 1357