stat

Testowe pociągi z Kaliningradu do Trójmiasta

28 grudnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Naskręt

5 stycznia pojadą dwie pary testowych pociągów relacji Kaliningrad - Gdynia - Kaliningrad. Podróż - wraz z odprawą celną na granicy - ma zająć niespełna pięć godzin. Jeśli połączenie się sprawdzi, to możliwe, że pociągiem z Polski będzie można pojechać na mecze mistrzostw świata w piłce nożnej w czerwcu.Szykuje się niemała niespodzianka nie tylko dla miłośników kolei. W piątek po Nowym Roku na trasę kolejową z Kaliningradu do Gdyni wyjadą dwa testowe pociągi pasażerskie.

Jeżeli ktoś będzie chciał udać się na wycieczkę do Kaliningradu, to powinien udać się na dworzec w Gdyni o godz. 6:37 lub złapać pociąg w Gdańsku Głównym o godz. 6:59. W Kaliningradzie pasażerowie z Trójmiasta powinni być chwilę po godz. 11.

Podróż powrotna z Kaliningradu rozpoczyna się o godz. 17:09 (polskiego czasu). W Trójmieście pociąg pojawić ma się się ok. godz. 22.

Należy przy tym pamiętać, że w obwodzie kaliningradzkim obowiązuje czas przesunięty o godzinę do przodu względem polskiego.

Równocześnie pojedzie też pociąg z Kaliningradu do Gdyni. Macierzystą stację opuści on o 6:57, w Mamonowie, gdzie przewidziano też kontrolę celną pasażerów, będzie o 7:37, a do Gdyni dotrze o godz. 11:55 (w Gdańsku spodziewać się go można o 11:27).

Pociąg powrotny ruszy z Gdyni o godz. 16:19, a o 16:45 skład pojawi się w Gdańsku. Przyjazd do Kaliningradu planowany jest o godz. 21:28 czasu polskiego.

Testy z myślą o mistrzostwach świata w piłce nożnej?Uruchomienie połączenia testowego ma udzielić odpowiedzi na dwa pytania. Po pierwsze, czy można wprowadzić stałe połączenie w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej, które w czerwcu będą odbywać się w Rosji?

Przypomnijmy, że w Kaliningradzie zagrają reprezentacje Anglii i Hiszpanii, więc spodziewany jest duży ruch kibiców. Część z nich może wybrać lotnisko w Gdańsku i w dalszą podróż pojechać właśnie koleją.

Drugie pytanie to: czy uruchomienie testowego połączenia zwiększyłoby zainteresowanie mieszkańców obwodu przyjazdami na zakupy do Elbląga czy Trójmiasta? Trzeba tu jednak podkreślić, że takie połączenie wydaje się wątpliwe z powodu zamknięcie bezwizowego ruchu od czasu Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Słaby kolejowy ruch do obwodu kaliningradzkiegoW latach 90. ubiegłego wieku i w pierwszej dekadzie tego wieku można było podróżować pociągiem z Gdyni do Kaliningradu niemal codziennie. Mało tego, w latach 90. istniało nawet połączenie z Gdyni do Sankt Petersburga przez Kaliningrad.

Ostatni raz regularny pociąg pasażerski z Trójmiasta do Kaliningradu pojechał w 2012 r. Od tego czasu połączenie jest zawieszone. Rewitalizacji wymagają także tory łączące Polskę z obwodem. Jest tam bardzo dużo ograniczeń prędkości z powodu złego stanu torowiska.

Kilka lat temu uruchomienie stałego połączenia transgranicznego zapowiadały władze sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak realizacja pomysłu zakończyła się tylko na zapowiedziach.
Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w Kaliningradzie?
10%

tak, bardzo mi się to miasto podoba

8%

tak, ale nie ma tam nic ciekawego

61%

nie, ale chętnie bym się tam wybrał(a)

21%

nie, wole podróżować w inne rejony świata

zakończona

łącznie głosów: 3102