Testowy pociąg z Kaliningradu przywiózł 130 pasażerów

5 stycznia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

W Kaliningradzie promowali Trójmiasto i Pomorze


Po pięcioletniej przerwie do Trójmiasta przyjechał pociąg z Kaliningradu. Przyjechało nim ok. 130 rosyjskich turystów. Większość na zakupy przed prawosławnymi świętami.W piątek, tuż przed południem, na stację Gdańsk Główny wjechał pociąg z pasażerami z obwodu kaliningradzkiego. W sumie przyjechało nim ok. 130 osób. O przyjeździe pociągu informowaliśmy kilka dni temu.

Jak wyglądała podróż do Gdańska? Macierzystą stację pociąg opuścił ok. godz. 7. W Mamonowie, gdzie odbyła się kontrola celna pasażerów, pociąg był przed godz. 8. Skład do Gdańska dotarł o godz. 11:55 (w Gdyni pociąg pojawił się kilkanaście minut po 12).

- Z naszej [rosyjskiej - przyp. red.] strony odprawa celna na granicy odbywała się sprawnie. Prowadzona ona była jeszcze w pociągu. Natomiast pogranicznicy z Polski sprawdzali nas na przejściu - w trakcie przesiadki z pociągu rosyjskiego do pociągu polskiego. Przez chwilę była obawa, że spóźnimy się właśnie na polski pociąg - mówi turysta z obwodu.
Goście ze wschodu przyjechali do Trójmiasta głównie na zakupy. W najbliższy weekend będą oni obchodzić święta.

Kontrola po polskiej stronie była prowadzona bardziej skrupulatnie z uwagi na wjazd Rosjan do strefy Schengen. Jednak i tak kontrola odbywała się sprawniej, niż gdyby ci sami pasażerowie chcieli pojechać przez granicę samochodem.

Kolejarze zadowoleni z pociągu Kaliningrad - Trójmiasto- Choć z Braniewa ruszyliśmy z kilkuminutowym opóźnieniem, to i tak wszystko przebiegło zgodnie z planem - mówi dyrektor Zbigniew Labuda z gdyńskiego oddziału Polregio (dawne Przewozy Regionalne).
Okazjonalny pociąg został podstawiony przez polskiego przewoźnika na prośbę kolejarzy z obwodu kaliningradzkiego. Jednak na razie nie ma mowy o regularnych kursach po obu stronach granicy. Dlaczego? Żaden z samorządów nie jest zainteresowany dotowaniem tego połączenia.

Kolejarze nie chcieli zdradzić, ile kosztowało wynajęcie polskiego składu na trasie z Braniewa do Trójmiasta.

Zainteresowanych jazdą w przeciwnym kierunku - z Trójmiasta do Kaliningradu - nie było.

Słaby kolejowy ruch do obwodu kaliningradzkiegoW latach 90. ubiegłego wieku i w pierwszej dekadzie tego wieku można było podróżować pociągiem z Gdyni do Kaliningradu niemal codziennie. Mało tego, w latach 90. istniało nawet połączenie z Gdyni do Sankt Petersburga przez Kaliningrad.

Ostatni raz regularny pociąg pasażerski z Trójmiasta do Kaliningradu pojechał w 2012 r. Od tego czasu połączenie jest zawieszone. Rewitalizacji wymagają także tory łączące Polskę z obwodem. Jest tam bardzo dużo ograniczeń prędkości z powodu złego stanu torowiska.

Kilka lat temu uruchomienie stałego połączenia transgranicznego zapowiadały władze Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jednak realizacja pomysłu zakończyła się tylko na zapowiedziach.
Czy powinien być przywrócony mały ruch graniczny?
72%

tak, nie widzę powodu jego wstrzymania

17%

tak, ale należy wzmocnić kontrole graniczne

11%

nie, nasz budżet więcej tracił niż zyskiwał

zakończona

łącznie głosów: 3028