Testy elektronicznych biletów

25 kwietnia 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Nowe kasowniki przeznaczone do weryfikowania biletów elektronicznych przechodzą fazę testowania. Dzięki ich wprowadzeniu mamy szansę na zunifikowanie trójmiejskiej komunikacji. Elektronicznym biletem z wyglądu przypominającym telefoniczną kartę będzie się można posługiwać w całym Trójmieście, bez względu na to jakim środkiem komunikacji miejskiej będziemy się poruszać.

Niewątpliwie system ten ułatwi życie mieszkańcom Trójmiasta, a także turystom, którzy do tej pory błądzili w poszukiwaniu kiosku sprzedającego bilety (niewiele takich mamy), następnie z plecakami próbowali przecisnąć się w zatłoczonym autobusie do kasownika zahaczając po drodze o tablice informujące ile czasu jedzie tramwaj, czy autobus w dane miejsce i jaka z tego tytułu opłata ZKM się należy. Nie łatwiej było w przypadku kolejki SKM, gdzie niemożnością jest zakup biletu w kasie PKP i w poszukiwaniu kolejnego miejsca zakupu i kasownika niejeden turysta stracił....portfel.

Nowy bilet będzie odpowiednikiem elektronicznej portmonetki, pozwalającej na opłacenie przejazdu zgodnie z cennikiem biletów jednorazowych, bezterminową wersją karnetu biletowego, którego nie zmienią ani podwyżki cen ani nie zniszczy czas. Pomimo, że na to rozwiązanie będziemy musieli czekać jeszcze 1,5 roku już wczoraj w wybranych trójmiejskich autobusach, tramwajach, trolejbusach i na przystankach SKM pojawiły się nowe elektroniczne kasowniki. Testy potrwają do 12 maja. Około 40 mieszkańców Trójmiasta otrzymało już karty elektroniczne i ma możliwość przetestowania systemu.

Ich uwagi, zastrzeżenia i wnioski zostaną przedstawione komisji przetargowej, której zadaniem będzie wybór operatora systemu
Cztery wyłonione w przetargu firmy (Computerland, Emax, Prokom i R&G) będą przekonywać, że ich kasowniki są najlepsze, ale tylko jeden z nich może wygrać przetarg. Szacunkowo nowy system kosztował będzie rocznie około 4 mln. złotych.

więcej informacji na stronach Zkm Gdynia