stat

Testy sieci 5G odbędą się w Trójmieście

16 grudnia 2019, 7:00
Michał Sielski

Testy sieci 5G ruszą w Trójmieście. W 2020 roku zaczną się w Gdyni, a swoim zasięgiem obejmą też Gdańsk i Sopot. Przed rokiem pierwsze testy 5G w Polsce, w Warszawie, rozpoczął T-Mobile.Play już zmodernizował ponad 100 stacji bazowych w Trójmieście, co pozwoli na wdrożenie technologii 5G. Oprogramowanie działające w paśmie 2100 MHz też jest już gotowe. Dzięki temu technologia LTE oraz 5G będzie wykorzystywana na tej samej częstotliwości.

Start testów planowany jest na początku 2020 roku, po tym jak w listopadzie 2019 roku Play dostał zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G. Przedstawiciele firmy podkreślają, że będzie to eksperyment, który ma dać odpowiedź na pytanie, jak działa nowa technologia. Już teraz operator jest jednak przygotowany na to, by objąć zasięgiem 5G nie tylko całe Trójmiasto, ale też okolice. W pierwszej kolejności sieć 5G będzie dostępna w Gdyni.

- Jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroką skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że Play ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji - mówi Jean Marc Harion, prezes Play.

Testy trwają już od rokuInni operatorzy wcześniej zaczęli testy 5G, ale nie zrobili tego jeszcze w Trójmieście. Zaczął przed rokiem T-Mobile w Warszawie, gdzie od września swoją technologię testuje też Orange z Ericssonem. Przed dwoma miesiącami testy w Lublinie zaczęła natomiast Nokia. Play informuje, że obecnie 47 proc. ludności Polski jest w zasięgu sieci pozwalającej na korzystanie z prędkości transmisji danych zbliżonej do realnych osiągów 5G.

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął natomiast konsultacje aukcji, które skończą się rezerwacjami częstotliwości 5G z pasma 3,6 GHz. Za jeden blok będzie trzeba zapłacić od 450 mln zł, więc w sumie UKE zgarnie minimum 1,8 mld zł. Rezerwacje częstotliwości będą ważne do końca maja 2035 roku.

Co to jest technologia 5GTechnologia piątej generacji to nic innego, jak znacznie szybsze przesyłanie danych. Zyskamy dzięki niej dużo mniejsze opóźnienia w transmisji, zdecydowanie łatwiejszy dostęp do internetu. Według specjalistów sieć 5G może być realnie nawet 100-krotnie szybsza niż stosowane obecnie rozwiązania. Pozwoli też rozwijać tzw. internet rzeczy, czyli przetwarzać dane pomiędzy smartfonem a budynkami czy autonomicznymi samochodami.
Co sądzisz o technologii 5G?
37%

nie mogę się doczekać jej wprowadzenia, ona odmieni mobilny internet

41%

boję się, że może ona być niebezpieczna dla zdrowia ludzi

22%

nic nie sądzę, bo nie znam się na tym

zakończona

łącznie głosów: 2548