Tłumy na otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku

23 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Jarmark Bożonarodzeniowy już od 20 listopada, choć może się też nie odbyć

Zobacz naszą relację z otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku

W sobotnie popołudnie odbyła się oficjalna inauguracja Jarmarku Bożonarodzeniowego na Targu Węglowym w Gdańsku. Wydarzenie uświetniła parada przebierańców, podczas której rozdawano gościom świeżo wypieczone pierniki. Tegoroczny jarmark potrwa nieco ponad miesiąc i zakończy się w środę, 1 stycznia.W wydarzeniu wzięły udział prawdziwe tłumy. Jednak Targ Węglowy został szczelnie wypełniony nie tylko gdańszczanami. Przechadzając się pomiędzy drewnianymi straganami, można było usłyszeć języki z różnych stron świata.

Punktualnie o godz. 17, od strony ul. Długiej nadeszła kolorowa parada przebierańców, przyodzianych w stroje dawnych kupców. Parada okrążyła Targ Węglowy i dotarła do jednego z najbardziej charakterystycznych elementów jarmarku, czyli Bramy Adwentowej w kształcie świecznika.

To właśnie na niej odbyły się przemowy przedstawicieli władz miasta, po których Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 można uznać za oficjalnie otwarty. Podczas przemów przypomniano, że już niebawem, Brama Adwentowa będzie nie tylko punktem orientacyjnym na Targu Węglowym, ale także miejscem, gdzie na wszystkich chętnych będą czekać słodycze.

Codzienne od 1 do 24 grudnia o godz. 17 odsłaniane będzie z udziałem klucznika kolejne okienko wielkiego kalendarza adwentowego, umieszczonego w podporach bramy. Gdańszczanie i turyści będą częstowani słodyczami, które ukryto we wszystkich okienkach. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to nowa tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.

Warto wspomnieć, że nie zabrakło również darmowych słodkości podczas sobotniej parady. Wielu przebierańców trzymało w rękach kosze z piernikami, które następnie zostały rozdane gościom jarmarku. Pachnące korzennymi przyprawami podarki miały oczywiście kojarzyć się ze zbliżającymi się świętami, ale nie tylko. Miały także przypominać o gdańskich tradycjach wytwarzania tego smakołyku oraz przypadającym w poniedziałek dniu św. Katarzyny, uznawanej za patronkę pierników.

Na tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku zostały rozstawione 52 stoiska gastronomiczne i ponad 40 kramów z rzemiosłem i ozdobami świątecznymi. Ze wszystkimi atrakcjami imprezy, można zapoznać się w artykule, który opublikowaliśmy w piątek. Impreza potrwa ponad miesiąc i zakończy się w środę 1 stycznia.
Czy zamierzasz odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku?
56%

tak, na pewno się wybiorę

25%

być może, nie wykluczam tego

19%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 3433