Tłumy na pierwszym Jarmarku Świątecznym w Gdyni

8 grudnia 2019, 19:45
Michał Jelionek

Świetlne iluminacje, zapach grzanego wina, drewniane stragany, rękodzieła i wyroby, świąteczne piosenki i tłumy odwiedzających osób - w niedzielę rozpoczął się pierwszy gdyński jarmark bożonarodzeniowy. Widać, że gdynianie na takie wydarzenie czekali od lat. Świąteczne miasteczko na Placu Grunwaldzkim będzie tętniło życiem przez dwa tygodnie.Od wielu lat swoje bożonarodzeniowe jarmarki mają m.in. Drezno, Praga, Budapeszt, Wiedeń czy polskie miasta z Gdańskiem na czele.

Teraz swój jarmark ma także Gdynia. Świąteczne miasteczko zostało otwarte w niedzielę, 8 grudnia, a zakończy działanie tuż przed świętami, 22 grudnia.

Kameralnemu jarmarkowi w Gdyni nie można odebrać klimatu i urokliwej lokalizacji. Z całą pewnością warto go w tej przedświątecznej gorączce odwiedzić, poczuć klimat świąt, być może nabyć świąteczne dekoracje czy prezenty, a także rozsmakować się w kulinarnych inspiracjach.

Gdynianie długo czekali na swój jarmark. Świadczą o tym tłumy, które pojawiły się na inauguracji miasteczka. Momentami niełatwo było przedrzeć się przez przepełnione alejki, a tym samym dokładniej przyjrzeć się straganowym ofertom.

Zajrzyj do świątecznych ogłoszeń


Jest w czym wybieraćJak na jarmark świąteczny przystało, na Placu Grunwaldzkim rozstawiono 20 drewnianych straganów, w których odwiedzający znajdą m.in. ręcznie wykonane ozdoby, stroiki, biżuterię, ceramiczne podkładki, obrazy, świece czy gotowe zestawy prezentowe. Nie brakuje także świątecznych wyrobów, słodyczy, aromatycznej kawy i herbaty, no i oczywiście grzańca z goździkami i pomarańczą.

Oferta gastronomiczna jest oczywiście większa. Na jarmarku smakosze mogą spróbować specjałów z różnych regionów Polski, ale nie tylko. Kulinarne menu jest urozmaicone, kupcy oferują m.in. pierogi, regionalne wędliny, góralskie sery, chleb, bigos, litewskie specjały, węgierskie ciasto drożdżowe, greckie chałwy, miody, słodycze, torty czy domowej roboty wypieki.

Ozdobą jarmarku jest także 16-metrowa choinka, która rozbłysła 28 tys. lampek LED.

Świąteczne iluminacje w Gdyni i Sopocie odpalone


Atrakcje dla najmłodszychNajwiększa atrakcją dla maluchów jest oczywiście obecność św. Mikołaja, który będzie odwiedzał jarmark każdego dnia. Będzie go można spotkać w godz. od 16 do 19. Gwiazdor na pewno chętnie będzie pozował do zdjęć. Jego pokój będzie znajdował się w muszli koncertowej.

To nie jedyna atrakcja, która tam się znajdzie. Codziennie, w tych samych godzinach, będą odbywać się koncerty na żywo. O oprawę muzyczną zadbają m.in. Młodzieżowy Dom Kultury, Chór Symfonia, Teatr Junior i Kuźnia Talentów.

Na dzieci czeka także karuzela wenecka, z której można korzystać bezpłatnie.

Jarmark Świąteczny w Gdyni - godziny otwarcia

  • od poniedziałku do czwartku od godz. 13 do 19,
  • piątki od godz. 13 do 21,
  • weekendy od godz. 11 do 21 (22.12 jarmark będzie czynny do godz. 18)

Tłumy na otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku


Konwój mikołajów


Jeśli mowa o Gwiazdorze, warto również wspomnieć, że w niedzielę ulicami Gdyni przejechał konwój mikołajów w ciężarówkach i na motocyklach. Przejazd poprzedził zlot na parkingu przy Centrum Riviera, podczas którego wybrano trzy najpiękniejsze ciągniki siodłowe. Wydarzenie miało charakter charytatywny, gdyż fundusze zebrane podczas zbiórki zostaną przekazane Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.

Choinka na masztach Daru Młodzieży


To nie koniec świątecznych atrakcji, które w niedzielę odbyły się w Gdyni. Na masztach Daru Młodzieży rozbłysła najwyższa choinka w Trójmieście - w najwyższym punkcie osiągnęła wysokość blisko 60 metrów od poziomu morza. Gigantyczną choinkę utworzył 500-metrowy sznur z 500 żarówkami.

Choinka ma symbolizować pamięć o ludziach morza, którzy święta spędzają daleko od swoich rodzin.
Planujesz odwiedzić gdyński jarmark?
52%

tak, obowiązkowo

29%

raczej tak, jak tylko znajdę wolny czas

19%

nie, nie przepadam za takimi miejscami

zakończona

łącznie głosów: 1584