Trampolina kolejną atrakcją dla szympansów w ZOO

7 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Huśtawka, ścianka wspinaczkowa, liny, pasy, rury, opony i... trampolina. Opiekunowie szympansów w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym dwoją się i troją, by zapewnić jak najwięcej atrakcji dla stada. Ostatnim zrealizowanym pomysłem jest właśnie trampolina, ale nie byle jaka.- Trampolina powstała przy użyciu kwadratowego hamaka, szytego z węży strażackich o wymiarach 1,5 m na 1,5 m. Hamak został zawieszony przy użyciu lin do bungee, dzięki czemu całość pełni funkcję trampoliny - mówi Michał Cichoń, opiekun stada w ZOO.
Dziewięć szympansów, a wśród nich: Kasia, Karolina, Czita, Lozana, Sambor, Jurek, Choja, Lola i Kali nie kryło swojego zadowolenia, ale również zdziwienia po zamontowaniu nowej atrakcji.

Czytaj także: Małpa maluje obrazy, a pandy będą bawić

- To normalne, że zwierzęta reagują z lekkim niepokojem na nowe rzeczy w ich strefie. Jednak szympansom potrzebna jest zaledwie godzina, by przyzwyczaić się do nowej atrakcji - kończy Michał Cichoń.
To nie jedyna nowość w strefie szympansów. Niedawno do ścianki wspinaczkowej, pasów, opon, lin i huśtawek dołączyły również karbowane rury przepustowe, które pełnią funkcję tuneli nadziemnych.

Trwa akcja "Ocalmy Orangutany #olejolej"

Przez 40 lat w Indonezji i Malezji wycięto 17 mln hektarów lasów pod uprawę olejowca gwinejskiego, z którego produkuje się olej palmowy. Połowę tej powierzchni stanowiły lasy zamieszkiwane przez orangutany. Ich gatunek jest skrajnie zagrożony, a oliwskie ZOO niedawno wystartowało z kampanią "Ocalmy Orangutany #olejolej, która ma na celu zwiększenie świadomości ludzi w tematyce orangutanów i oleju palmowego, który jest wprawdzie bardzo tani, ale równie bardzo szkodliwy dla zdrowia.
Czy odwiedzasz gdańskie ZOO?
2%

nie, nie interesują mnie zwierzęta

24%

raczej nie, mam to za sobą

61%

raczej tak, 1-2 razy w roku

13%

tak, robię to regularnie

zakończona

łącznie głosów: 698