Tramwajem na plażę na Stogach najwcześniej w czerwcu. Od niedzieli utrudnienia

23 maja 2020, 18:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Tramwaj na Stogi, zmiany w ruchu dla kierowców

Nie uda się zakończyć prac przy modernizacji linii tramwajowej na Stogach wraz z końcem maja 2020 r., tak jak planowano, niewykluczone jednak, że kursy do plaży na StogachMapka zaczną się w czerwcu. Na razie jednak należy przygotować się na utrudnienia - od niedzieli do odwołania tramwaje dojadą tylko do przystanku "Sucharskiego"Mapka.Rozpoczął się właśnie kolejny etap prac przy przebudowie linii tramwajowej na Stogi na odcinku Przeróbka - Stogi Plaża.

Jak wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, na tym etapie inwestycji przebudowywany jest tymczasowy przystanek "Zimna"Mapka, na którym obecnie tramwaj jadący na Stogi kończy bieg.

- Położone zostaną sieci trakcyjne, do ruchu podłączone musi zostać skrzyżowanie, a tymczasowy przystanek "Zimna", na którym obecnie znajduje się rozjazd, musi zostać przebudowany tak, by tramwaj mógł pojechać dalej - wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka.
Przypomnijmy: inwestycja pierwotnie miała zakończyć się wiosną 2019 r., ale ze względu na liczne kłopoty, m.in. z nieuwzględnionymi w dokumentacji sieciami podziemnymi, termin zakończenia prac już wielokrotnie przekładano.

Rozkład komunikacji miejskiej w GdańskuWedług ostatnich założeń zmodernizowana linia do użytku miała zostać oddana z końcem maja. Jednak terminu nie uda się dotrzymać. Urzędnicy liczą więc na to, że skład przejedzie trasą przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego - czyli przed końcem czerwca. Równolegle jednak na linii nadal będą prowadzone prace budowlane.

Tramwaj zawieszony do odwołania, zmiany na linii autobusowejTymczasem w związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac przy przebudowie linii tramwajowej na odcinku Przeróbka - Stogi Plaża pasażerowie powinni przygotować się na utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Od niedzieli, 24.05.2020 r., do odwołania obowiązywać będą bowiem zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowej 9 i linii autobusowej T8: tramwaje ze Strzyży nie dojadą do Stogów, a przystankiem końcowym będzie "Sucharskiego" 02Mapka. Natomiast w kursach do Strzyży początkowym będzie przystanek "Sucharskiego" 01.Mapka

Jednocześnie częściej kursować będą autobusy linii zastępczej T8 (Stogi Plaża - Przeróbka):
  • w dni powszednie do co ok. 5 minut w godzinach szczytu,
  • co ok. 10 minut poza szczytem
  • i co ok. 15 minut w godzinach wieczornych.
  • W soboty, niedziele i święta linia będzie funkcjonować w ciągu dnia z częstotliwością co 7-10 minut, natomiast wcześnie rano oraz wieczorem co ok. 15 minut.

Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego przypominają, że w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii.

Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład pasażer, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju linii 9, może kontynuować podróż na tym samym bilecie autobusem linii T8 do pętli Stogi PlażaMapka.
Czy czekasz na zakończenie prac przy tramwaju na Stogi?
40%

tak, bo to poprawi komunikację w tej części miasta

34%

tak, bo prace budowlane są dla mnie uciążliwe

6%

nie, bo rzadko korzystam z komunikacji miejskiej

20%

nie, bo raczej nie będę korzystał(a) z tego połączenia

zakończona

łącznie głosów: 1506