Tramwaj z 1930 r. ponownie na torach

10 maja 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Koprowski
Przedwojenny tramwaj w centrum Gdańska

W środę nastąpi długo wyczekiwana prezentacja dla mieszkańców tramwaju Ring, który dotarł do Gdańska w lutym br. po gruntownym odnowieniu i przywróceniu pierwotnego blasku. Będzie można nim podróżować bezpłatnie w godz. 12-17, a wieczorem skorzystają z niego kibice Lechii Gdańsk.Zobacz także galerię zdjęć: Tramwajem przez Gdańsk

Tramwaje Ring wyprodukowano w liczbie sześciu sztuk w 1930 r. w Gdańskiej Fabryce Wagonów (dzisiejsze tereny Stoczni Północnej) z myślą o obsłudze nowej trasy przez al. Legionów do ul. Kościuszki zobacz na mapie Gdańska, czyli ówczesnej Ringstrasse - stąd nazwa pojazdu.

Czytaj też: Jak tramwaje opanowały przedwojenny Gdańsk?

Na torach można było je spotkać jeszcze w latach 50., po czym zostały skasowane lub przerobione na wagony gospodarcze. W latach 80. dwa Ringi trafiły do Krakowa, gdzie planowano utworzyć ogólnopolskie muzeum komunikacji miejskiej.

Ostatecznie udało się uruchomić jedynie wystawę krakowskich tramwajów, a pozostałe eksponaty stały nieruszone przez kolejne lata. Gdańsk postanowił odzyskać wysłany przed laty pojazd, zlecając jednocześnie krakowskiemu MPK jego odrestaurowanie (koszt prac wyniósł ok. 920 tys. zł).

Ring ponowną premierę na gdańskich torach - już jako zabytek - będzie miał w najbliższą środę o godz. 10 na przystanku Nowe Ogrody (kierunek dworzec PKS) zobacz na mapie Gdańska.

Oprócz możliwości dokładnego obejrzenia i sfotografowania tramwaju, przygotowano także historyczną niespodziankę. Jaką? Tego Zakład Komunikacji Miejskiej na razie nie ujawnia.

Rozładunek tramwaju Ring w lutym br. na terenie zajezdni Wrzeszcz.- Z prezentacją tramwaju wstrzymaliśmy się do wiosny, kiedy na ogół jest lepsza pogoda niż w lutym. Jednocześnie chcemy pokazać pojazd mieszkańcom na kilka tygodni przed sezonem wakacyjnym, ponieważ niewykluczone, że to właśnie on będzie w tym roku kursował na linii turystycznej - mówi Alicja Mongird, rzecznik ZKM Gdańsk.
Po prezentacji od godz. 12 do ok. godz. 17 tramwaj będzie kursował na trasie Strzyża PKM zobacz na mapie Gdańska - Siedlce zobacz na mapie Gdańska. Przejazd będzie bezpłatny, a Ring zatrzyma się na każdym przystanku.

Szczegółowy rozkład jazdy tramwaju Ring (PDF)

Wieczorem, ok. godz. 19:15, tramwaj wyruszy z przystanku Przeróbka zobacz na mapie Gdańska, skąd zabierze kibiców Lechii na mecz z Legią. Liczba miejsc jest ograniczona, a by wejść do tramwaju będzie trzeba mieć szalik Lechii lub koszulkę klubową.

Niewykluczone, że do Ringa dołączy wkrótce jeszcze jeden pojazd historyczny. Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego złożyło wniosek do Budżetu Obywatelskiego o odbudowę wagonu serii 350 z 1925 r.

- Z pojazdu zachowały się jedynie oryginalne wózki. Posiadamy jednak sporo zdjęć oraz rysunki techniczne, które pozwolą na jego możliwie wierną odbudowę. Część materiałów graficznych użyczył ZKM Gdańsk - mówi Anita Płonowska, wiceprezes PSSTM. - Jest to wagon doczepny, pozbawiony silnika i będzie przystosowany do jazdy np. z tramwajem Ring.
Jeżeli wniosek stowarzyszenia przejdzie pozytywną weryfikację pod kątem wymagań formalnych, głosować będzie można na niego wraz z innymi projektami Budżetu Obywatelskiego we wrześniu br.
Czy Gdańsk powinien stworzyć własne muzeum komunikacji miejskiej?
64%

tak, byłaby to świetna atrakcja turystyczna

19%

tak, ale wykorzystując niewielki fragment czynnej zajezdni Wrzeszcz lub Nowy Port

10%

nie, wystarczy raz na jakiś czas zorganizować przejazd zabytkowymi tramwajami

7%

nie, to całkowicie niepotrzebny wydatek

zakończona

łącznie głosów: 645