Tramwaje wracają na Stogi. Będą zmiany w komunikacji

4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
szym
Najnowszy artukuł na ten temat

Czytelnik wytyka usterki wyremontowanej linii na Stogi

W sobotę zostanie oddany do użytku fragment wyremontowanego torowiska Przeróbka-Stogi. Zakończył się kolejny etap prac drogowych i torowych w tym rejonie. Zmiany wpłyną na komunikację miejską w tej części Gdańska.Wraz z postępami przebudowy linii tramwajowej na Stogach korzystający na co dzień z komunikacji miejskiej w tej części miasta powinni przygotować się na zmiany. Jak bowiem zapowiada Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM, od sobotniego poranka zmienią się rozkłady jazdy linii tramwajowych nr 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12.

- Oprócz wydłużenia linii nr 9 na Stogi poprawią się też warunki podróży na trasie Łostowice-Świętokrzyska-Chełm-Śródmieście. Skorygowano także godziny odjazdów w sobotę, skracając w ten sposób czas oczekiwania na przystankach na trasie Łostowice-Chełm-Śródmieście-Wrzeszcz-Oliwa-Jelitkowo - tłumaczy Zygmunt Gołąb.
To jednak nie wszystko. Koniec pierwszego etapu prac oznacza bowiem także zmiany dla komunikacji autobusowej. Zostanie zamknięty łącznik od ul. Wosia Budzysza do ul. Siennej - równoległy do Trasy Sucharskiego.

- Ulica Wosia Budzysza zostanie otwarta na całej długości w dwóch kierunkach. Zmienią się trasy i rozkłady jazdy linii autobusowych nr 106, 111, 158, 258, N8 (zmiana rozkładów jazdy dla linii nr N8 w nocy z piątku na sobotę, tj. 6/7.12.2019 r.) i T8. Zostanie też skorygowany rozkład jazdy linii nr 138, natomiast linia nr T9 przestanie jeździć - wylicza Zygmunt Gołąb.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Jak kursują autobusy i tramwajeTramwaje:
 • Linia nr 3: wykonywany będzie dodatkowy kurs, o godz. 13:45 od przystanku "Wyspiańskiego" do Brzeźna.
 • Linia nr 5: w dni powszednie kursy realizowane o godz. 13:05 i 13:25 z pętli Zaspa zostaną opóźnione o 3 minuty - godz. 13:08 i 13:28.
 • Linia nr 6: w dni powszednie kursy realizowane o godz. 13:30 i 13:50 z przystanku "Strzyża PKM" do pętli "Łostowice Świętokrzyska" zostaną opóźnione o 3 minuty - godz. 13:33 i 13:53, by zapewnić właściwą koordynację z innymi liniami. Z kolei w sobotnim rozkładzie jazdy 20 wybranych kursów, wykonywanych z pętli "Łostowice Świętokrzyska", będzie realizowanych o 2 min później, by zapewnić lepszą koordynację z innymi liniami.
 • Linia nr 7: wszystkie kursy wyjazdowe i zjazdowe na trasie Zajezdnia Wrzeszcz - pętla Łostowice Świętokrzyska - Zajezdnia Wrzeszcz będą realizowane przez al. Hallera, ul. Kliniczną i Jana z Kolna - w obu kierunkach.
 • Linia nr 8: w dni powszednie wybrane kursy zjazdowe z Jelitkowa do zajezdni Nowy Port zostaną przyspieszone o 2-3 minuty, by zapewnić lepszą koordynację z innymi liniami. Wszystkie kursy wyjazdowe i zjazdowe na trasie Zajezdnia Wrzeszcz - Przeróbka - Zajezdnia Wrzeszcz będą realizowane przez al. Hallera, ul. Kliniczną i Jana z Kolna - w obu kierunkach.
 • Linia nr 9: trasa linii zostanie wydłużona do przystanku "Zimna". By lepiej skoordynować linię nr 9 z innymi liniami, zostaną wprowadzone niewielkie przesunięcia godzin odjazdów.
 • Linia nr 11: zostanie uruchomiona para dodatkowych kursów - o godz. 6:39 z pętli "Strzyża PKM" oraz o godz. 7:26 z pętli "Łostowice Świętokrzyska".
 • Linia nr 12: w dni powszednie, dla zapewnienia lepszej koordynacji z innymi liniami, zostaną wprowadzone wynoszące od 1 do 2 minut przesunięcia godzin odjazdów z Migowa w godzinach popołudniowych.

Rozkład kursów tramwajów i autobusów w Gdańsku


Autobusy:
 • Linia nr 106: w kierunku Westerplatte zmiana trasy: od przystanku "Głęboka" do przystanku "Budzysza" autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Lenartowicza i Sucharskiego. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki "Przeróbka" 02, "Lenartowicza" 02 i "Sucharskiego" 04. Trasa w kierunku przeciwnym nie ulegnie zmianie.
 • Linia nr 111: w kierunku Górek Zachodnich zmiana trasy: od przystanku "Głęboka" do przystanku "Kaczeńce - Sienna" autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Bajki i Sienną. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki: "Bajki" 01, "Dickensa" 01. Z kolei w kierunku Jana z Kolna i Dworca Głównego zmiana trasy: od przystanku "Tamka" do przystanku "Sucharskiego" autobusy pojadą ulicami: Stryjewskiego, Skiby i Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki: "Zimna" 03 przy ul. Stryjewskiego - przed skrzyżowaniem z ul. Zimną, tymczasowy "Lessowa" 91 przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.
 • Linia nr 138: jednominutowa korekta godzin odjazdów od przystanku "Elbląska" do Westerplatte. W kierunku przeciwnym - bez zmian.
 • Linie nr 158 i 258: w kierunku Stogów zmiana trasy: od przystanku "Andruszkiewicza" do przystanku "Stogi Skiby" autobusy pojadą ulicami: Sucharskiego, Wosia Budzysza, Skiby i Niską. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy "Lessowa" 90 przy ul. Wosia Budzysza, za skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego. Z kolei w kierunku Wrzeszcza zmiana trasy: od przystanku "Ugory" do przystanku "Budzysza" autobusy pojadą ulicami: Skiby, Wosia Budzysza i Sucharskiego. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy "Lessowa" 91 przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.
 • Linia nr N8: w kierunku Górek Zachodnich zmiana trasy: od przystanku "Głęboka" do przystanku "Kaczeńce - Sienna" autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Bajki i Sienną. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki: "Bajki" 01, "Dickensa" 01. W kierunku Dworca Głównego zmiana trasy: od przystanku "Tamka" do przystanku "Sucharskiego" autobusy pojadą ulicami: Stryjewskiego, Skiby i Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki: "Zimna" 03 przy ul. Stryjewskiego - przed skrzyżowaniem z ul. Zimną, tymczasowy "Lessowa" 91 przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.
 • Linia nr T8: w kierunku Stogów zmiana trasy: od przystanku "Sucharskiego" do przystanku "Stogi Skiby" autobusy pojadą ulicami: Wosia Budzysza, Skiby i Niską. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy "Lessowa" 90 przy ul. Wosia Budzysza, za skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego. W kierunku Przeróbki zmiana trasy: od przystanku "Ugory" do przystanku "Sucharskiego" autobusy pojadą ulicami: Skiby i Wosia Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy "Lessowa" 91 przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.
 • Linia nr T9 zostanie zlikwidowana.
Czekasz na ukończenie linii tramwajowej na Stogi?
70%

tak, uważam, że to bardzo poprawi komunikację miejską w dzielnicy

5%

tak, choć uważam, że w Gdańsku są pilniejsze inwestycje

25%

nie, rzadko bywam na Stogach

zakończona

łącznie głosów: 1234

szym