Otwarto dwie linie tramwajowe: na al. Adamowicza i na Stogi

30 czerwca 2020, 10:35
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Aleja Adamowicza aleją zmarnowanych szans

30 czerwca pierwsi pasażerowie przejechali tramwajem przez al. Adamowicza.

Pierwsi pasażerowie przejechali we wtorek, 30.06., nową linią tramwajową biegnącą przez al. AdamowiczaMapka. Równolegle do użytku oddano odremontowaną trasę na StogiMapka - turyści i mieszkańcy po dwóch latach przerwy mogą dojechać tramwajem na plażę.Aleją Pawła Adamowicza w ciągu dnia pojadą tramwaje linii nr 12 - co 10 minut w dni powszednie i co 20 minut w weekendy. Nocą trasa ta będzie obsługiwana przez autobusową linię N2. Obie linie uruchomiono równocześnie.

Tramwaje jadące przez al. Adamowicza będą wjeżdżały na nowy węzeł na Ujeścisku. To pierwszy etap jego funkcjonowania.

Jak zaznacza Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, jego rozbudowa nastąpi po wybudowaniu kolejnych fragmentów trasy, tj. w kierunku al. HavlaMapka (i dalej do centrum) oraz dalej na południe, tzw. Nową Bulońską Południową w kierunku ul. ŚwiętokrzyskiejMapka.

Co ciekawe, odcinek nowej trasy między Lawendowym Wzgórzem a Migowem, mierzący około 2,8 km, tramwaj - zgodnie z rozkładem i w godzinach szczytu - będzie pokonywał aż 12 minut. Oznacza to, że skład poruszać się będzie wówczas ze średnią prędkością około 14 km/h.

- Warto w tym kontekście przypomnieć wyliczenia ZTM sprzed sześciu lat. Wówczas planowano, że przejazd z Ujeściska na plac Komorowskiego we Wrzeszczu zajmie 14 minut. Rzeczywistość jest taka, że teraz tramwaj dojedzie w tym czasie na Morenę - zżyma się nasz czytelnik, pan Krystian. - Ten tramwaj jest tam zadziwiająco poprowadzony. Trudno nawet zliczyć, ile razy przecina jezdnie i ile razy musi zatrzymywać się na światłach.

Wpadka z "wadzącym lusterkiem" N8CWarto przypomnieć, że choć tę inwestycję oddano w terminie, nie obyło się bez wpadki. Podczas przeprowadzanych przejazdów próbnych przez al. Adamowicza okazało się, że popularne w Gdańsku tramwaje N8C mają problem z wjazdem na węzeł integracyjny Ujeścisko - skład zahaczał bowiem lusterkiem o słup trakcyjny.

Rozkłady ZTM GdańskCo ciekawe, w przeszłości podobny problem sygnalizowali motorniczy przy wyjeździe z pętli na Chełmie w al. Sikorskiego.

Tramwaj wrócił też na StogiWe wtorek regularne kursy rozpoczął także wyczekiwany przez wielu tramwaj na plażę na Stogach. Przeciągające się prace nad inwestycją (podczas budowy natrafiono na wiele sieci podziemnych, które nie widniały na żadnych planach) mocno dały się we znaki mieszkańcom okolicy, którzy m.in. narzekali na trudności w poruszaniu się po rozkopanej dzielnicy.

Ostatecznie na Stogi powróciły linie 8 i 9, które w godzinach szczytu również będą kursować co 10 minut. Natomiast między szczytami linia nr 8 także będzie kursować co 10 minut, a linia nr 9 co 20 minut. Autobusy linii nr 158 i 258 nadal będą dojeżdżać do przystanku Stogi Plaża.

Odremontowana linia tramwajowa ma około 3,7 km podwójnego toru. Na trasie jest siedem przystanków. Linię zaprojektowano na prędkość 50 km/h. Testy, które przeprowadzone zostały przed uruchomieniem tramwaju do ruchu, potwierdziły możliwość poruszania się pojazdów z wyższą prędkością niż zaplanowana.

Inwestycje za setki milionów złotychInwestycja związana z modernizacją nowej linii tramwajowej na gdańskie Stogi kosztowała ok. 118 mln zł. Ponowne uruchomienie linii nastąpiło nieomal dokładnie w 93. rocznicą otwarcia linii, co miało miejsce 1 lipca 1927 roku.

Z kolei budowa al. Pawła Adamowicza jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020, a kosztowała ok 243 mln zł.

W pierwszej połowie stycznia tego roku władze miasta i przedstawiciele wykonawcy al. Pawła Adamowicza otworzyli ostatni fragment nowo powstałej trasy łączącej Morenę z Jasieniem.

Oddano wówczas do użytku kierowców ostatni fragment ulicy Nowej Bulońskiej (nazwanej później imieniem Pawła Adamowicza). W tym czasie po raz pierwszy auta pojechały efektownym wiaduktem nad potokiem Siedleckim, tzw. estakadą wenecką. To pierwszy tego typu obiekt powstały w kraju od ponad 100 lat.

Czerwcowy przejazd próbny tramwaju na plażę na Stogach.
Czy jechałe(a)ś już tramwajem na Stogi albo al. Adamowicza?
6%

tak, przejechałe(a)m tramwajem przez al. Adamowicza

5%

jechałe(a)m już na Stogi

2%

zdążyłe(a)m sprawdzić obie trasy

48%

jeszcze nie, ale zamierzam się przejechać

39%

nie i raczej nie skorzystam z tych połączeń

zakończona

łącznie głosów: 1242