Trębacz na wieży ratusza i Panienka z okienka.

2 kwietnia 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
Ma Kraków swój hejnał będzie miał i Gdańsk. Rozpoczął się konkurs w wyniku którego wyłoniony zostanie gdański trębacz. Wybranie osoby, która zostanie miejskim trębaczem poprzedzone zostanie konkursem na najpiękniejszy hejnał. Utwór ma nawiązywać do historycznej tradycji Gdańska, a jednocześnie spełniać wymogi hejnału jako krótkiego utworu muzycznego o charakterze prostej melodii, zbudowanej z naturalnych dźwięków instrumentu.

Dawniej większość polskich miast miała swoje hejnały. Hejnałem oznajmiano początek dnia, hejnał ogłaszał ludziom porę południową, oraz rozbrzmiewał na zakończenie dnia i zwykle z ostatnim jego dźwiękiem zamykano bramy grodu. W niektórych miastach grano hejnały co godzinę, i tak jest do dziś w Krakowie. Niewątpliwie Hejnał Mariacki należy do najbardziej znanych tego typu utworów w Polsce. Krakowianie jednak kilka wieków temu byli bardziej zdecydowani, gdy tymczasem w Gdańsku wysłuchiwano aż czterech różnych hejnałów wygrywanych na kościelnych wieżach. Efekt był taki, że żaden z nich się nie zachował, nie utrwalił w historii miasta jako ten jeden, szczególny.

Prawdopodobnie na turystę w Gdańsku będzie czekała obok trębacza jeszcze jedna atrakcja. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pragnie ożywić piękną pannę, bohaterkę opowiadania 'Panienka z okienka'. Prawdopodobnie już niedługo piękna białogłowa pozdrawiać będzie przechodniów z okna kamienicy nieopodal Dworu Artusa. Czy postaci trębacza i panienki z okienka ożywią turystycznie Gdańsk? Na pewno stanie się ono atrakcyjniejsze dla najmłodszych.