Trójmiasto dostanie 126 mln zł z tarczy samorządowej

25 czerwca 2020, 15:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Pozytywne wyniki kontroli maseczek w komunikacji miejskiej

Wojewoda poinformował, że do pomorskich samorządów, w ramach rządowej tarczy, trafi ponad 385 ml zł. Najwięcej, bo w sumie blisko 126 mln zł, dostaną Gdańsk, Gdynia i Sopot.Fundusz Inwestycji Samorządowych, czyli rządowa tarcza finansowa, to pieniądze, które wesprzeć mają gimny w walce z kryzysem wywołanym koronawirusem.

Czytaj też: Rządowa tarcza dla samorządów. Władze Trójmiasta komentują

W czwartek wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował, że samorządy woj. pomorskiego otrzymają z tego tytułu w sumie 385 400 719 zł.

  • 337 976 997 zł na inwestycje gminne
  • 47 423 722 zł na inwestycje powiatowe

Pieniądze, jak wskazywał wojewoda, są przeznaczone na inwestycje bliskie mieszkańcom. M.in. szkoły, żłobki, przedszkola, wodociągi, szpitale, domy pomocy społecznej itd. Dopłaty będą przekazywane w formie przelewów na wniosek samorządów i mogą wynosić od 0,5 mln zł do 93 mln zł. Wnioski będą kierowane do premiera elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Pieniądze trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni i mogą zostać wydane w dowolnym terminie.

Największe dotacje dostanie Trójmiasto oraz Słupsk.

Tarcza samorządowa dla Trójmiasta:

  • Gdańsk ponad 81 mln zł
  • Gdynia ponad 38 mln zł
  • Sopot ponad 6,7 mln zł

Wysokość dotacji dla poszczególnych samorządów będzie wynikała z relacji wydatków majątkowych i zamożności samorządów.

- Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z programu, czyli tarczy dla samorządów, pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. Myślę, że samorządy skorzystają z możliwości, by środki z programu wykorzystać jako wkład własny. Liczę, że pomoże to w realizacji zaplanowanych inwestycji bez konieczności cięcia wydatków. Wszystkie gminy i powiaty bez wyjątku dostaną dofinansowanie - podkreślił wojewoda pomorski.

Trójmiejscy radni i urzędnicyOdpowiedź samorządów na pomoc rządową
Władze Gdańska, Gdyni i Sopotu już na początku czerwca komentowały, że pieniądze, jakie dostaną w ramach tarczy, nie rozwiążą problemów, z jakimi zmagają się samorządy, tylko odsuną je w czasie.

Czytaj też: Koronawirus uderza w miejskie finanse. Trójmiasto liczy straty

Jeszcze tego samego dnia, w którym wojewoda ogłosił kwoty wsparcia w ramach tarczy samorządowej, odbyła się konferencja pomorskich samorządowców ws. "realnego wsparcia rządu dla samorządów".

Podczas niej prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz kilku innych pomorskich gmin apelowali, by środki z budżetu państwa były adekwatne do zakresu zadań realizowanych przez samorządy.
Czy odczułe(a)ś finansowo skutki pandemii koronawirusa?
53%

tak, moja sytuacja się pogorszyła

9%

tak, ale pozytywnie, moja sytuacja finansowa się polepszyła

38%

nie, kryzys mnie ominął

zakończona

łącznie głosów: 880