Trójmiasto nagrodzi mieszkańców za wysoką frekwencję w wyborach

7 lipca 2020, 16:00
Ewelina Oleksy

Głosowanie w wyborach się opłaca - przekonują władze Trójmiasta i zachęcają do licznego udziału w drugiej turze, 12 lipca. Za wysoką frekwencję w tej pierwszej Gdańsk już przygotował nagrody dla mieszkańców. Do wygrania są jeszcze pieniądze dla gmin, w ramach metropolitalnej rywalizacji.W najbliższą niedzielę, 12 lipca, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Na karcie do głosowania znajdą się tylko dwa nazwiska - Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim.

Ważne terminy przed drugą turą wyborów

Ale do stoczenia jest jeszcze jedna "bitwa" - o wysoką frekwencję, która już w pierwszej turze w Trójmieście była duża.

Frekwencja w Trójmieście w pierwszej turze:
  • Sopot - 74,3 proc.
  • Gdynia - 72,13 proc.
  • Gdańsk - 71,51 proc.


Trójmiasto w akcji #MetropoliaGłosuje48 pomorskich gmin, w tym Gdynia, Gdańsk i Sopot, biorą udział w profrekwencyjnej rywalizacji Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Miejscowości z najlepszą frekwencją w obu turach wyborów otrzymają w sumie 90 tys. zł. Pieniądze trafią bezpośrednio do dzielnic, osiedli i sołectw, w których mieszkańcy najlepiej zmobilizują się do głosowania.

Czytaj też: Frekwencja Festiwal. Czy Trójmiasto ma szansę?

- Bitwa o głosy rozgrywa się w trzech kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają 30 tys. zł i sami zdecydują, na co wydać pieniądze. Bitwę frekwencyjną z pierwszej tury wyborów wygrywają Jastarnia z frekwencją 84,2 proc., Władysławowo - 78,72 proc. oraz Sopot - 74,3 proc. Po kolejnej turze wyniki mogą się jednak zmienić - zaznacza Alicja Mongird, rzeczniczka OMGGS.

Gdańsk dziękuje i już nagradzaNiezależnie od metropolitalnej rywalizacji Gdańsk już postanowił podziękować mieszkańcom za wysoką frekwencję w pierwszej turze głosowania.

- W podziękowaniu, ale też, żeby zachęcić do udziału w II turze, przygotowaliśmy dla mieszkanek i mieszkańców szereg atrakcji. Wśród nich są nasiona łąki miejskiej, wydarzenia plenerowe oraz dodatkowe zwiedzanie w Hevelianum. Frekwencja 28 czerwca była bardzo wysoka. Ale wciąż może być jeszcze wyższa - mówi Zuzanna Gajewska z gdańskiego magistratu.

Wyniki wyborów w Trójmieście i na PomorzuZ bezpłatnego, dodatkowego wejścia do Hevelianum posiadacze Karty Mieszkańca mogą skorzystać w dniach 18-24 lipca. 24 lipca na parkingu w Urzędzie Miejskim rozdawane będą bezpłatne zestawy nasion łąki miejskiej. Przez cały okres letni organizowane będą darmowe i plenerowe wydarzenia artystyczne - m.in. koncerty i spektakle teatralne dla dzieci - w parku Oruńskim czy Teatrze Leśnym. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny na miejskiej stronie.

Gdynia i Sopot też podziękują mieszkańcom- Na pewno podziękujemy mieszkańcom za frekwencję w wyborach - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu.
Miasto nie podjęło jednak jeszcze decyzji, w jaki sposób to zrobi.

Władze Sopotu liczą na to, że rekordowa frekwencja w pierwszej turze głosowania przełoży się na jeszcze większą w drugiej.

- Sopot stanął w szranki z innymi miastami Obszaru Metropolitalnego, podjęliśmy wyzwanie i liczymy na wygraną. Prezydent podziękował mieszkańcom za liczny udział w pierwszej turze, prosimy o więcej, a po drugiej turze będą decyzje, w jaki sposób im podziękować - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Zamierzasz wziąć udział w drugiej turze wyborów?
86%

tak, traktuję to jako obowiązek

4%

jeszcze nie wiem

7%

nie, bo nie ma mojego kandydata

3%

nie, bo nigdy nie głosuję

zakończona

łącznie głosów: 2995