Żałoba w Gdańsku i na Pomorzu do dnia pogrzebu prezydenta

15 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
aktualizacja:11:29 (15 stycznia 2019)
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Poniedziałkowy wiec przeciwko przemocy

Od godz. 10 w gdańskim i sopockim Urzędzie Miejskim można wpisać się do księgi kondolencyjnej, o godz. 18 zacznie się wiec przeciwko przemocy. W Gdyni i Gdańsku będą też uroczyste msze święte. We wtorek być może poznamy datę pogrzebu, który ma mieć państwową oprawę. W dniu pochówku Pawła Adamowicza będzie obowiązywać żałoba narodowa.Aktualizacja, godz. 11:27 Gdańszczanie wciąż zapalają znicze pod gdańskim magistratem, Dworem Artusa i sceną WOŚP.


Aktualizacja, godz. 11:03 Pogrzeb Pawła Adamowicza prawdopodobnie odbędzie się w sobotę. Prezydent Gdańska prawdopodobnie spocznie w Bazylice Mariackiej.

Aktualizacja, godz. 10:42 Pierwszych wpisów do księgi kondolencyjnej dokonali przedstawiciele władz Gdańska, Gdyni i Sopotu.


Aktualizacja, godz. 10:32 Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza.

Aktualizacja, godz. 9:15. Żałoba obowiązuje oczywiście także w Gdańsku. - Od dziś, aż do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy - mówi Magdalena Kaczmarek, rzecznik prezydenta.

Aktualizacja, godz. 8:52. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski także ogłosił trzydniową (15-17 stycznia ) żałobę w mieście. Flagi spuszczone są do połowy masztu i opasane żałobnym kirem.

Gdańszczanie żegnają prezydenta
Księga będzie wystawiona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku - w wieloletnim miejscu pracy i działalności prezydenta - w sali 107 (I piętro). Wszyscy, którzy chcą w ten sposób pożegnać Pawła Adamowicza, będą mogli wpisywać się do niej do piątku 18 stycznia do godz. 15.

Flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu m.in. na Urzędzie Miejskim czy na Górze Gradowej.

Także w Sopocie zostanie wyłożona księga kondolencyjna - od wtorku 15 stycznia na korytarzu Urzędu Miasta. Flagi zostaną przepasane kirem.

O godz. 18 pod Urzędem Miejskim ma się zacząć kolejny wiec przeciwko przemocy. Od poniedziałku gdańszczanie zapalają tam tysiące zniczy.


Msze w Gdańsku i GdyniO godz. 17 w bazylice Mariackiej odbędzie się kolejna modlitwa o spokój duszy śp. Prezydenta Pawła Adamowicza. Poniedziałkowej przewodniczył metropolita gdański ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W pierwszej części była to modlitwa ekumeniczna wypowiadana przez przedstawicieli różnych religii i wyznań połączona z różańcem, a w drugiej części msza św. żałobna. Msze odbywać się będą codziennie o tej samej porze aż do pogrzebu.

O godz. 18:30 w intencji Pawła Adamowicza modlić się będą także gdynianie - w kościele pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26 w Gdyni.

Pogrzeb w państwowej oprawieNie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza. Datę i godzinę poznamy w najbliższym czasie. Pewne jest natomiast, że będzie miał państwową oprawę, o czym zdecydował prezydent RP Andrzej Duda.


W całym kraju w dniu pogrzebu ma obowiązywać żałoba narodowa. O trzydniowej żałobie od wtorku do czwartku zdecydował już w Gdyni prezydent miasta Wojciech Szczurek.