Trójmiasto uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

29 lutego 2020, 12:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Gdynię

Zeszłoroczny Marsz Żołnierzy Wyklętych w Gdyni. Materiał archiwalny

1 marca będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Gdyni w niedzielę o godz. 18 ulicą Świętojańską przejdzie po raz ósmy Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Gdańsku z tej okazji będą odbywały się wydarzenia przygotowane przez Muzeum II Wojny Światowej.W 2011 roku Sejm ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Od tego czasu w całej Polsce odbywają się wydarzenia mające zachować pamięć o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

W Gdyni Marsz Pamięci Żołnierzy WyklętychW Gdyni, w niedzielę, po raz ósmy, chcący uczcić pamięć "Żołnierzy Wyklętych" przejdą sprzed Urzędu Miasta, ulicą Świętojańską, na skwer Kościuszki. Początek marszu o godz. 18.

- Jak co roku, ideą tego wydarzenia jest uczczenie pamięci bohaterów podziemia antykomunistycznego, a także powrót do tradycji obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - informują organizatorzy.

W Gdańsku pokazy filmu i zajęcia edukacyjneW Gdańsku obchody rozpocznie Apel Pamięci o godz. 9:30 przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na skwerze w okolicy ulicy 3 Maja . W ramach obchodów w ciągu dnia zostaną także złożone m.in. kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku i zostanie odprawiona msza św. w bazylice pw. św. Brygidy. Uroczystości w Gdańsku organizuje Instytut Pamięci Narodowej.

Wśród innych wydarzeń warto zwrócić uwagę na pokaz filmu "Milczące pokolenie". To film opowiadający o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej - mordowanych, więzionych lub szykanowanych przez komunistyczną władzę w Polsce. Początek o godz. 12:30. Wejściówki można odebrać w kasach Muzeum II Wojny Światowej.

Oprócz tego w muzeum od godz. 11 edukatorzy Muzeum II Wojny Światowej będą prowadzić zajęcia związane z "Żołnierzami Wyklętymi". Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 58 760 31 97 w godz. 8:15-16:15. Wieczorem muzeum zaprasza na koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd, który zaplanowano na godz. 18.

Pamięć "Żołnierzy Wyklętych" uczczą także biegacze podczas trzech zawodów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Defilada Żołnierzy Wyklętych. Film z 2018 roku
Czy weźmiesz udział w wydarzeniach z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych?
22%

tak

6%

jeszcze nie wiem

72%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1619