Trójmiasto w Budowie. Nietypowa wieża w Letnicy

31 lipca 2021, 15:00
Ewa Budnik

Z dachu wieży kompleksu Star Tower mieszkańcy będą mogli podziwiać widoki na Zatokę Gdańską i okolicę. Powstaje tu właśnie taras widokowy.

W cyklu Trójmiasto w Budowie odwiedzamy lokalizacje, gdzie powstaje nowa zabudowa, która zmienia przestrzeń miasta. Poprzednio wyjaśnialiśmy zmiany związane z rewitalizacją koszar Wiebego na Starym Przedmieściu. W tym odcinku na przykładzie inwestycji Star Tower przy ul. Starowiejskiej w GdańskuMapka pokazujemy jak zmienia się Letnica.Letnica do niedawna postrzegana jako dzielnica w dużej mierze przemysłowa od kilku lat zmienia się w kolejne mieszkaniowe zagłębie Gdańska. Obecnie swoje inwestycje realizuje tu kilku deweloperów w całej Polski. Część budynków sięga swoją wysokością 55 metrów co diametralnie zmienia krajobraz i sposób funkcjonowania tej części miasta.

Jednym z powstających tu kompleksów jest Star Tower. To zabudowa mieszkaniowa składająca się z dwóch części: budynku ośmiokondygnacyjnego oraz wysokiej na szesnaście pięter wieży. Na obu dachach powstają właśnie ogrody, z których mieszkańcy będą mogli podziwiać widoki na okolicę.

Jak najwięcej zieleni w przestrzeniach miejskich- Kiedy myślimy o budynku standardowo wydaje nam się, że ma on cztery elewacje. Tymczasem tych elewacji jest pięć i w tym przypadku udało się to uwzględnić w szerokim zakresie. Tą piątą elewacją jest dach. Dlatego dachy obu części kompleksu zostaną obsadzone zielenią i zagospodarowane. Dla mieszkańców będzie to zielona oaza rekreacji z siłownią na świeżym powietrzu, ale też realizacja potrzeby tworzenia w mieście tak dużych przestrzeni zielonych jak to tylko możliwe. Nawet kominy będą tutaj wykończone drewnianymi obudowami, które docelowo oplotą pnącza - opowiada Wiesława Martyńska-Ostrowska w pracowni, w której powstał projekt tej inwestycji.
Ogród z częścią wypoczynkową na niższej części kompleksu będzie miał dwa poziomy. To dodatkową ilość zieleni, która pojawi sie wśród zabudowy Letnicy. Przestrzeń ta jest właśnie tworzona. Więcej zdjęć (1)

Ogród z częścią wypoczynkową na niższej części kompleksu będzie miał dwa poziomy. To dodatkową ilość zieleni, która pojawi sie wśród zabudowy Letnicy. Przestrzeń ta jest właśnie tworzona.

materiały prasowe

Ogród z częścią wypoczynkową na niższej części kompleksu będzie miał dwa poziomy. To dodatkową ilość zieleni, która pojawi sie wśród zabudowy Letnicy. Przestrzeń ta jest właśnie tworzona.

materiały prasowe

Z wieży rozciągają się widoki na Zatokę Gdańską, wejście do gdańskiego portu, przemysłową część miasta, w oddali także czerwienią się dachy Głównego Miasta, a stadion wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

-  Spektakularne widoki z ostatnich pięter w wysokich budynkach są zwykle zarezerwowane tylko dla nielicznych. W Star Tower dzięki zagospodarowanym dachom każdy mieszkaniec będzie miał do nich dostęp - mówi Arkadiusz Zalaszewski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w firmie Budner Inwestycje, która jest deweloperem tej inwestycji.
Trwa wykańczanie tych przestrzeni. Ziemia i substrat, w którym zasadzone zostaną rośliny został wyniesiony na wysokie piętra jeszcze w czasie, kiedy wokół budowy ustawione były żurawie wieżowe.

Każde ograniczenie można wykorzystaćStar Tower na tle nowo powstającej dzielnicy zwraca uwagę wysoką, smukłą wieżą o nieregularnym kształcie. Z jednej strony jest ona "ścięta" przez co nie jest klasycznym czworobokiem. Takie rozwiązanie przyjęto ze względu na przepisy dotyczące zacieniania przez nowy budynek sąsiednich działek.

- Wykorzystując możliwości projektowe z ograniczenia dotyczącego zacieniania udało nam się zrobić atut. Wieża ma niebanalny i subtelny kształt, a znajdujące się w niej lokale pozostały ustawne - zaznacza Wiesława Martyńska-Ostrowska.
Znalezienie optymalnego rozwiązania wymagało przeprowadzenia konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Deweloper zaprosił do niego kilka pracowni z Trójmiasta. Ostatecznie wygrała propozycja pracowni Wiesławy Martyńskiej-Ostrowskiej z Gdyni. W ten sposób powstał kompleks o stonowanej architekturze, który nie będzie dominował okolicznej zabudowy. Elewacja budynku w znacznej części pokryta jest nie tylko tynkiem, ale też trwałymi płytami wielkoformatowymi z laminatu HPL.

- Na każdym piętrze wieży jest tu zaledwie cztery lub sześć mieszkań. Każde z nich ma widok na dwie strony. Rozkład części lokali jest tu rzeczywiście nietypowy - mają one ukośne ściany, ale to nie wpływa w żaden sposób na funkcjonalność. Potrzeby dotyczące optymalnej aranżacji wnętrz zostały uwzględnione na etapie projektowania - podkreśla Arkadiusz Zalaszewski.
W inwestycji powstało 96 mieszkań, wszystkie zostały sprzedane w ciągu półtora roku - na kilka miesięcy przed zakończeniem budowy zaplanowanym jeszcze tego lata.

Od strony ulicy Starowiejskiej znajdują się cztery lokale usługowe. Z kolei przed nimi miejsca postojowe, z których będą mogli korzystać ich klienci. W pewnej części parter wykorzystany został także na stworzenie hali z miejscami postojowymi. Aby zapewnić odpowiednią liczbę miejsc postojowych deweloper zdecydował się na zastosowanie w halach garażowych tzw. parking liftów, czyli wind dla samochodów, które pozwalają na jednej powierzchni zaparkować więcej aut.
Podstawowym środkiem komunikacji dla nowej części Letnicy powinna być:
62%

SKM-ka

9%

nowa linia autobusowa

19%

nowa trasa tramwajowa

10%

nie ma potrzeby niczego zmieniać

zakończona

łącznie głosów: 1683

Opinie wybrane


wszystkie opinie (320)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.