Trójmiasto w Budowie. Św. Piotra - nowa część Śródmieścia Gdyni

5 czerwca 2021, 15:00
Ewa Budnik

Kompleks mieszkaniowy Św. Piotra powstaje w sąsiedztwie gdyńskich basenów portowych. Widoków z najwyższych pięter nie przesłoni żadna inna zabudowa.

Trójmiasto w Budowie to cykl, w którym zwracamy uwagę mieszkańców Trójmiasta na zmiany jakie dzięki nowej zabudowie zachodzą w krajobrazie Gdańska, Sopotu i Gdyni. Poprzednio byliśmy na budowie osiedla przy ul. Mickiewicza w Gdańsku. Tym razem odwiedzamy budowę w Śródmieściu Gdyni - przy ulicy św. Piotra 6,Mapka gdzie właśnie wyłaniać się zaczyna wyokrąglona wieża nowego apartamentowca.Śródmieście Morskie to nazwa rozwijającej się części Śródmieścia Gdyni, która w znakomitej większości pełniła do niedawna funkcje przemysłowe. W najbliższych latach przybywać tu będzie jednak nowej zabudowy mieszkaniowej, usługowej i biurowej. W ten sposób, według planów, centrum Gdyni znacznie się powiększy.

Na Śródmieście Morskie składają się:


Pomiędzy tymi - głównymi - obszarami przyszłego Śródmieścia Morskiego także powstają nowe inwestycje. Wraz z terenami odzyskanymi z funkcji produkcyjnych i przemysłowych stworzą one nową tkankę miejską. W ubiegłym roku u zbiegu ulic Żeromskiego i św. WojciechaMapka oddany do użytkowania został apartamentowiec Awanport, a nieco dalej - u zbiegu ul. Węglowej i WendyMapka - eksponowany, widoczny z wielu stron apartamentowiec Portova.

Czytaj także:

Krajobraz Trójmiasta zmienia się na naszych oczachTakiego projektu jak Śródmieście Morskie nie da się zrealizować w ciągu kilku lat. To zadanie co najmniej na lat kilkanaście, ale już teraz takie projekty jak Yacht Park, Portova czy powstający właśnie apartamentowiec Św. Piotra są krokami milowymi w kierunku powstania tego planowanego przez wiele lat "miasta przyszłości".

Usługi w parterze, zielony tarasO ile do obecności wysokiego na osiemnaście kondygnacji apartamentowca Portova już się przyzwyczailiśmy, to bryła sąsiedniego kompleksu Św. Piotra dopiero zaczyna się wyłaniać.

Deweloperem jest firma PB Górski. Projekt tej zabudowy powstał w gdyńskiej pracowni Tandem Studio. Charakterystycznym elementem będzie w tym przypadku wyokrąglona, nawiązująca do gdyńskich tradycji architektonicznych, wieża z "wycofanymi" fragmentami białej elewacji. Budowa najwyższej części właśnie się rozpoczyna na pięciokondygnacyjnej podstawie. Obok powstanie niższy, sześciopiętrowy budynek.

Ciekawie zapowiada się część, którą ze swojej pozycji zobaczyć będzie mógł pieszy. Na części dachu (nad holem wejściowym) powstanie zielony taras. W lobby wejściowym, tuż pod zapewniającym naturalne doświetlenie otworem w suficie, powstanie ściana naturalnej zieleni. Wyeksponowany tu zostanie element konstrukcyjny w kształcie litery V.

Czytaj także:

Hotel w dawnym szpitalu na Dolnym MieścieW kompleksie zaprojektowano w sumie 227 mieszkań i apartamentów o łącznej powierzchni użytkowej około 13,5 tys. metrów kwadratowych, a także lokale usługowe i garaże podziemne aż na dwóch poziomach.

Oczywiście największe apartamenty znajdą się na najwyższych piętrach, skąd rozciągał się będzie widok na port i zatokę. Nie przesłonią go żadne inne budynki podobnej wysokości. Dodatkową zaletą tych lokali będą przeszklenia od podłogi do sufitu, co pozwoli obcować z widokami za oknem o każdej porze dnia i roku.

Te apartamenty znalazły już swoich nabywców. Lokale, które zostały w sprzedaży kosztują od 14,5 do 23 tys. zł za m kw. Do odbioru gotowe będą na początku 2023 roku.

W tej chwili budowa znajduje się na wysokości siódmej kondygnacji - z tej wysokości zaskakuje wrażenie, jak blisko jest do portowych basenów.

Z lobby, tarasu i innych części wspólnych korzystać będą gównie mieszkańcy i goście kompleksu. Dla gdynian i turystów, którzy w najbliższych latach coraz chętniej będą odwiedzać tą część miasta na pewno nie bez znaczenia pozostaną lokale usługowe, które powstały w parterach. W projekcie umieszczono ich 11. Nie ma jeszcze informacji jaka działalność będzie tu realizowana, ale w takiej lokalizacji na pewno można się spodziewać lokali gastronomicznych, które ożywią to miejsce.

Jeszcze jedna inwestycja przy św. PiotraOśmiokondygnacyjny apartamentowiec powstanie tuż obok powstającego właśnie wieżowca. Więcej zdjęć (6)

Ośmiokondygnacyjny apartamentowiec powstanie tuż obok powstającego właśnie wieżowca.

materiały prasowe

Ośmiokondygnacyjny apartamentowiec powstanie tuż obok powstającego właśnie wieżowca.

materiały prasowe

Po sąsiedzku, przy ul. Św. Piotra 4Mapka, od dawna przygotowywana jest budowa innego apartamentowca: Piotra 4.

Budynek będzie miał osiem kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne z miejscami parkingowymi i pomieszczeniami piwnicznymi. Parter wypełnią lokale usługowe i handlowe. Architektura budynku w pełni nawiązywała będzie do gdyńskich tradycji i do sąsiedniej, powstającej właśnie zabudowy, chociaż realizowana będzie przez inną firmę deweloperską.

Projekt Piotra 4 powstał w pracowni Design Atelier, a elewacja zostanie wzbogacona przez reliefy zaprojektowane przez artystów z Traffic Design. Deweloper wspólnie ze studiem projektowym pracuje nad wdrożeniem w inwestycji innowacyjnych rozwiązań ekologicznych pozwalających na oszczędzanie wody i energii.
Śródmieście Gdyni rozwija się:
34%

w bardzo dobrym tempie

30%

nie wiem, trudno mi to ocenić

36%

zbyt wolno

zakończona

łącznie głosów: 1017

Opinie wybrane


wszystkie opinie (188)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.