stat

Trolejbusy jeżdżą obwodnicą na Kacze Buki

2 kwietnia 2019, 15:00
Patryk Szczerba

Cztery poranne kursy linii X do Kaczych Buków w Gdyni wykonywane są przez trolejbusy jadące obwodnicą bez sieci trakcyjnej. To nowość, która, jak tłumaczą przedstawiciele Zarządu Komunikacji Miejskiej, jest uwarunkowana potrzebami technicznymi.Niecodzienny widok trolejbusów poruszających się po obwodnicy na odcinku pomiędzy Demptowem i Dąbrową mógł w ostatnim czasie zaskoczyć wielu kierowców i pasażerów. Od 1 kwietnia kursują one regularnie, ale tylko w godzinach porannych.

Trolejbusy na linii XPrzejazdy obwodnicą wykonywane są w ramach linii pospiesznej X łączącej Port Wojenny z Kaczymi Bukami, gdzie pojazdy rozpoczynają kursowanie na liniach trolejbusowych. Trolejbusy jeżdżą z przystanku "Obłuże Centrum 05" do Kaczych Buków o godz. 5:03, 5:23 i 5:53 oraz z przystanku "Morska - Estakada 04" do Kaczych Buków o godz. 6:13.

Zabytkowe trolejbusy w Gdyni wrócą pod dach


- Wprowadzone zmiany w rozkładach jazdy uwarunkowane są potrzebami technicznymi - koniecznością przemieszczania pojazdów pomiędzy miejscami obsługi technicznej, parkowania nocnego i włączenia na linię. W większości miast w kraju takie przejazdy odbywają się bez pasażerów, w Gdyni jednak staramy się maksymalnie wykorzystywać je na rzecz pasażerów - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

Rozkład ZKM Gdynia


Trolejbusy stacjonują na Kaczych BukachTrolejbusy jeżdżą także wieczorem na linii nocnej N30, ruszając z przystanku "Morska - Estakada 01" do Kaczych Buków o godz. 23:20 i 0:20.

Dlaczego pojazdy zamiast w zajezdni trolejbusowej nocują na Kaczych Bukach?

- Ze względu na ograniczoną pojemność zajezdni trolejbusowej przy ul. Zakręt do Oksywia 1, od 1 kwietnia część trolejbusów parkuje w nocy na ogrodzonej pętli Kacze Buki. W dni powszednie jest to 15 trolejbusów, w tym jeden przegubowy - wskazuje Gromadzki.
Przypomnijmy, przegubowe trolejbusy zostały włączone do ruchu miesiąc temu. Na początku roku na ulice wyjechały też pojazdy standardowej długości.
Czy pojazdy komunikacji miejskiej powinny częściej korzystać z obwodnicy?
49%

tak, ale tylko na wybranych odcinkach

27%

tak, ale pod warunkiem, że powstanie trzeci pas

24%

nie, to utrudni ruch na całej obwodnicy

zakończona

łącznie głosów: 1529