Trwa akcja ratowania dawnego okrętu ORP "Metalowiec"

13 marca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Jakub Gilewicz
aktualizacja:12:20 (14 marca 2018)
Najnowszy artukuł na ten temat Jak nazywać nowe polskie okręty (o ile będą)?

Pęknięcie kingstonu, czyli zaworu dennego do czerpania wody zaburtowej, podczas ostatniej fali mrozów, to prawdopodobna przyczyna nabierania wody przez dawny okręt rakietowy ORP "Metalowiec". Od poniedziałku rano trwa akcja ratowania jednostki, którą w 2013 r. wycofano ze służby i która cumuje w gdyńskim porcie wojennym zobacz na mapie Gdyni.Aktualizacja, godz. 12:20 Akcja ratowania dawnego okrętu ORP "Metalowiec" zakończyła się sukcesem.

- We wtorek ok. godziny 19 udało się całkowicie wypompować wodę i zabezpieczyć obiekt - podaje kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.


O tym, że były okręt rakietowy, który obecnie należy do Agencji Mienia Wojskowego nabiera wody pisaliśmy już w poniedziałkowe południe, a zdarzenie potwierdziła Marynarka Wojenna.

- Doszło do niewielkiego rozszczelnienia i delikatnie się podtopił od strony rufy. Obecnie trwa akcja. Woda została już z niego wypompowana, w tej chwili trwa osuszanie go - wyjaśniał kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.
Mimo optymistycznych prognoz Marynarki Wojennej, akcja nie kończyła się. Wieczorem w poniedziałek podawaliśmy, że według nieoficjalnych informacji, jednostka wciąż nabiera wody. Co więcej nadal trwają działania w Porcie Wojennym Gdynia.

Okręt rakietowy ORP "Metalowiec" wycofany został ze służby w 2013 r. Obecnie jest własnością Agencji Mienia Wojskowego. Więcej zdjęć (1)

Okręt rakietowy ORP "Metalowiec" wycofany został ze służby w 2013 r. Obecnie jest własnością Agencji Mienia Wojskowego.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Okręt rakietowy ORP "Metalowiec" wycofany został ze służby w 2013 r. Obecnie jest własnością Agencji Mienia Wojskowego.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Na powierzchni wody w portowym basenie rozstawiono zaporę przeciw zanieczyszczeniom. Wody, która od poniedziałku rano dostaje się do wnętrza dawnego ORP "Metalowca" nie można bowiem wypompowywać za burtę, bo może być zanieczyszczona.

Z kolei na nabrzeżu stoją cysterny, do których trafia woda z byłego okrętu. Pojazdy co jakiś czas się zmieniają.

- Dalej trwa akacja wypompowywania wody, której ubywa - wyjaśnia kmdr ppor. Pioch.
Według rzecznika 3. Flotylli Okrętów udało się zlokalizować miejsce przecieku.

- To jeden z kingstonów od systemu przeciwpożarowego. Pękł na skutek ostatnich mrozów, po czym lód stopniał i dlatego w środku pojawiła się woda.
Nie wiadomo jednak, czy pęknięty zawór denny do czerpania wody zaburtowej to jedyne miejsce przecieku.

Historia i uzbrojenie ORP "Metalowiec"

Jest to jedna z czterech jednostek typu Mołnia (w kodzie NATO Tarantul I), które zostały zbudowane dla Polski w ZSRR w latach 80 ub. wieku. Pozostałym nadano nazwy: ORP "Górnik", ORP "Hutnik" i ORP "Rolnik".

Jednostki tego typu były niewielkimi okrętami rakietowymi. Miały długość niespełna 57 m, wyporność 455 ton, a ich zanurzenie wynosiło ponad dwa metry. Dużą zaletą okrętu była jego prędkość, ponieważ osiągał aż 43 węzły. Natomiast głównym uzbrojeniem jednostki były cztery wyrzutnie pocisków woda-woda P-21/P-22 o zasięgu 80 km. Do tego posiadał działo kalibru 76,2 mm, dwa sześciolufowe działka przeciwlotnicze 30 mm oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych.

Przeczytaj też: Historia Tarantul, czyli morskich bolidów Formuły 1 na Bałtyku

ORP "Metalowiec" służył w Marynarce Wojennej od 1988 r., a wycofany został ze służby wraz z bliźniaczym ORP "Rolnikiem" w grudniu 2013 r. Natomiast od 2015 r. obiekty są własnością Agencji Mienia Wojskowego i cumują przy jednym z nabrzeży Portu Wojennego Gdynia. Dotychczas próby sprzedaży obu byłych jednostek, z różnych powodów, nie zakończyły się powodzeniem.
Wycofanie ze służby ORP "Metalowiec" i ORP "Rolnik". Film archiwalny

Uda się uchronić przez zatonięciem dawny okręt ORP "Metalowiec"?
68%

tak, choć nie będzie łatwo, zostanie uratowany

32%

nie uda się i zatonie

zakończona

łącznie głosów: 395

Opinie (70)

 • Gdynia w ruinie:( (2)

  • 18 16

  • trol w formie

   ale portal trojmiast0.pl nie bierze odpowiedzialnosci za komentarze. Moze czas to zmienić?

   • 6 4

  • Mi się podoba ten filmik, piekne ujęcia gałęzi, jeszcze takich nie widziłem.

   • 9 0

 • rdza go naruszyła ....

  • 14 1

 • ) (1)

  Odpompować wodę i zalać betonem.Wydobyć na powierzchnię i przetransportować na skwer,fajna atrakcja turystyczna by była.Szkoda że ta nasza flota w takim stanie,Błyskawica chyba by nas mogła ratować w razie draki.

  • 27 3

  • ORP ZŁOMOWIEC

   Już jakiś pomnik mają robić z łodzi podwodnej. Tym razem może jakaś knajpka albo inny lokal usługowy, z którego zyski pójdą na MW?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.