Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie

10 maja 2020
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat

Pomnik Ignacego Paderewskiego stanie w Gdańsku?

Remont Domu Zdrojowego w Brzeźnie trwa już blisko rok. Zakończenie prac i oddanie zabytkowego budynku do użytku planowane jest na początku 2021 roku. Modernizacja pochłonie 23 mln zł. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są aktualne prace.Zakres prac przy remoncie Domu Zdrojowego jest bardzo rozległy, dlatego podzielono go na kilka etapów.

Projekt modernizacji dotyczy nie tylko przebudowy zabytku, ale również zmiany jego funkcji, budowy obiektu technicznego, układu drogowego, zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej z przyłączem i zbiornikami, a także rozbiórkę budynku gospodarczego.

W ramach inwestycji odtworzone zostaną fragmenty ogrodu z trawnikami i zielenią ozdobną. Od strony morza znajdzie się miejsce na ścieżkę edukacyjną, hotel dla owadów oraz meble parkowe. Powstaną również miejsca parkingowe.

Kilka etapów prac remontowychlatem ubiegłego roku prace rozpoczęto od uporządkowania terenu i zieleni wokół budynku. W drugiej fazie skupiono się na rozbiórce we wnętrzu zabytku. Jako że przez wiele lat, od II wojny światowej aż do 2016 roku, budynek pełnił funkcję mieszkalną i był podzielony na mniejsze izby - trzeba było usunąć elementy dodane w tym czasie. Pozbyto się wszystkich ścian działowych, wyposażenia oraz elementów niepodlegających rekonstrukcji. Rozebrano także posadzki.

- W następnym etapie remontu postawiona została stalowa konstrukcja nośna, która docelowo ma przyjąć całe obciążenie budynku. To około 50 stóp fundamentowych, trzony żelbetowe i słupy. Ostatni etap zakłada prace elewacyjne, które już są realizowane - wyjaśnia Andrzej Zajączkowski, inspektor nadzoru inwestorskiego branży konstrukcyjno-budowlanej Hevelianum.

Budynek podzielony na cztery segmentyPowierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego wynosi 1670 m kw. Budynek składa się z czterech segmentów, w tym dwóch bliźniaczych.

- Bliźniacze segmenty mają konstrukcję drewnianą, segment numer dwa posiada konstrukcję mieszaną, natomiast czwarty segment, jako że został dobudowany w późniejszym czasie, jest murowany. Na etapie aktualnych prac wykonaliśmy elewację szczytową segmentu pierwszego. Jest to konstrukcja szachulcowa ściany, która pięknie kontrastuje z naturalnym kolorem cegły. W segmentach numer 1 i 3 widać już konstrukcję drewnianą, która wydziela nam kwatery i przeszklenia. Te z kolei zostaną zainstalowane w późniejszym czasie - dodaje.

Warsztaty, koncerty i dobra kawa- Podstawową funkcją odnowionego Domu Zdrojowego i przyległego parku będzie "zielona szkoła" - Centrum Edukacji Ekologicznej. Zorganizowane grupy szkolne, mieszkańcy Brzeźna, ale również indywidualni uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w szkoleniach i warsztatach, koncertach czy wystawach. Do dyspozycji gości oddane zostaną także miejsca noclegowe oraz restauracja z kawiarnią - wyjaśnia Joanna Tabor z Działu Marketingu Hevelianum.
Modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie pochłonie blisko 23 mln zł. Remont jest realizowany z budżetu Gdańska.

Czy podoba ci się dzielnica Brzeźno?
35%

tak, uwielbiam Brzeźno

32%

raczej tak, lubię tę dzielnicę

25%

raczej nie, jest trochę zaniedbana

8%

nie, Brzeźno omijam szerokim łukiem

zakończona

łącznie głosów: 2654