Trwa montaż 420 szyb palmiarni w Parku Oliwskim

31 maja 2020, 12:00
Michał Brancewicz

420 szyb przymocowywanych każda osobno do 1,4 tys. elementów podtrzymujących - tak w liczbach wyglądają prace związane ze szkleniem rotundy palmiarni w Parku OliwskimMapka. Inwestycja, która ma dwa i pół roku opóźnienia i kosztuje ponad dwa razy więcej niż zakładano, ma się zakończyć w sierpniu, chociaż w tym przypadku nigdy do końca nie wiadomo.Wybudowanie nowej, wyższej rotundy dla wciąż rozrastającego się, ponad 180-letniego daktylowca miało kosztować 7,7 mln zł, a będzie kosztowało powyżej 17 mln zł, bo samo szklenie obiektu pochłonie 8,5 mln zł.

Prace miały zakończyć się w listopadzie 2017 roku, a wedle zapisów umowy na dokończenie przerwanej budowy w zakresie szklenia, potrwają do sierpnia tego roku.

Historia powstania nowej palmiarni jest długa i zawiła o czym pisaliśmy wielokrotnie.

Obecnie znaczna część konstrukcji jest już przeszklona.

- Wykonywany jest montaż stalowych konsol, czyli punktów, za pomocą których szyby przymocowywane są do stalowej konstrukcji obiektu. Docelowo zamontowanych będzie 1400 szt. elementów podtrzymujących 420 sztuk szyb - czytamy na stronie DRMG. - Dzięki tzw. konsolom każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby daje możliwość jej bezinwazyjnej wymiany.
Wykonawcą prac jest firma WGSystem z Gorlic.

Tymczasem w przyszłym tygodniu powinniśmy poznać oferty na przebudowę i rozbudowę oranżerii przy palmiarni oraz pielęgnację roślinności do czasu uzyskania zgody na użytkowanie nowej rotundy i oranżerii. Zakres prac obejmuje również instalację niezbędnych systemów, m.in. do sterowania klimatem w budynkach.

Przetarg na to zadanie był już raz ogłoszony, ale został unieważniony ze względu na zbyt wysokie koszty.
Warto wydać 17 mln zł na nową palmiarnię?
31%

tak, efekt będzie piorunujący

31%

trudno powiedzieć, trzeba poczekać do końca prac

38%

nie, ta budowla jest mało ważna i nie powinna tyle kosztować

zakończona

łącznie głosów: 1636