Protest taksówkarzy w Trójmieście

26 października 2020, 14:15
mJ
Najnowszy artukuł na ten temat

Taksówkarze protestowali na ulicach Gdańska

W poniedziałkowe popołudnie, tuż po godz. 12, ponad 100 taksówek wyruszyło obwodnicą z Osowej w kierunku centrum Gdańska. Taksówkarze protestowali przeciwko "nielegalnym przewoźnikom". Ich auta poruszały się z prędkością około 15-20 km/h.

Ponad 100 taksówkarzy przez 2,5 godz. protestowało na ulicach Trójmiasta. Najpierw taksówki w ślimaczym tempie poruszały się obwodnicą z Osowej do centrum Gdańska, a następnie al. Armii Krajowej. Około godz. 14:30 kawalkada taksówek pojawiła się na Targu Drzewnym.

Dlaczego taksówkarze protestują? Bo czują się pokrzywdzeni i nierówno traktowani. Skarżą się na nieuczciwą konkurencję ze strony kierowców, którzy świadczą usługi przewozu osób, nie posiadając licencji taksówkarskiej.

Ujednolicić zasady przewozu osób w Polsce miała ustawa Lex Uber. Problem w tym, że jej wejście w życie jest ciągle odraczane pod pretekstem pandemii koronawirusa. I właśnie m.in. w związku z tym organizowane są protesty taksówkarzy.

Jakie zmiany ma wprowadzić ustawa Lex Uber? Przede wszystkim konieczność uzyskania licencji taksówkarskiej. Zdobycie takich uprawnień zostało znacznie uproszczone, gdyż zrezygnowano m.in. z egzaminu z topografii miasta. To również nie podoba się taksówkarzom.

Ponadto Lex Uber zakłada, że na dachach samochodów będzie musiał widnieć "kogut" (podświetlona lampa z napisem "Taxi" oraz nazwą firmy), a także możliwość rozliczenia opłaty za przewóz osób przy użyciu aplikacji mobilnej.

O całym zamieszaniu pisaliśmy już na początku czerwca.

mJ