Protesty w obronie praw kobiet w Trójmieście

23 października 2020, 19:05
MKo, OSA
Najnowszy artukuł na ten temat

Protest kobiet przeciw przemocy policji


W piątek wieczorem w Trójmieście odbyły się protesty pod biurami poselskimi Prawa i Sprawiedliwości w obronie praw kobiet. Kilkaset osób zgromadziło się w Gdyni na ul. StarowiejskiejMapka. W piątkowy wieczór protestujący zebrali się także na Targu DrzewnymMapka w Gdańsku i pl. Przyjaciół Sopotu.MapkaZobacz planowane manifestację i pikiety w obronie praw kobiet w naszym kalendarzu wydarzeń

O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.


Pierwszy protest w GdyniPrzed godz. 18 tłum protestujących zebrał się pod biurem poselskim PiS przy ul. Starowiejskiej w Gdyni. Początkowo było tam kilkanaście, a potem kilkadziesiąt osób, które przyniosły ze sobą transparenty i znicze. Część osób została wylegitymowana i spisana przez obecnych na miejscu policjantów.

Po godz. 18 tłum zgęstniał. Do protestujących osób chodzących wokół skrzyżowania po przejściach dla pieszych dołączyli kierowcy, wzmagając hałas włączonymi klaksonami. Następnie kilkaset osób przeszło, skandując - także nieparlamentarne hasła - pod kolejne z biur poselskich rządzącej partii. Po drodze dołączali do nich kolejni przechodnie.Przed godz. 19 protestujący przeszli pod Urząd Miasta. W czasie przemarszu wystąpiły utrudnienia w ruchu na ul. Władysława IV i Świętojańskiej.

Protestującym cały czas towarzyszyli funkcjonariusze policji, wzywając do rozejścia się.

- To zgromadzenie jest nielegalne. Proszę się rozejść - apelowali z megafonu.
Po godz. 19 tłum wrócił na ul. Starowiejską, skandując: "Mamy dość!".


Protest i pochód przez miasto także w GdańskuW tym samym czasie trwał już protest na Targu Drzewnym w Gdańsku. Tutaj także przyszło co najmniej kilkaset osób. Na miejscu była także policja, która przysłuchiwała się kolejnym wystąpieniom protestujących.

Nie zabrakło okrzyków, flag i transparentów. Osób było na tyle dużo, że policja musiała zamknąć ruch na Targu Drzewnym i kierować auta objazdem. Po godz. 20 tłum protestujących przeszedł Huciskiem i Podwalem Grodzkim w kierunku Dworca Głównego. Następnie tłum przeszedł ul. Heweliusza i Rajską w kierunku Długiej.Wieczorne protesty zapowiadane są także w Sopocie na pl. Przyjaciół Sopotu.

Protesty także w sobotęSprzeciw wobec kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek uznał, że aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją, zapowiadany jest także na sobotę.

W organizowanym przez ruch "Kontra na prawicę" proteście "To jest wojna", który ma się odbyć na Hucisku o godz. 14 na Facebooku, swój udział zadeklarowało już 3,5 tys. osób.


MKo, OSA