Trwa rozbiórka palmiarni w Parku Oliwskim

10 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa montaż 420 szyb palmiarni w Parku Oliwskim

Stara rotunda wkrótce całkowicie zniknie.

W Parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska rozpoczęła się z opóźnieniem rozbiórka starej rotundy palmiarni, którą zastąpi nowa i większa. Czy trwające do późnej jesieni prace nie zagrożą 180-letniej palmie i innym roślinom?Od kilku dni odwiedzający park Oliwski obserwują jak demontowane są szyby ze starej rotundy, zdjęta została już kopuła, przez którą kilka lat temu przebił się wiekowy daktylowiec, a lada moment znikać zacznie też szkielet obiektu. To właśnie z powodu ciągle rosnącej palmy, podjęto decyzje o budowie nowej, wyższej o 5 m i szerszej rotundy.

Część naszych czytelników obawia się, że palma, jak i pozostałe rośliny, mogą nie przetrwać tych prac z powodu nadchodzących chłodów.

- Rośliny już wcześniej zostały zabezpieczone specjalną folią bąbelkową, która jest jeszcze dodatkowo powleczona wzmocnioną, przezroczystą folią. Ponadto w środku jest zapewnione ogrzewanie dla tych roślin, więc temperatura utrzymuje się na poziomie 18 stopni. Po zdjęciu stalowej kopuły, te rośliny dodatkowo od góry zostaną zabezpieczone kolejną zbrojeniową folią - zapewnia Agnieszka Zakrzacka, z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, które zleciło prace.
Wcześniej część roślin została przesadzona do szklarni na terenie parku, a te które musiały zostać, są raz w tygodniu doglądane przez specjalistów od botaniki.

Do 16 września stara palmiarnia zostanie całkowicie rozebrana. Następnie do końca września potrwają prace z wykonaniem fundamentów pod nową rotundę, po czym w październiku powinien rozpocząć się montaż konstrukcji nowej rotundy, a następnie szklenie.

Obecnie konstrukcja stalowa powstaje w zakładzie prefabrykacji we Włocławku. Na teren budowy dostarczona zostanie na przełomie września i października.

Wykonawca prac - firma AM-For z Włocławka deklaruje, że wywiąże się z umownego terminu ich zakończenia, który przypada na połowę listopada.

Projekt rotundy i przebudowy kompleksu budynków palmiarni zlecono w lipcu zeszłego roku pracowni Rysy Architekci. Nowa rotunda będzie miała formę cylindryczną i otoczona będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Ma być szeroka na 17 metrów i mieć 24 m wysokości. Jej kubatura wyniesie 4,4 tys. m sześc. Dla porównania stara ma 19 m wysokości, a kubatura wynosi 2,7 tys. m sześc.

W drugim etapie rewitalizacji obiektów palmiarni przebudowany zostanie budynek oranżerii, w którym powstaną m.in. salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Planowana jest też przebudowa szklarni i zagospodarowanie terenu wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jej elementy historyczne. Koszt rozbudowy palmiarni wraz z oranżerią wyniesie 7,7 mln zł.
Wybierzesz się do parku specjalnie na otwarcie nowej palmiarni?
43%

tak, bardzo mnie ciekawi, jak to będzie wyglądało

51%

specjalnie nie, ale przy okazji na pewno tam zajrzę

6%

nie, nie odwiedzałem starego obiektu i nowy też mnie nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 1114