Trwa rozbiórka starego wiaduktu na Biskupiej Górce

28 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Półtora miesiąca utrudnień na Trakcie św. Wojciecha

W ciągu trzech miesięcy całkowicie zostanie rozebrany stary wiadukt na Biskupiej Górce . Najbardziej spektakularne prace prowadzone będą w porze nocnej przy całkowitym wyłączeniu kolejowej sieci trakcyjnej. Kierowcy korzystają już z nowego wiaduktu, którego druga nitka powstanie do października 2020 r.Prace związane z budową wiaduktu na Biskupiej Górce trwają od marca ub. roku. 13 sierpnia 2019 r. udostępniono kierowcom pierwszą nitkę nowego wiaduktu. Aby zbudować drugą jezdnię, konieczne jest rozebranie starego i wysłużonego już wiaduktu umiejscowionego przy Trakcie św. Wojciecha, którym kierowcy poruszali się przez ostatnie 60 lat.

Prace rozbiórkowe są o tyle dodatkowo skomplikowane, że odbywają się nad czynną linią kolejową. Poziom trudności wyburzenia obiektu jest wysoki także ze względu na niedużą ilość miejsca w pobliżu budowy.

Otwierają nitkę wiaduktu Biskupia GórkaStary wiadukt Biskupia Górka zostanie rozcięty w połowieW pierwszej kolejności zdemontowano balustrady i oświetlenie. Obecnie zrywane są kolejne warstwy jezdni, a równolegle wykonywane są prace polegające na montażu tymczasowych podpór, po których "ślizgać się" będą demontowane elementy wiaduktu.

Najbardziej spektakularne prace rozpoczną się w pierwszej połowie września.

- Obiekt zostanie przecięty w połowie i rozpocznie się sukcesywne zsuwanie połowy wiaduktu po tymczasowych podporach - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Rozbiórka zacznie się od strony centrum Gdańska. Podczas operacji fragmenty wiaduktu zostaną rozdrobnione i zutylizowane. Po zsunięciu połowy wiaduktu od strony centrum Gdańska analogicznie zostanie wykonana rozbiórka drugiej połowy obiektu od strony Oruni.

Wyburzanie wiaduktu na Biskupiej Górce: zaawansowane prace nocąJako że pod starym wiaduktem przechodzi linia kolejowa, jego "ściąganie" przy użyciu podpór będzie prowadzone nocą, gdyż wymaga wyłączenia sieci trakcyjnej. W późniejszym etapie operacji roboty będą prowadzone poza obszarem ruchu pociągów, w dzień. Prace rozbiórkowe mają potrwać do trzech miesięcy.

Oprócz budowy wiaduktu inwestycja obejmuje również budowę mostu nad kanałem Raduni . Powstanie też nowy układ drogowy, który obejmie rejon od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego . Równocześnie przy ulicy Okopowej powstaje parking kubaturowy.

Budowa ma zakończyć się w październiku 2020 roku.
Czy nowy wiadukt Biskupia Górka poprawi drożność tego miejsca?
56%

tak, ale dopiero gdy powstanie jego druga nitka

22%

nie wiem, ale mam taką nadzieję

22%

nie, ale nie po to powstał, po prostu ten stary już się sypał

zakończona

łącznie głosów: 2144