Trwa spór o zagospodarowanie Westerplatte

25 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
artykuł historyczny
Dyrektor Nawrocki zapewnił, że jego wizja muzeum plenerowego na Westerplatte otrzymało od ministerstwa promesę sfinansowania inwestycji. Więcej zdjęć (2)

Dyrektor Nawrocki zapewnił, że jego wizja muzeum plenerowego na Westerplatte otrzymało od ministerstwa promesę sfinansowania inwestycji.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dyrektor Nawrocki zapewnił, że jego wizja muzeum plenerowego na Westerplatte otrzymało od ministerstwa promesę sfinansowania inwestycji.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej złożył prezydentowi Gdańska ofertę kupna gruntów na Westerplatte, aby zbudować tam plenerowe muzeum. Prezydent odrzucił tę ofertę, a rada miasta przekazała teren w formie darowizny na rzecz miejskiego Muzeum Gdańska, które ma tu urządzić... plenerowe muzeum - tak można streścić spór, który od ubiegłego tygodnia toczy się między Muzeum II Wojny Światowej a gdańskim magistratem.W środowe popołudnie, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki zorganizował konferencję prasową ws. złożonej przez niego w ubiegłym tygodniu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi oferty kupna przez placówkę działki na Westerplatte o powierzchni 9 hektarów. Nawrocki zaproponował wówczas 2 mln zł za teren, na którym zamierza utworzyć oddział Muzeum Westerplatte.

Przypomnijmy, że prezydent Gdańska jednoznacznie odrzucił tę propozycję, gdyż jego zdaniem "Westerplatte ma służyć wszystkim Polakom". Komentując niezapowiedzianą wizytę Nawrockiego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, nie krył również swojej niechęci wobec dyrektora muzeum. Określił go jako osobę niegodną zaufania oraz "zachowującą się jak słoń w składzie doskonałej porcelany, rozbijającą wystawę, krok po kroku demontującą ją i niszczącą prawa autorskie".

Adamowicz zarzucił również dyrektorowi Nawrockiemu niewłaściwy sposób złożenia wniosku w tej sprawie. Zdaniem prezydenta, zamiast złożyć pismo w biurze podawczym, dyrektor Nawrocki próbował wręczyć mu je na schodach Urzędu Miejskiego w obecności kamer telewizji publicznej. Nazwał to "ustawką". Z kolei Nawrocki tłumaczył, że rzeczywiście szedł do biura podawczego i chciał jedynie zamienić kilka słów z Adamowiczem, którego akurat spotkał po drodze.

"Miasto nic nie robi ws. rewitalizacji Westerplatte"- Westerplatte zostało zmarginalizowane podczas budowy Muzeum II Wojny Światowej. W ciągu całej prezydentury Pawła Adamowicza, a właściwie od początków III RP, władze miasta nie robić nic, aby zadbać o to miejsce. Nie mówię nawet o godnym zagospodarowaniu tego wyjątkowego miejsca, ale choćby o uprzątnięciu śmieci, które zalegają w miejscach uświęconych krwią polskich żołnierzy. Od dawna chcemy to zmienić. Wielokrotnie wysyłałem do prezydenta pisma i próbowałem umówić się na spotkanie ws. rewitalizacji Westerplatte. Bez skutku, wszystkie moje starania zostały zignorowane. A Muzeum II Wojny Światowej ma pomysł, w jaki sposób zagospodarować Westerplatte - mówił dr Karol Nawrocki, podczas spotkania z dziennikarzami.

Oryginalne eksponaty w odbudowanych budynkach składnicyNastępnie przedstawił koncepcję, która zakłada odtworzenie 6-7 historycznych budowli, np. muru okalającego Westerplatte czy Wartowni nr 5 i umieszczenie w nich eksponatów, którymi dysponuje placówka. Warto wspomnieć, że wiele z nich zostało odkrytych podczas badań archeologicznych, które są prowadzone z inicjatywy Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

- Muzeum Gdańska dysponuje ok. 300 eksponatami związanymi z Westerplatte. My mamy ich ponad 15 tys. Aby przygotować naszą koncepcję, wykonaliśmy wieloletnie kwerendy w archiwach w kraju i za granicą. Dysponujemy zespołem 120 osób, archeologów i historyków, które stworzyłyby kadrę naukową placówki na Westerplatte. Mamy gotową koncepcję i przynajmniej jej część chcielibyśmy otworzyć 1 września 2019 roku. Niestety, władze Gdańska kompletnie ignorują nasze starania, które mamy dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, aby godnie zagospodarować to miejsce. Warto wspomnieć, że częściowa odbudowa dawnej składnicy była wielkim marzeniem ocalałych westerplatczyków - kontynuował dyrektor Nawrocki.

Promesa finansowania z ministerstwaNawrocki szacuje, że zrealizowanie planów Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte kosztowałoby ok. 100 mln zł. Jak zapewnia, pieniądze na ten cel zostałyby zapewnione przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Dyrektor Nawrocki podkreślił, że rzadko które muzeum może liczyć na tak daleko idące wsparcie finansowe.

- Propozycja 2 mln za grunty na Westerplatte to ostateczność, do której zostaliśmy zmuszeni. Do prezydenta Adamowicza nie trafiają argumenty historyczne czy patriotyczne, ale zapewne trafiają finansowe. To nasza odpowiedź na brak współpracy, do której jesteśmy otwarci. Budowa muzeum na Westerplatte będzie miało zapewnione finansowanie z ministerstwa, o czym zapewnił wiceminister Sellin. Mamy promesę na przekazanie niezbędnych środków na ten cel. To przykre, że samorząd Gdańska nie zrobił nic, aby uzyskać takie wsparcie i co więcej, nie chce z niego skorzystać, całkowicie torpedując naszą propozycję - kontynuował dyrektor Nawrocki.

Nawrocki zaprasza do rozmów i zapowiada, że nie odpuściDyrektor Muzeum II Wojny Światowej zapowiedział, że nie zrezygnuje z planów rewitalizacji pola bitwy na Westerplatte, nawet mimo poniedziałkowej uchwały Rady Miasta, która przekazała grunty na półwyspie na rzecz miejskiego Muzeum Gdańska. Nie sprecyzował jednak, czy bierze pod uwagę np. uchylenie uchwały radnych przez wojewodę czy zaskarżenie jej legalności w drodze administracyjnej.

- Jesteśmy zdeterminowani do działania i będziemy robić wszystko w granicach prawa, aby udało się wreszcie zbudować Muzeum Westerplatte. Nie chcę na razie odnosić się do konkretnych działań. Wierzę, że pochopna decyzja władz Gdańska zostanie zmieniona i będziemy mogli zasiąść do negocjacji - powiedział dyrektor Nawrocki.
Prezydent Adamowicz odrzucił propozycję Nawrockiego, a Rada Miasta przekazała Westerplatte w formie darowizny na rzecz Muzeum Gdańska. Więcej zdjęć (2)

Prezydent Adamowicz odrzucił propozycję Nawrockiego, a Rada Miasta przekazała Westerplatte w formie darowizny na rzecz Muzeum Gdańska.

fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Prezydent Adamowicz odrzucił propozycję Nawrockiego, a Rada Miasta przekazała Westerplatte w formie darowizny na rzecz Muzeum Gdańska.

fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl


Miasto odpiera zarzuty dyrektora Muzeum II Wojny światowejO komentarz do tych informacji poprosiliśmy rzecznik prasową prezydenta miasta Gdańska. Zaprzeczyła ona, by dyrektor Nawrocki miał wielokrotnie próbować umówić się na spotkanie z jej przełożonym.

- To nieprawda, że dyrektor Nawrocki wielokrotnie próbował umawiać się na spotkania z prezydentem Adamowiczem ws. przekazania Muzeum II Wojny Światowej terenu na półwyspie Westerplatte. Chyba, że za próbę umówienia się z prezydentem należy uznać złożenie donosu do prokuratury i wysłanie do urzędu 5 uzbrojonych agentów CBA po jednostronicowy aneks do umowy. Aneks, który obecny dyrektor MIIWŚ miał w swoich dokumentach. Medialny spektakl sprzed kilku dni, kiedy to Karol Nawrocki w asyście kamer TVP próbował "kupić" za 2 miliony Pole Bitwy Westerplatte także nie wyglądał jak wstęp do dialogu. Wszyscy składając oficjalne pisma wpływające do urzędu robią to na parterze w sali podawczej ale nie wyglądałoby to zapewne tak medialnie wiec dyrektor muzeum postanowił wejść nieomówiony do prezydenta za to z włączona kamerą. Prezydent wracał akurat z innego spotkania i odpowiedział że "nie bierze udziału w medialnych ustawkach". Co do pism, które wpływały do urzędu na wszystkie odpowiadaliśmy - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Teren Westerplatte trafi do Muzeum GdańskaRzecznik prezydenta Adamowicza oświadczyła, że nie będzie żadnych rozmów o zakupie czy przekazaniu gruntów na Westerplatte na rzecz Muzeum II Wojny Światowej. Ta decyzja została umotywowana faktem, że w ubiegły poniedziałek Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę o przekazaniu dawnego pola bohaterskiej obrony polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku na rzecz Muzeum Gdańska (do niedawna Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).

- Tak jak już mówił wcześniej prezydent Adamowicz, oferta zakupu Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej jest po prostu kuriozalna. To miejsce ma służyć wszystkim gdańszczanom, Polakom i turystom i nie będzie przedmiotem żadnych targów. Nie ma zgody, ani po prostu takiej potrzeby, by przeprowadzać transakcję handlową której przedmiotem miałoby być Pole Bitwy. Zresztą, temat przekazania Westerplatte na rzecz Muzeum II Wojny Światowej można uznać za zamknięty. Ten teren, zgodnie z wolą radnych Gdańska, został już przekazany Muzeum Gdańska, które od wielu miesięcy pracuje nad koncepcją zagospodarowania dawnego pola walki.
- tłumaczy nasza rozmówczyni.

"Westerplatte nie będzie skansenem"Skorupka-Kaczmarek poinformowała, że Muzeum Gdańska od kilku miesięcy pracuje nad koncepcją zagospodarowania Westerplatte. I rzeczywiście, w czwartek po południu placówka kierowana przez prof. Waldemara Ossowskiego przesłała zarys działań, które zamierza wykonać na półwyspie w latach 2018-2021.

- Po pierwsze, chcemy zachować niezwykły charakter tego miejsca i nie zamierzamy go zabudowywać. Po drugie, prezentowana w przyszłości wystawa na Westerplatte ma być nowoczesna, chcemy ją przedstawić w możliwie najbardziej nowoczesny sposób, jak zresztą robi się to na całym świecie. W tym celu wykorzystamy istniejące budynki. Po trzecie, Muzeum Gdańska ma już wiele pamiątek po Westerplatczykach, w tym po majorze Sucharskim. Już niebawem Muzeum Gdańska zaprezentuje swoją wstępną koncepcję. Koncepcję w której nacisk położony będzie na rozwój ścieżek zwiedzania, programów edukacyjnych i rewitalizację zachowanych obiektów architektury obronnej, a nie przekształcającą Westerplatte w skansen z pseudohistorycznymi rekonstrukcjami nieistniejących budynków - kwituje Skorupka-Kaczmarek.
Zobacz Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z lotu ptaka
Która wizja jest dla ciebie bliższa?
58%

odbudowy budynków militarnych z 1939 r.

42%

zagospodarowania terenu Westerplatte w inny sposób

zakończona

łącznie głosów: 1168