Trwa wymiana murawy na stadionie w Letnicy

22 października 2020, 18:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Energa rezygnuje ze sponsorowania stadionu

Na Stadionie Energa GdańskMapka rozpoczęła się wymiana murawy. Po ostatnich meczach reprezentacji Polski z Finlandią i Włochami na stan nawierzchni narzekali piłkarze obu drużyn. Z jakości trawy nie był zadowolony także operator stadionu Arena Gdańsk Operator. Nowa trawa układana jest na koszt firmy Trawnik Producent, z którą spółka zarządzająca stadionem ma podpisaną umowę.Na co liczy Lechia Gdańsk w meczu w Lubinie?- Stan nawierzchni boiska podczas meczu Polska - Włochy nie spełnił wymagań operatora, dlatego wykonawca został wezwany do przedstawienia planu naprawczego - tłumaczy Marta Szymczak, rzecznik prasowy Stadionu Energa Gdańsk. - Zgodnie z umową firma Trawnik Producent wymieni murawę na własny koszt. W celu zapewnienia najwyższych standardów boiska, do konsultacji procesu wymiany oraz pielęgnacji murawy zaproszono przedstawicieli UEFA.
Przypomnijmy, że poprzednia wymiana murawy miała miejsce w maju przed planowym finałem Ligi Europy. Wówczas także nad całym procesem czuwali przedstawiciele UEFY. Tym razem po analizach struktury murawy uznano, że konieczne są zmiany.

Kto zostanie sponsorem i jaka będzie nazwa stadionu w Letnicy?- Dodatkowo, rolki pierwszej murawy miały szerokość 1.20 m, teraz będzie to 2.40 m. Dzięki temu na boisku będzie mniej łączeń, co znacznie ułatwi proces utrzymania i pielęgnacji - tłumaczą przedstawiciele stadionu.

Podobnie jak ostatnio, murawa będzie hybrydowa, a więc wykonana z naturalnych i sztucznych źdźbeł trawy. Jej układanie zakończy się po weekendzie. Później będzie ona poddawana intensywnym zabiegom pielęgnacyjnym, polegającym m.in. na szczotkowaniu, aplikacji nawozów i biostymulantów.

- Murawa hybrydowa to rozwiązanie stosowane na stadionach na całym świecie, m.in. w Niemczech. Po raz pierwszy została ona zainstalowana na gdańskim stadionie w 2016 r. i spełniła stawiane przed nią zadanie wydłużonej przydatności - służyła nam aż przez cztery lata. W tym czasie, w rankingach boisk Ekstraklasy opartych na ankietach przeprowadzanych wśród zawodników przez Polski Związek Piłkarzy, murawa zajmowała analogicznie: 3, 9 i 6 miejsce na 16 możliwych - zaznacza Szymczak.

Ostatni mecz Lechii Gdańsk na dotychczasowej murawie - relacja, galeria foto, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowiDla gdańskiego stadionu jest to ósma wymiana murawy od otwarcia stadionu w 2011 r. Jako że najbliższe dwa spotkania w lidze z Zagłębiem Lubin i Pucharze Polski z Olimpią Grudziądz biało-zieloni rozegrają na boiskach rywali, piłkarze Piotra Stokowca nową nawierzchnię przetestują w oficjalnym meczu dopiero 7 listopada w meczu ze Śląskiem Wrocław.

Wideo z kwietnia 2020 r.
Na Stadionie Energa Gdańsk bywasz:
22%

regularnie, na wszystkich meczach Lechii i reprezentacji

37%

od czasu do czasu, tylko na ważnych meczach

41%

w ogóle

zakończona

łącznie głosów: 523